SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Napoje gazowane na bazie sody i ich wpływ na zęby
20 grudnia 2008 --- Drukuj

Konsumpcja napojów na bazie sody (cola, napój pomarańczowy itp.) może zagrażać zębom. Szkliwo zębów może ulec demineralizacji czyniąc je bardzo podatnymi na próchnicę i powodując wzrost wrażliwości na zmiany temperatury.

Szkliwo jest najbardziej twardą i zmineralizowaną substancją naszego ciała. Niestety, jest bardzo podatne na ataki bakterii. Wskutek osiadania na zębach określonych bakterii i ich metabolizmu opartego na cukrach znajdujących się w ślinie wytwarzają się kwasy. Jeśli proces demineralizacji jest ciągły mogą powstać uszkodzenia szkliwa i zębiny z poczuciem silnej nadwrażliwości. Wiele produktów spożywczych zawiera kwasy, które z zasady mogą powodować demineralizację szkliwa. Napoje gazowane na bazie sody należą do produktów z wysoką ilością kwasów.

Jeśli do tego dodamy wysoki wskaźnik cukru w nich zawarty rezultatu możemy się łatwo domyślać. Niestety, do codziennych posiłków weszło spożycie napojów gazowanych. Firmy, które je produkują inwestują dużo pieniędzy na wpływową i kończącą się sukcesem reklamę. Spożycie napojów gazowanych w ostatnich 10 -15 latach wzrosło za sprawą rozpowszechnienia się punktów  ”Fast Food”. Zmniejszyło się spożycie mleka z konsekwencją demineralizacji zębów. Główną barierą przed atakami kwasów jest nasza ślina. Zawiera jony wapnia, fosforu, glikoproteiny, enzymy i wodorowęglany. Ślina stale nawilża szkliwo chroniąc je przed demineralizacją. Ponadto przyczynia się ona do zwiększenia wskaźnika pH poprzez jony wodorowęglanu zmniejszając środowisko kwaśne. Ślina ma pH normalne 6,3. Od 5,5 pH zaczyna się demineralizacja. Skład i stężenie śliny różni się u różnych osób. Większe wydzielanie śliny towarzyszy większej obronie przed kwaśnymi atakami, ale może bardziej powstawać kamień nazębny. 

Jak rozpoznać pierwsze oznaki procesu demineralizacji

 Istnienie erozji spowodowanych napojami gazowanymi powoduje charakterystyczne zmiany w powierzchni zębów. Szkliwo może być gładkie i z wgłębieniami o lśniącym wyglądzie. To zdarza się przede wszystkim na zewnętrznej powierzchni zębów przedtrzonowych i trzonowych dolnych, w części szyjkowej koron, w pobliżu dziąseł. W poważniejszych przypadkach erozje szyjkowe rozszerzają się poza dziąsła uwidaczniając korzeń zęba. Powierzchnia żująca przednich zębów może wykazywać małe, połyskliwe miejsca z uwidocznieniem zębiny pod szkliwem. Jeśli są wypełnienia mogą wydawać się podwyższone względem otaczającego szkliwa.  

Rady

Efekty napojów gazowanych na zęby powinny być ocenione również na podstawie zwyczajów higieny jamy ustnej. Na przykład niewskazane jest użycie zbyt twardej szczotki. Należy zredukować spożycie napojów gazowanych. Należy preferować inne napoje nie zawierające kwasów i cukrów jak np. bezcukrowe soki i mleko. Rodzice powinny zachęcać dzieci do wyeliminowania spożycia napojów gazowanych. Po spożyciu napoju gazowanego należy wypłukać usta wodą. Podstawowe jest używanie pasty z fluorem i miękkiej szczoteczki do zębów oraz regularne wizyty u dentysty w celu sprawdzenia uzębienia. W razie rozpoczęcia się procesu demineralizacji należy rozważyć terapie remineralizujące.

Czytaj więcej o: napój gazowany | wpływ napojów |

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • Co dwa zęby to nie jeden ?
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X