Uczeni z Uniwersytetu w Tabriz doszli do wniosku, że występowanie liszaja płaskiego jamy ustnej może być powiązane z zakażeniem Helicobacter pylori. Z tego powodu zalecają wykonanie badań w kierunku zakażenia tą bakterią u pacjentów, u których stwierdza się liszaj płaski. Badacze wskazują, aby badanie to wykonać jeszcze przed rozpoczęciem rutynowego leczenia u dentysty. Nie bez przyczyny.
Bo może się okazać, że leczenie tylko samego liszaja nie przyniesie spodziewanego efektu, jeśli nie uwzględni się równoległej terapii polegającej na usunięciu H. pylori z organizmu pacjenta.
Liszaj płaski jamy ustnej to przewlekła choroba zapalna, która może doprowadzić do bolesnych zmian w obrębie jamy ustnej. Zmiany szpecą i utrudniają życie. Z kolei bakteria H. pylori to istotny czynnik ryzyka choroby wrzodowej żołądka, który może mieć też wpływ na większą częstość występowania choroby refluksowej przełyku. Ponieważ refluks wiąże się z zarzucaniem kwaśnej treści wydostającej się z żołądka do przełyku, może to doprowadzać do zmian zapalnych w obrębie przełyku, ale też przyczyniać się do podrażnienia śluzówki jamy ustnej czy wzrostu ryzyka erozji zębów. W sytuacji, kiedy w obrębie jamy ustnej znajdują się już rany i zmiany zapalne wywołane przez liszaj płaski, refluks może nasilić bolesność tych zmian i skomplikować leczenie liszaja.
Choć liszaj płaski jamy ustnej generalnie nie zagraża życiu, to jednak może on doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – w wielu wymiarach:
Bolesne zmiany w jamie ustnej mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać spożywanie niektórych rodzajów pokarmów. Konsekwencją może być spadek masy ciała lub – w ciężkich przypadkach – nawet niedożywienie. Liszaj płaski jamy ustnej może również doprowadzić do problemów z mówieniem – jest to skutek zarówno ran, jakie tworzą się w jamie ustnej, jak i kserostomii (suchość jamy ustnej). Może też być przyczyną kłopotów ze snem – z powodu bólu, jaki powodują zmiany. Te same problemy mogą pojawić się także jako negatywny skutek choroby wrzodowej żołądka wywołanej zakażeniem H. pylori i refluksu.
Problemy ze spożywaniem pokarmów oraz niedożywienie, w połączeniu z nieestetycznymi zmianami wywołanymi liszajem, a do tego uciążliwa bolesność zmian w jamie ustnej (także wywołanych refluksem), odbijają się negatywnie na samopoczuciu psychicznym oraz na relacjach z otoczeniem. To z kolei przekłada się na większy stres i lęk. A stąd już tylko krok do obniżonej odporności organizmu i gorszego rokowania w leczeniu zmian w jamie ustnej.
Źródła:
http://dspace.tbzmed.ac.ir:8080/xmlui/handle/123456789/62785
https://link.springer.com/article/10.1007/s11695-020-04648-4