Dzięki pracy zespołu naukowego z Uniwersytetu w Michigan udało się uzyskać potwierdzenie, że naltrekson w niskiej dawce jest dobrą opcją dla pacjentów z bólem ustno-twarzowym i bólem przewlekłym i może być podawany jako alternatywa dla opioidów i bez ryzyka uzależnienia. Naukowcy stwierdzili, że po podaniu leku zmniejszyła się intensywność bólu i poprawiła się jakość życia pacjentów. Zmniejszyła się także ilość stosowanych opioidów u pacjentów z przewlekłym bólem.
W czasach, kiedy kładzie się coraz większy nacisk na ograniczenie recept na uzależniające opioidy w leczeniu bólu, a także podkreśla się nadużywanie tych leków przez pacjentów, to ważna informacja. Jak powiedziała Elizabeth Hatfield, jedna z autorek wspomnianej pracy a jednocześnie wykładowca kliniczny w Department of Oral and Maxillofacial Surgery and Hospital Dentistry Uniwersytetu w Michigan, jeśli pacjenci poszukują z lekarzem możliwości leczenia bólu, wskazane jest, aby poruszyli temat naltreksonu w małej dawce jako alternatywy do stosowanych leków. Lek ten może być stosowany w leczeniu przewlekłych bóli jako nowy środek przeciwzapalny i immunomodulator – także w leczeniu bóli ustno-twarzowych, np. związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Badaczka zaznaczyła jednak, że nie jest to opcja dla osób, które regularnie używają alkoholu bądź opioidów.
Naltrekson jest półsyntetycznym analogiem kodeiny opracowanym w latach 60. XX wieku. Lek ten w niskiej dawce był od lat stosowany do leczenia bólu przewlekłego – pomimo braku potwierdzenia naukowego skuteczności takiego postępowania. Teraz wiemy, że niskie dawki naltreksonu działają na unikalną ścieżkę komórkową w układzie nerwowym, dzięki czemu osoby doświadczające bólu doznają długotrwałej ulgi bez konieczności stosowania opioidów.
Ból przewlekły jest bólem, który utrzymuje się przez kilka miesięcy lub trwa długo pomimo wyleczenia nieprawidłowości. Ból przewlekły w bardzo specyficzny sposób wpływa na ludzki organizm – uważa się obecnie, że może on mieć więcej wspólnego z tym, jak nasze ciało zgłasza mózgowi, że boli, niż z rzeczywistym urazem bądź innym źródłem bólu. Najczęściej przewlekły ból powoduje, że układ nerwowy w części obwodowej staje się uwrażliwiony i może się to zdarzyć nawet w przypadku bodźców nie powodujących bolesności. W proces uwrażliwiania układu nerwowego zaangażowane są komórki glejowe. Naltrekson w małej dawce działa na komórki, które odpowiedzialne są za wspomniane uwrażliwienie układu nerwowego, co doprowadza do obniżenia wrażliwości układu nerwowego na bodźce. Lek ten działa zatem inaczej niż tradycyjne środki przeciwbólowe – celuje bowiem w nadreaktywny układ nerwowy, podczas gdy tradycyjne leczenie bólu koncentruje się na terapii związanej z urazem bądź miejscem powstawania bólu. E. Hatfield powiedziała, że naltrekson w niskiej dawce zaczyna zwalczać przyczynę bólu a nie tylko maskuje ból – umożliwia to lepsze leczenie choroby powodującej ból przewlekły a także kontrolę bólu bez stosowania opioidów.
Źródła:
https://jada.ada.org/article/S0002-8177(20)30634-6/fulltext
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-02/uom-nhf021521.php