SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Nadciśnienie tętnicze wiąże się z utratą co najmniej 10 zębów
22 stycznia 2021 --- Drukuj

Portugalscy uczeni odkryli, że nadciśnienie tętnicze częściej występowało u pacjentów, którzy utracili 10 zębów i więcej, niż u osób, które utraciły tych zębów mniej. Odkrycie to jest ważne z co najmniej trzech powodów.

Po pierwsze: nadciśnienie tętnicze, a przynajmniej skoki ciśnienia krwi bądź okresowo wysokie ciśnienie krwi to zjawisko, które silnie wiąże się z wiekiem średnim w życiu człowieka. Tak się składa, że w tym właśnie okresie życia nasileniu ulega również utrata zębów – wynikająca z zaniedbań higieny jamy ustnej bądź nieleczonych stanów zapalnych przyzębia. Zatem nałożenie się na siebie zarówno rozwoju nadciśnienia tętniczego, jak okresu, w którym człowiek zaczyna ponosić konsekwencje swojej nieraz wieloletniej niefrasobliwości względem zdrowia jamy ustnej, może zakończyć się utratą licznych zębów. Ponieważ utrata nawet jednego zęba oznacza ciężkie zachwianie równowagi zdrowia jamy ustnej, zwielokrotnienie tego jest prawdziwą katastrofą dla zdrowia tego obszaru ciała.

Po drugie: szacuje się, że nadciśnienie tętnicze (obecnie uznane już za jedną z chorób cywilizacyjnych) w 2025 roku dotknie ponad 1,5 miliarda ludzi. To z kolei oznacza, że osoby te prawdopodobnie będą również narażone na zwiększone ryzyko utraty dużej liczby zębów. Problem polega na tym, że spora liczba osób zagrożonych ryzykiem utraty nawet dużej liczby zębów, nie ma pojęcia o grożącym im niebezpieczeństwie zdrowotnym, gdyż nie mierzą regularnie ciśnienia krwi. To niepokojące, gdyż szacuje się, że osób z niezdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym jest sporo.

Po trzecie: nadciśnienie tętnicze – o ile nie jest kontrolowane i leczone – może powodować udary i związane z tym zaburzenia funkcji poznawczych oraz paraliże. To z kolei przekłada się na mniejszą samodzielność w dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej, co w rezultacie doprowadzi do szybszego niszczenia zębów przez próchnicę bądź postępu choroby zapalnej przyzębia. I próchnica, i nieleczone zapalenie przyzębia zawsze prowadzą do zniszczenia – odpowiednio – zęba i jego aparatu zawieszeniowego, dzięki któremu ząb utrzymuje się w przyzębiu.

Ponieważ zbyt wysokie ciśnienie krwi wyraźnie przekłada się na zwiększone ryzyko utraty nawet dużej liczby zębów, z tego powodu naukowcy wskazują, że podczas wizyty u dentysty bardzo zasadne jest mierzenie pacjentowi ciśnienia. To zaś oznacza, że stomatolodzy mogą odegrać istotną rolę nie tylko w zapobieganiu i leczeniu chorób jamy ustnej, ale także w wykrywaniu przypadków niezdiagnozowanego wcześniej nadciśnienia.

Źródło: https://www.mdpi.com/1660-4601/18/1/285/htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X