SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Jak dieta wegetariańska wpływa na zęby?
28 stycznia 2021 --- Drukuj

Dieta wegetariańska ma wiele zalet dla zdrowia. Jej plusy doceniają także stomatolodzy, choć przestrzegają oni, że nieprawidłowo zbilansowana dieta bezmięsna może negatywnie odbijać się na zdrowiu naszej jamy ustnej, prowadząc do próchnicy lub kwasowej erozji szkliwa. Co robić, by zapobiec tym problemom?

Dieta wegetariańska a próchnica

Pokarmy mięsne zawierają szereg witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nich wymienia się zwłaszcza witaminy z grupy B oraz witaminę D, a także wapń, żelazo i cynk. Dieta wegetariańska to dieta bezmięsna. Istnieje zatem ryzyko, że osoby, które ją stosują, narażone są na niedobór wspomnianych składników odżywczych. Długotrwałe braki w tym zakresie mogą skutkować chorobami przyzębia, osłabieniem struktury zębów, a także powstawaniem próchnicy lub zmian niepróchnicowych.

Dieta wegetariańska a erozja szkliwa

Dieta wegetariańska, obfitująca w surowe warzywa i owoce jest źródłem kwasów, które wykazują działanie niszczące dla szkliwa. Potwierdzeniem tego są choćby badania przeprowadzone w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu w 2005 roku. Wynikło z nich, że erozyjne zmiany uzębienia dotykają aż 39% wegetarian. Dla porównania, wśród osób stosujących tradycyjną dietę, erozja zębów występowała u 24% badanych.

Pozytywy diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska ma jednak także i dobre strony dla zdrowia naszej jamy ustnej. Jak donoszą badania, wegetarianie rzadziej doświadczają problemów z nieświeżym oddechem czy też paradontozą, a także mają niższy stopień obluzowań zębów oraz mniejszą głębokość kieszonek dziąsłowych. Ponadto witamina C, zawarta w wielu owocach, wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu osoby praktykujące dietę wegetariańską sporadycznie borykają się z krwawieniem dziąseł.

wegetarianie

Planując przejście na dietę wegetariańską, warto skonsultować swój jadłospis z dietetykiem. Pozwoli to ochronić nasz organizm przed niedoborami ważnych składników odżywczych, które odpowiadają za stan dziąseł i tkanki kostnej. Pamiętajmy także o tym, aby po spożyciu owoców odczekać ze szczotkowaniem zębów około pół godziny, a w tym czasie przepłukać usta zwykłą, przegotowaną wodą. Z kolei laktoowowegetarianie powinni pamiętać o regularnym usuwaniu osadu i kamienia nazębnego, który na skutek spożywania jaj i produktów mlecznych może powstawać w zwiększonych ilościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X