SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Mieszkanie z rodziną to lepsze zdrowie jamy ustnej studentów
21 stycznia 2021 --- Drukuj

Studiujesz, ale mieszkasz z rodziną a nie samotnie? Prawdopodobieństwo, że regularnie odwiedzasz dentystę (i dzięki temu masz zdrowsze zęby i dziąsła), jest większe, niż gdybyś mieszkał/a samotnie.

Do takiego wniosku doszli badacze z Japonii po obserwacji ponad 370 studentów. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje związek pomiędzy typem gospodarstwa domowego, zachowaniami związanymi ze zdrowiem jamy ustnej a stanem przyzębia, jak sugerowały to wyniki innych prac.

Studenci, którzy zostali zakwalifikowani do uczestnictwa w badaniu, mieli wykonane przeglądy jamy ustnej pod kątem zdrowia przyzębia – oceniono m.in. stopień krwawień podczas sondowania, głębokość kieszonek dziąsłowych, ogólny stan higieny jamy ustnej, zachowania związane ze zdrowiem jamy ustnej. Okazało się że studenci, którzy w trakcie nauki akademickiej mieszkali z rodzinami, częściej odbywali regularne kontrole u dentysty niż osoby mieszkające samotnie. Takie postępowanie miało wyraźny wpływ na lepszy stan przyzębia u uczestników badania.

Studencka swoboda to wróg zdrowych nawyków?

To ciekawe badanie potwierdza, że początek samodzielnego życia nie zawsze pociąga za sobą przejęcie odpowiedzialności za siebie i za swoje . Rozpoczęcie studiów oznacza wprawdzie większą swobodę i niezależność, ale u części osób mieszkających poza rodziną łatwo wykształcają się negatywnie nawyki życiowe. Tymczasem odpowiedni styl życia w okresie studiów jest ważny, gdyż ma wpływ na dobre zdrowie w późniejszym życiu.

Ten związek przyczynowo-skutkowy nie zawsze jest oczywisty dla części młodych ludzi. A szkoda, bo im lepiej dba się o siebie w młodości, tym mniej problemów zdrowotnych ma się w wieku średnim i w jesieni życia.

Źródło: https://www.mdpi.com/1660-4601/18/1/324/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X