SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Media społecznościowe – sposób na unikanie dentysty i na zdobycie antybiotyków
28 maja 2021 --- Drukuj

Media społecznościowe to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na kontakt z konkretną osobą i w konkretnej sprawie. Właściwość ta wykorzystywana jest również do zdobywania antybiotyków i zapewnienia wsparcia farmakologicznego dla osób zmagających się z bólem zęba, które unikają wizyty u dentysty. Czy można wyleczyć ból zęba tylko antybiotykami?

Niestety, nie. Jak jednak ustalił dr Wendy Thomson, badacz z Uniwersytetu w Manchesterze, podczas pandemii w samej tylko Anglii – kiedy usługi stomatologiczne były mniej dostępne – dentyści zwiększyli liczbę przepisywanych recept na antybiotyki aż o 25%. Co istotne, wielu użytkowników mediów społecznościowych przyjmowało antybiotyki na ból zęba. Wyniki te uzyskano w oparciu o analizę 144 postów na Twitterze i Facebooku, które pojawiły się w tych mediach społecznościowych w ciągu ostatnich dwóch lat, a zostały wyszukane na podstawie tagów: antybiotyk, dentysta, ból zęba.

Recepta na antybiotyk na zęby zamiast leczenia stomatologicznego

Wielu użytkowników mediów społecznościowych jest tak przekonanych, że antybiotyki są najlepszym lekiem na zwalczanie bólu zęba, że kiedy dentysta lub inny lekarz nie przepisze tego antybiotyku, odczuwają silne rozczarowanie i frustrację.

Jest to bardzo niepokojące zjawisko z przynajmniej dwóch powodów: po pierwsze antybiotyki nie są przeznaczone do leczenia bólu zęba, a ponadto ich nadużywanie doprowadza do wytworzenia bakteryjnych szczepów lekoopornych.

Niestety, wiele osób, jeśli podczas pandemii nie miało możliwości szybkiego skontaktowania się ze stomatologiem bądź zwyczajnie unikało leczenia dentystycznego, poprzez media społecznościowe poszukiwało dostępu do antybiotyków.

Unikanie wizyty u stomatologa wynikało ze strachu przed dentystą i przed leczeniem zębów lub z chęci zredukowania kosztów, jakie trzeba byłoby ponieść na przywrócenie zdrowia w jamie ustnej.

Samoleczenie bólu zęba… modlitwą

Ludzie regularnie szukają poprzez media społecznościowe antybiotyków na ból zęba i próbują dostać te leki od specjalistów niebędących dentystami, w tym od lekarzy ogólnych bądź pracujących na oddziałach ratunkowych.

W celu uniknięcia wizyty u dentysty szukają też sposobów na samoleczenie bólu zęba. Spektrum sposobów jest tutaj bardzo szerokie – od modlitwy po wspomniane antybiotyki uzyskane oczywiście bez wizyty u dentysty.

Dr Thompson podkreślił, że najgorsze jest to, iż istnieje ogólne przekonanie, że antybiotyki są odpowiednim i niezbędnym sposobem leczenia bólu zęba. Dlatego poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym zmieni się zachowanie ludzi i zamiast poszukiwać antybiotyków na ból zęba zaczną oni odwiedzać dentystę, powinno być częścią strategii w walce z nasilającą się opornością bakterii na antybiotyki.

Źródło:
https://medicalxpress.com/news/2021-04-toothache-antibiotics-social-media.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X