Ból zębów nie zawsze oznacza próchnicę. Wielokrotnie jego powodem mogą być dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego. Środkiem zaradczym w takich sytuacjach okazuje się rehabilitacja stomatologiczna. Dowiedzmy się w jakich innych przypadkach bywa ona przydatna oraz na czym polega.
Rehabilitacja stomatologiczna, zwana także fizjoterapią stomatologiczną, to działania podejmowane w celu złagodzenia problemów związanych z mięśniami narządu żucia, stawami skroniowo-żuchwowymi, twarzoczaszką i jamą ustną. Terapii często poddawane są także stawy miednicy oraz kręgosłupa, z uwagi na ich powiązanie ze stawami skroniowo-żuchwowymi.
Wskazanie do rehabilitacji stomatologicznej mogą stanowić takie dolegliwości jak:
Rehabilitacja stomatologiczna stanowi także istotne wsparcie dla pacjentów, u których istnieje zwiększone ryzyko występienia problemów z narządem żucia, wynikające np. z częstego zgrzytania lub zaciskania zębów, posiadania aparatu ortodontycznego, obgryzania paznokci lub częstego żucia gumy.
Techniki stosowane w ramach rehabilitacji stomatologicznej każdorazowo dobierane są stosownie do rodzaju oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Wśród podstawowych technik wyróżnia się:
Schorzenia narządu żucia często bywają przez pacjentów mylone z zapaleniem ucha czy migreną. Wszelki dyskomfort w obrębie twarzy warto skonsultować z lekarzem i w razie potrzeby podjąć rehabilitację stomatologiczną.