Nie tylko bruksizm. Kiedy żucie boli… Czym jest dysfunkcja narządu żucia i stawu skroniowo-żuchwowego?
Proces żucia i rozdrabniania pokarmu powinien przebiegać bez bólu i bez dźwięków przypominających trzaski lub chrupanie pojawiających się podczas ruchu żuchwy. Jeśli jest inaczej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem wynika z dysfunkcji narządu żucia i należy niezwłocznie odwiedzić stomatologa. Podobnie, jeżeli boli głowa, twarz, szyja, oko lub pojawiają się problemy otolaryngologiczne, a kolejni specjaliści medycyny nie znajdują przyczyny dolegliwości.
Narząd żucia to wyspecjalizowana, złożona jednostka strukturalno-funkcjonalna organizmu w trzewioczaszce, tworząca początkowy odcinek układu pokarmowego i połączona poprzez stawy skroniowo-żuchwowe z mózgoczaszką. To jednocześnie niezwykle dynamiczny układ utworzony z wielu różnych współpracujących i połączonych ze sobą tkanek: mięśni, struktur kostnych, stawów i więzadeł. Wszystkie wymienione elementy zachowują się niczym system naczyń połączonych: kiedy w jednej części tego skomplikowanego układu pojawia się nieprawidłowość strukturalna lub funkcjonalna, odbija się to negatywnie na pracy nie tylko pozostałych elementów tworzących sam narząd żucia, ale także struktur spoza tego układu. Dlatego właśnie dysfunkcje narządu żucia mogą skutkować bólem oka, nieprawidłową pracą narządu równowagi, problemami laryngologicznymi, dolegliwościami w obszarze klatki piersiowej czy obręczy barkowej.
Dysfunkcje narządu życia – co to takiego i jak się objawia?
Dysfunkcjami narządu żucia określa się rozmaite nieprawidłowości. Mogą one dotyczyć budowy albo funkcji elementów lub tkanek tworzących układ narządu żucia.
Nieprawidłowości najczęściej dotykają mięśnie i stawy skroniowo-żuchwowe.
Mogą objawiać się:
Wymienione wyżej symptomy to klasyczna triada objawów dysfunkcji narządu żucia, przy czym u dzieci częściej o nieprawidłowości w narządzie żucia informują trzaski i zakłócenie ruchomości żuchwy niż ból[1].
Nieprawidłowości te, o ile nie są dobrze zdiagnozowane i prawidłowo leczone, mogą powodować duże utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu i skutkować pogłębiającą się destabilizacją równowagi biologicznej w tym obszarze. Mogą też prowadzić do stopniowego niszczenia elementów dotkniętych dysfunkcją – zarówno w samym narządzie żucia, jak i w strukturach sąsiadujących z nim bezpośrednio lub pośrednio. Ów pośredni negatywny wpływ wynika z przeciążeń i napięć, jakie przenoszą się poprzez układ mięśniowo-stawowo-kostny.
Dysfunkcje narządu żucia poprzez swoje powiązania z innymi strukturami głowy i szyi mogą powodować także objawy nieswoiste, które trudno powiązać z nieprawidłowościami w obszarze zaangażowanym w rozdrabnianie i żucie pokarmu. Przykładami mogą być zaczerwienienie spojówek, uczucie napięcia w twarzy, obrzęk policzka, łzawienie oka czy szum w uchu. Niezdiagnozowane i nieleczone dysfunkcje narządu żucia mogą doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian, w tym zwyrodnień w obrębie układu stomatognatycznego.
Przyczyny dysfunkcji narządu żucia
Dysfunkcje narządu żucia notuje się u coraz większej liczby osób. Z uwagi na to, że nieprawidłowości te stanowią zaraz po próchnicy i paradontozie kolejną pod względem częstości występowania grupę dolegliwości w obszarze trzewioczaszki, a ich powstanie wiąże się z prowadzonym trybem życia, zaczyna się je uznawać za chorobę cywilizacyjną[2].
Przyczyny tych nieprawidłowości mogą wynikać z wpływu wielu czynników – działających nagle lub systematycznie, pojedynczo albo po kilka. Czynniki te mogą prowadzić do trzech głównych grup zaburzeń w narządzie żucia:
Najczęstsze przyczyny dysfunkcji narządu żucia to:
Metody leczenia dysfunkcji narządu żucia
W zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania dysfunkcji narządu żucia w leczeniu nieprawidłowości wykorzystywane są:
Leczenie dysfunkcji narządu żucia wymaga ścisłej współpracy dentysty oraz pacjenta. Ponieważ może trwać długo, konieczne jest też pełne zaangażowanie pacjenta w leczenie i konsekwencja w działaniu – w odniesieniu do systematycznych wizyt u stomatologa, jak i wykonywania zaleconych ćwiczeń mięśni narządu żucia czy spotkań psychoterapeutycznych.
Przypisy:
[1]http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2014/10/ns_2012_045-049.pdf
[2]http://www.czytelniamedyczna.pl/5040,dysfunkcja-ukladu-ruchowego-narzadu-zucia-etiologia-i-klasyfikacja-schorzen-prz.html
[3]http://www.czytelniamedyczna.pl/1733,badania-stanu-narzadu-zucia-i-wplywu-rehabilitacji-protetycznej-na-efektywnosc-z.html
[4]https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0020/70580/59-02_071-075.pdf
Pytania kontrolne: