Fizjoterapia w stomatologii to szybko rozwijająca się dziedzina medycyny, w której metody stosowane w gabinetach terapeutów, wykorzystywane powszechnie w leczeniu niedomagań układu ruchu, znajdują zastosowanie również w łagodzeniu lub likwidowaniu objawów dysfunkcji związanych z układem stomatognatycznym.
Organizm ludzki to złożona struktura, w której wszystkie elementy oddziałują ze sobą. Dlatego nie zawsze szum w uszach świadczy o kłopotach ze słuchem, a ból głowy o problemie, którego źródło tkwi w samej głowie. W obu przytoczonych przykładach przyczyna bólu może znajdować się w jamie ustnej, w stawach skroniowo-żuchwowych, w kręgosłupie szyjnym, a nawet mieć podłoże psychiczne. I odwrotnie: problemy z otwieraniem ust czy kłopoty z prawidłowym zwarciem szczęki górnej i dolnej mogą wynikać z napięć i naprężeń w układzie szkieletowo-mięśniowym – niekoniecznie zlokalizowanych w odcinku głowy lub szyjnym. Spostrzegawczy stomatolog, konsultując pacjenta, który zgłasza się na wizytę z powodu problemów z gryzieniem czy bólu i trzasków w stawach skroniowo-żuchwowych, które pojawiają się podczas ziewania, może (a wręcz powinien) – poza przeprowadzeniem leczenia dentystycznego lub równolegle do niego – wskazać pacjentowi potencjalne korzyści, jakie przynosi fizjoterapia.
Stomatologia coraz częściej wspomaga leczenie nieinwazyjnymi metodami fizycznymi, dzięki którym w naturalny sposób poprawia się funkcjonalność układu stomatognatycznego i aktywują procesy naprawcze w tkankach. Zastosowanie fizjoterapii w stomatologii przynosi szczególnie dużo korzyści, gdy terapia wymaga współdziałania specjalistów z wielu dziedzin medycyny.
Kiedy do fizjoterapeuty?
Z profitów uzyskiwanych dzięki metodom fizjoterapeutycznym mogą korzystać nie tylko pacjenci, ale także sami dentyści. Oni również, z racji wykonywanego zawodu, dość często borykają się z przesileniem czy nadwyrężeniem pewnych struktur stawowo-mięśniowo-kostnych np. w obrębie kręgosłupa czy z powodu nadmiernie silnego zaciskania szczęk z powodu stresu w pracy. Wskazaniami do wizyty u specjalisty zajmującego się fizjoterapią stomatologiczną są:
Zanim dentysta zaproponuje pacjentowi wizytę u fizjoterapeuty, przeprowadzi wywiad medyczny. Podczas rozmowy mogą paść pytania dotyczące wykonywanej pracy, nawyków, o lewo- lub praworęczność, podejmowanie aktywności sportowej, przebyte urazy w obrębie kręgosłupa (głównie szyjnego), przebyte lub aktualnie aktywnie choroby przewlekłe, zakaźne, psychiczne.
Fizjoterapia stomatologiczna – stosowane techniki i metody
Fizjoterapia znajduje zastosowanie we wszystkich dziedzinach stomatologii. Może być podstawową metodą terapeutyczną lub też stanowić jedynie uzupełnienie innych zabiegów dentystycznych. Czerpie z niej stomatologia zachowawcza z endodoncją, protetyka, implantologia, a także ortodoncja i chirurgia szczękowo-twarzowa.
Do poprawy kondycji układu stomatognatycznego stosowane są:
Możliwości zastosowania fizjoterapii w stomatologii jest bardzo dużo. Warunkiem koniecznym jest jednak dobra wola dentysty i jego skuteczne wyedukowanie w tej kwestii. Wtedy specjalista potrafi dostrzec w pacjencie całokształt, czyli człowieka potrzebującego pomocy w radzeniu sobie z określoną dysfunkcją mającą źródło w tkankach jamy ustnej. Potrafi też przekazać wiele cennych informacji praktycznych i nakłonić pacjenta do podjęcia trudu wyzwania w postaci leczenia się.
Źródło: „SE”