Odpowiednia długość snu w nocy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy. A to oznacza, że redukowane jest także prawdopodobieństwo chorób przyzębia, gdyż schorzenia te są silnie powiązane z cukrzycą typu 2. Sen nie może jednak być ani zbyt krótki, ani zbyt długi. Optymalna długość snu powinna mieścić się w czasie 6-7 godzin na dobę. Sen dłuższy lub krótszy, niestety, nie służy zdrowiu – ani ogólnemu, ani jamy ustnej.
O tym, że odpowiednia długość snu w ciągu nocy ma bardzo duży, pozytywny wpływ na zdrowie, wiadomo od lat. Ale o tym, że odpowiednio długi sen może – pośrednio – wpływać na zdrowie przyzębia, dowiedzieliśmy się z badania przeprowadzonego przez zespół koreańskich naukowców.
Badacze ci, po przeanalizowaniu danych dotyczących prawie 10,5 tys. osób w wieku powyżej 19 lat, odkryli, że u uczestników badania, którzy nie mieli chorób przyzębia, ale spali krócej niż 5 godzin i dłużej niż 8 godzin na dobę, wzrastała częstość występowania cukrzycy. Cukrzyca występowała też częściej wśród badanych z zapaleniem przyzębia – u tych, którzy spali dłużej niż 8 godzin.
Choroby przyzębia uznawane są za szóste co do częstości występowania powikłanie cukrzycy. Ponieważ u chorych na cukrzycę typu 2 notuje się większą częstość występowania i cięższy przebieg chorób przyzębia niż u pacjentów bez problemów z glikemią, wyregulowanie długości snu do optymalnych 6-7 godzin na dobę należy uznać za bardzo ważny element profilaktyki schorzeń przyzębia.
Choroby przyzębia i cukrzyca są powiązane jeszcze inną relacją, mianowicie ryzyko cukrzycy wzrasta, kiedy w przyzębiu toczy się przewlekły proces zapalny.
O wyregulowanie długości snu warto zadbać również i dlatego, że odpowiednia jego ilość i jakość bardzo korzystnie wpływa na działanie układu odpornościowego. Natomiast im system immunologiczny jest sprawniejszy, tym lepiej poradzi sobie ze zwalczeniem stanów zapalnych dziąseł, które są wstępem do chorób przyzębia.
Warto też wiedzieć, że nieodpowiednia długość snu (zbyt dużo lub za mało) może zwiększać ryzyko poważnych chorób cywilizacyjnych: otyłości, zespołu metabolicznego oraz nadciśnienia.
Źródło: https://www.mdpi.com/1660-4601/17/20/7670/htm