SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Długość snu ma wpływ na rozwój cukrzycy i zapalenia przyzębia
23 października 2020 --- Drukuj

Odpowiednia długość snu w nocy może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy. A to oznacza, że redukowane jest także prawdopodobieństwo chorób przyzębia, gdyż schorzenia te są silnie powiązane z cukrzycą typu 2. Sen nie może jednak być ani zbyt krótki, ani zbyt długi. Optymalna długość snu powinna mieścić się w czasie 6-7 godzin na dobę. Sen dłuższy lub krótszy, niestety, nie służy zdrowiu – ani ogólnemu, ani jamy ustnej.

 O tym, że odpowiednia długość snu w ciągu nocy ma bardzo duży, pozytywny wpływ na zdrowie, wiadomo od lat. Ale o tym, że odpowiednio długi sen może – pośrednio – wpływać na zdrowie przyzębia, dowiedzieliśmy się z badania przeprowadzonego przez zespół koreańskich naukowców.

Badacze ci, po przeanalizowaniu danych dotyczących prawie 10,5 tys. osób w wieku powyżej 19 lat, odkryli, że u uczestników badania, którzy nie mieli chorób przyzębia, ale spali krócej niż 5 godzin i dłużej niż 8 godzin na dobę, wzrastała częstość występowania cukrzycy. Cukrzyca występowała też częściej wśród badanych z zapaleniem przyzębia – u tych, którzy spali dłużej niż 8 godzin.

Odpowiednia długość snu – naturalna profilaktyka nie tylko chorób przyzębia

Choroby przyzębia uznawane są za szóste co do częstości występowania powikłanie cukrzycy. Ponieważ u chorych na cukrzycę typu 2 notuje się większą częstość występowania i cięższy przebieg chorób przyzębia niż u pacjentów bez problemów z glikemią, wyregulowanie długości snu do optymalnych 6-7 godzin na dobę należy uznać za bardzo ważny element profilaktyki schorzeń przyzębia.

Choroby przyzębia i cukrzyca są powiązane jeszcze inną relacją, mianowicie ryzyko cukrzycy wzrasta, kiedy w przyzębiu toczy się przewlekły proces zapalny.

O wyregulowanie długości snu warto zadbać również i dlatego, że odpowiednia jego ilość i jakość bardzo korzystnie wpływa na działanie układu odpornościowego. Natomiast im system immunologiczny jest sprawniejszy, tym lepiej poradzi sobie ze zwalczeniem stanów zapalnych dziąseł, które są wstępem do chorób przyzębia.

Warto też wiedzieć, że nieodpowiednia długość snu (zbyt dużo lub za mało) może zwiększać ryzyko poważnych chorób cywilizacyjnych: otyłości, zespołu metabolicznego oraz nadciśnienia.

Źródło: https://www.mdpi.com/1660-4601/17/20/7670/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X