SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Stopień utraty kości wyrostka zębodołowego wskaźnikiem ryzyka powikłań miażdżycy
25 października 2020 --- Drukuj

Dzięki prostemu badaniu z wykorzystaniem tomografu komputerowego i wiedzy na temat tego, jak z upływem lat oraz w wyniku miażdżycy dochodzi do powstania i nasilenia chorób przyzębia, można uchronić wiele osób starszych przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi arteriosklerozy: zawałem i udarem mózgu.

 Choroby przyzębia prowadzą do zniszczenia kości szczęk i kości wyrostka zębodołowego. Schorzenia te są charakterystyczne dla osób starszych; podobnie, jak miażdżyca (arterioskleroza). Miażdżyca i choroby przyzębia są natomiast ze sobą ściśle powiązane.

Naukowcy z Uniwersytetu w Hiroszimie i Shiojiri postanowili sprawdzić, czy do wyznaczenia zagrożenia powikłaniami miażdżycy można wykorzystać ocenę stanu kości wyrostka zębodołowego. Japończycy zainteresowali się tym, gdyż seniorzy w Kraju Kwitnącej Wiśni stanowią spory odsetek społeczeństwa, a prawie 1/4 z nich umiera z powodu chorób serca i schorzeń naczyń mózgowych wywołanych miażdżycą.

Okazało się, że tak – stan kości wyrostka zębodołowego może być istotnym wskaźnikiem ryzyka rozwoju zwapnienia tętnicy szyjnej, zagrażającego życiu powikłania miażdżycy. Dzięki badaniom z wykorzystaniem tomografii komputerowej i zdjęć panoramicznych jamy ustnej udało się wykazać, że pomiar ubytku kości wyrostka zębodołowego można wykorzystać do wytypowania osób zagrożonych rozwojem tego wyjątkowo niebezpiecznego dla zdrowia i życia powikłania miażdżycy.

Wczesna profilaktyka miażdżycy – klucz do zdrowia przyzębia i układu krążenia

Wniosek z opisanego badania ma ogromną wartość dla ludzi na całym świecie, gdyż udowadnia, że w prosty i nieinwazyjny sposób – w oparciu o ocenę widocznego na skanie z tomografu ubytku kości wyrostka zębodołowego – można oceniać ryzyko wystąpienia powikłania miażdżycy. Ale badanie to jest też niezwykle ważne dla seniorów z Japonii, gdyż pokazuje, że nie są oni w żaden sposób uprzywilejowani, jeśli chodzi o powstanie zagrażających zdrowiu ogólnemu korelacji między miażdżycą a chorobami przyzębia. Dotychczas bowiem niebezpieczne powiązania między tymi dwoma schorzeniami były dobrze poznane w odniesieniu do populacji krajów Zachodu, a w Japonii pozostawały mało zbadane.

Ponieważ z innych badań wynika, że arterioskleroza jest notowana u mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni już od ok. 30. roku życia, wczesna profilaktyka miażdżycy bezobjawowej powinna być dla Japończyków bardzo istotna.

Źródło: https://www.mdpi.com/2077-0383/9/10/3365/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X