Zwykła planszówka, a może przynieść wiele dobrego dla zdrowia jamy ustnej osób niepełnosprawnych. Co ciekawe, gra nazywa się Dental Monopoly i do złudzenia przypomina oryginalną grę planszową Monopoly.
Tajwańscy badacze udowodnili, że gra planszowa jest skuteczną pomocą naukową, którą można wykorzystać do edukacji w zakresie higieny jamy ustnej u osób z niepełnosprawnością intelektualną. „Dental Monopoly” zaprojektowana została na użytek badania przez grono ekspertów, w którym znalazły się osoby zaangażowane tworzenie gier planszowych, specjaliści od niepełnosprawności oraz fachowcy zajmujący się edukacją w zakresie zdrowia jamy ustnej. Gra zawierała planszę, kostkę do gry plus karty losowe dwóch rodzajów: jedne z pytaniami o higienę jamy ustnej a drugie – z poleceniami zademonstrowania umiejętności szczotkowania zębów.
W trakcie gry dorośli uczestnicy z niepełnosprawnością intelektualną napotykali na różne wyzwania. Wymagano od nich odpowiedzi na pytania związane z higieną jamy ustnej, jakie znajdowały się na losowo wybieranej przez nich karcie, kiedy napotykali na określoną przeszkodę na planszy, lub wykonania zadania przedstawionego na również losowo wybranej karcie.
Wiedza na temat higieny jamy ustnej i umiejętność szczotkowania zębów były u uczestników badania oceniane w dwóch etapach:
Zmiany w umiejętności mycia zębów oceniano w oparciu o obserwację skuteczności usuwania płytki nazębnej z wykorzystaniem środka wybarwiającego nalot na szkliwie.
Okazało się, że od czasu, kiedy uczestnicy badania zaczęli grać w „Dental Monopoly”, ich umiejętności i wiedza w zakresie higieny jamy ustnej znacznie wzrosły.
Ryc. 1. Prócz opisywanej wersji dla osób niepełnosprawnych istnieje także komercyjna wersja dla dzieci i dorosłych – Dentalopoly.
To pionierskie badanie pokazuje, jak zastosowanie prostych narzędzi może przynieść znaczącą korzyść edukacyjną w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną. A w tym konkretnym przypadku – przełożyć się na lepsze zdrowie jamy ustnej oraz szerzenie wiedzy o profilaktyce stomatologicznej wśród niepełnosprawnych.