SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Gra planszowa, która wspomaga edukację osób niepełnosprawnych w zakresie higieny jamy ustnej
28 stycznia 2021 --- Drukuj

Zwykła planszówka, a może przynieść wiele dobrego dla zdrowia jamy ustnej osób niepełnosprawnych. Co ciekawe, gra nazywa się Dental Monopoly i do złudzenia przypomina oryginalną grę planszową Monopoly.

Tajwańscy badacze udowodnili, że gra planszowa jest skuteczną pomocą naukową, którą można wykorzystać do edukacji w zakresie higieny jamy ustnej u osób z niepełnosprawnością intelektualną. „Dental Monopoly” zaprojektowana została na użytek badania przez grono ekspertów, w którym znalazły się osoby zaangażowane tworzenie gier planszowych, specjaliści od niepełnosprawności oraz fachowcy zajmujący się edukacją w zakresie zdrowia jamy ustnej. Gra zawierała planszę, kostkę do gry plus karty losowe dwóch rodzajów: jedne z pytaniami o higienę jamy ustnej a drugie – z poleceniami zademonstrowania umiejętności szczotkowania zębów.

W trakcie gry dorośli uczestnicy z niepełnosprawnością intelektualną napotykali na różne wyzwania. Wymagano od nich odpowiedzi na pytania związane z higieną jamy ustnej, jakie znajdowały się na losowo wybieranej przez nich karcie, kiedy napotykali na określoną przeszkodę na planszy, lub wykonania zadania przedstawionego na również losowo wybranej karcie.

Wiedza na temat higieny jamy ustnej i umiejętność szczotkowania zębów były u uczestników badania oceniane w dwóch etapach:

  • w pierwszym, kontrolnym, przed wprowadzeniem narzędzia edukacyjnego, jakim była gra – z uwagi na słabe zdolności poznawcze i również słabe umiejętności werbalne, oceny dokonano w oparciu o test obrazkowy i demonstrację umiejętności przez uczestnika;
  • w drugim, w czasie którego w ciągu 3 tygodni dwukrotnie w ciągu każdego tygodnia uczestnicy badania, podzieleni na 4 małe grupy, grali przez 60 minut w „Dental Monopoly”. Drużyna, która wygrywała partię, otrzymywała nagrodę.

Zmiany w umiejętności mycia zębów oceniano w oparciu o obserwację skuteczności usuwania płytki nazębnej z wykorzystaniem środka wybarwiającego nalot na szkliwie.

Okazało się, że od czasu, kiedy uczestnicy badania zaczęli grać w „Dental Monopoly”, ich umiejętności i wiedza w zakresie higieny jamy ustnej znacznie wzrosły.

dentalopoly Ryc. 1. Prócz opisywanej wersji dla osób niepełnosprawnych istnieje także komercyjna wersja dla dzieci i dorosłych – Dentalopoly.

To pionierskie badanie pokazuje, jak zastosowanie prostych narzędzi może przynieść znaczącą korzyść edukacyjną w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną. A w tym konkretnym przypadku – przełożyć się na lepsze zdrowie jamy ustnej oraz szerzenie wiedzy o profilaktyce stomatologicznej wśród niepełnosprawnych.

Źródło: https://www.mdpi.com/1660-4601/18/3/946/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
  • Dentyści cenią sobie porządek, czystość, wodę mineralną, trzy godziny bez jedzenia i rozmownych pacjentów
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X