SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
1
Szkliwo: Jak je chronić przed erozją i ścieraniem się
15 grudnia 2008 --- Drukuj

Prawidłowe odżywianie i  higiena jamy ustnej mogą chronić szkliwo przed erozją i ścieraniem się. Szkliwo zęba jest najtwardszą substancją ludzkim organizmie. Prawie w całości składa się z minerału i tylko części z substancji organicznej.

Erozja szkliwa

Chociaż jest bardzo twardą substancją, która może być cięta tylko przez diament frezarki u stomatologa, szkliwo ma dwóch wrogów gotowych na atak. Tym wrogiem jest ścieranie się wskutek szczotkowania i erozja wskutek kwasowości zawartej w pożywieniu. Zniszczone szkliwa wskutek nadmiernie silnego szczotkowania staje się  cieńsze, szczególnie w okolicach szyjki zębowej. To miejsce jest zwykle odgraniczone przez dziąsło pokrywające kość znajdującą się w pobliżu, które oprócz funkcji ochronnych ma za zadanie utrzymanie estetyki uśmiechu. 

Podstawowe przyczyny uszkodzenia szkliwa to:

  • Stosowanie szczoteczek o zbyt twardym włosiu
  • Szczoteczkowanie zębów tylko w kierunku poziomym
  • Użycie zużytej szczoteczki

Innym wrogiem szkliwa jest erozja, która powstaje w wyniku kontaktu z substancjami kwaśnymi (to jest z pH zawartym pomiędzy 1 i 6). Działanie erozyjne kwasów polega na wnikaniu w składnik mineralny zęba, który łatwiej może być starty przez szczoteczkę. Z powodu kwasowości mamy do czynienia z nieestetycznością zębów i wrażliwością na zmiany termiczne. Zęby tracą swój połysk i stają się matowe, ponieważ szkliwo staje się cieńsze.

Produkty o dużej kwasowości to:

  • soki z owoców cytrusowych-
  • napoje z dodatkiem cukru lub bezcukrowe
  • owoce i soki owocowe
  • wino

To,oczywiście, nie znaczy, że nie wolno jeść tych produktów, ale zawsze należy pamiętać o umyciu zębów i stosowaniu płynu do płukania z dodatkiem fluoru. Abrazji i erozji szkliwa można uniknąć dbając o prawidłową higienę zębów i zdrowe odżywianie, które paradoksalnie może być ich przyczyną.

Czytaj więcej o: eorzja szkliwa | erozja |

Komentarzy: 1

Dodano 11.10.2009

;D;D;D;D;D;D;D8)8)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X