SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Czekolady na gorąco, które chronią przed próchnicą i... pielęgnują skórę
12 grudnia 2020 --- Drukuj

Natura jeszcze nie raz nas zaskoczy. Okazało się, że proszki do sporządzania czekolady na gorąco, które słodzone są wegańskimi naturalnymi słodzikami ze stewii, nie tylko chronią zęby przed próchnicą, ale także pomagają pielęgnować skórę.

Zespół naukowców z uniwersytetów medycznego i farmaceutycznego oraz rolniczego w Rumunii postanowił przebadać proszki do sporządzania czekolady na gorąco, w których recepturze zastosowano naturalne słodziki. Celem badania było zbadanie wartości odżywczych produktów, ich profilu toksykologicznego in vitro, zawartości polifenoli, a także ocena aktywności przeciwutleniającej, przeciwpróchnicowej i przeciwdrobnoustrojowej. Okazało się, że próbki proszku czekolady na gorąco wykazywały nie tylko działanie zabezpieczające przed próchnicą zębów, ale także wysoką bioaktywność użyteczną w pielęgnowaniu skóry i w leczeniu dotykających ją dolegliwości.

Czekolada na gorąco z naturalnymi słodzikami – pić i nakładać zewnętrznie

Ochrona przed próchnicą i właściwości pielęgnujące skórę wynikają z naturalnego składu proszków czekoladowych i wzbogacenia ich w wegańskie słodziki ze stewii. Naturalne słodziki są bezpieczną alternatywą dla cukru i słodzików syntetycznych. Te drugie wprawdzie chronią zęby przed próchnicą, ale mogą szkodzić zdrowiu ogólnemu.

Badane mikstury czekoladowe były słodzone proszkiem pozyskiwanym z liści stewii. Roślina ta dostarcza dwóch naturalnych słodzików – stewiozydu, który jest 110- 270 razy słodszy niż cukier, oraz rebaudiozydu A, który jest 180-400 razy słodszy niż cukier.

Z kolei najważniejszy składnik proszku do sporządzania czekolady na gorąco, kakao, jest bardzo bogaty w polifenole o korzystnym wpływie na zdrowie ogólne człowieka, ale też są one skuteczne w walce z próchnicą, gdyż:

  • działają silnie przeciwbakteryjne;
  • utrudniają tworzenie się biofilmu;
  • hamują produkcję kwasów niszczących szkliwo zębów, które są uwalniane przez szczepy bakterii próchnicotwórczych z rodzaju Streptococcus.

Udowodniono również, że proszek kakaowy znacząco wpływa na zdrowie skóry – i to zarówno podany doustnie, jak i zewnętrznie – w kosmetykach. Dzięki dużej ilości wspomnianych wyżej polifenoli spowalnia, a nawet odwraca procesy starzenia, gdyż niszczy wolne rodniki.  Udowodniono, że proszek kakaowy dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym może być również nakładany bezpośrednio na wrażliwą i suchą skórę w celu poprawy jej struktury.

Źródło: https://www.mdpi.com/2304-8158/9/12/1844/htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
  • Badania wskazują, że 40% badanych po otrzymaniu znieczulenia, dzięki któremu nie czuło bólu, chętniej odwiedza dentystę.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X