Mastyks – miękką, gumowatą żywicę, którą pozyskuje się z łodygi drzewa pistacjowego, od wieków stosowano jako opatrunek na rany w Kurdystanie i Iranie. Był to bowiem bezpieczny, skuteczny i tani lek wspomagający gojenie. Niedawno dowiedzieliśmy się, że żel zawierający olejek z mastyksu może również znacząco wspomagać leczenie zapalenia przyzębia. I robi to lepiej od chlorheksydyny.
Zauważyli to uczeni ze szkół dentystycznych University of Sulaimani w irackim Kurdystanie. Przeprowadzili ciekawy eksperyment, z którego wynika, że miejscowe zastosowanie na zmienione zapaleniem tkanki przyzębia żelu zawierającego olejek eteryczny pozyskany z mastyksu z drzewa pistacjowego, pomaga w leczeniu tej choroby. Co więcej – zabezpiecza także przed resorpcją (ubytkiem) kości wyrostka zębodołowego, a także zmniejsza ilość prozapalnych cząstek w przyzębiu. Choć badanie na razie zostało przeprowadzone na szczurach, jego wyniki mogą zostać wykorzystane do wytworzenia skutecznych, naturalnych środków wspomagających leczenie zapalenia przyzębia u ludzi. Tym bardziej, ze stawką jest tutaj ochrona kości wyrostka zębodołowego przed utratą.
Resorpcja kości wyrostka zębodołowego to główna cecha patologiczna i kliniczna zapalenia przyzębia. Zapalenie przyzębia jest chorobą przewlekłą, która uszkadza struktury podporowe zęba. Zaczyna się od obecności płytki bakteryjnej, która nasila miejscową odpowiedź zapalną. Doprowadza to do rozszerzenia naczyń krwionośnych, obrzęku, stymulacji komórek odpornościowych i uwalniania wielu różnych cytokin prozapalnych. Wskutek tego z czasem zaczyna ubywać kości wyrostka zębodołowego. Jeśli resorpcja kości wyrostka zębodołowego będzie znaczna, dojdzie do utraty zębów – także zdrowych.
Mastyks zawiera olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym. Okazały się one skuteczne w walce z najgroźniejszą bakterią powodującą zapalenia przyzębia, czyli Porphyromonas gingivalis. Oceniono wówczas, że potencjał przeciwutleniający i przeciwzapalny olejków z mastyksu jest naprawdę duży i można je wykorzystać do gojenia się ran.
Teraz wiadomo, że żel zawierający olejek z mastyksu z drzewa pistacjowego może okazać się także użytecznym dodatkiem do środków zwalczających stany zapalne – choćby w przyzębiu. Dodatkowo również spłyca on patologiczne kieszonki dziąsłowe oraz chroni przed utratą masy kostnej wywołaną stanem zapalnym w przyzębiu – w ten sposób zabezpiecza kość wyrostka zębodołowego przed resorpcją, a zęby – przed utratą przyczepu w przyzębiu.