SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Problemy stomatologiczne u sportowców – dlaczego są częste?
12 grudnia 2020 --- Drukuj

Przyjęło się twierdzenie, że sport to zdrowie. Istotnie, wszelka forma aktywności fizycznej korzystnie wpływa na naszą kondycję i samopoczucie. Okazuje się jednak, że sport może mieć także skutki uboczne, a do takich zaliczyć należy między innymi zwiększoną tendencję do występowania problemów stomatologicznych. Z czego wynika gorszy stan uzębienia u sportowców?

Problemy stomatologiczne u sportowców

Powiązanie pomiędzy aktywnością fizyczną a zdrowiem jamy ustnej to nie przypuszczenie, a fakt, oparty na badaniach. Zostały one opublikowane w magazynie British Journal of Sports Medicine. Wyniki pokazują, że 40% z przebadanej grupy brytyjskich piłkarzy boryka się z problemami ubytków w zębach. Co więcej, aż u 53% badanych zdiagnozowano erozję szkliwa, która uważana jest za najbardziej agresywny przejaw utraty twardych tkanek zębowych, prowadzący do przykrych dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębów.

Gorszy stan uzębienia dotyczy jednak nie tylko piłkarzy. Inne badania, w których udział wzięło 352 sportowców z 11 dyscyplin sportowych, również potwierdzają, że aktywność fizyczna ma powiązanie z gorszym stanem uzębienia. Aż u 49% przebadanych stwierdzono próchnicę, mimo iż 94% deklarowało, że szczotkuje zęby dwa razy dziennie. Co zatem jest powodem problemów stomatologicznych u sportowców?

Dieta sportowców

Dieta bogata w cukry to główny winowajca problemów z zębami. Słodkie przekąski, napoje izotoniczne, żele energetyczne – wszystko to dostarcza energii, która niezbędna jest do treningów, ale odbija się na stanie uzębienia. Warto sięgać po produkty mniej bogate w cukier i pamiętać o dokładnym myciu zębów po każdym posiłku.

Stresująca rywalizacja

Kolejnym sprzymierzeńcem w rozwoju próchnicy jest stres, który często towarzyszy rywalizacjom sportowym. Powoduje on podwyższony poziom adrenaliny – hormonu blokującego wydzielanie śliny. Niedostateczna ilość śliny utrudnia utrzymanie prawidłowego poziomu pH w jamie ustnej. Ślina posiada także naturalne właściwości dezynfekujące, a więc w większych ilościach skuteczniej usuwa bakterie powodujące próchnicę.

Zaciskanie zębów

Nieprzyjazne dla zdrowia zębów jest także ich mocne zaciskanie, a to zdarza się zwłaszcza sztangistom. Według badań, 80% tych sportowców podczas podnoszenia ciężarów wywiera na zęby tak duży ucisk, że może on prowadzić do ich rozchwiania lub nawet utraty. Z tego powodu zaleca się stosowanie tzw. szyny zgryzowej.

Sport to zdrowie, a dbałość o zęby to droga do utrzymania zdrowia również w jamie ustnej. Odpowiednia dieta, regularne wizyty kontrolne, mycie zębów a także zachowanie zasad bezpieczeństwa powinny zapobiec problemom z uzębieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli Twoje zęby mają jasno żółty kolor, to oznaka że są zdrowe. Żółte zęby są najsilniejsze i trwałe. Jasno żółty to najbardziej naturalny kolor naszego uzębienia. Wybielając swoje zęby, tylko je osłabiamy.
  • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
  • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X