Superrozciągliwy żel przeciwbakteryjny kontrolowany przez wodę – idealny dla stomatologii
Nie udało się dotychczas wynaleźć idealnego materiału, który cechowałby się wieloma zupełnie różnymi właściwościami – taki potrzebny byłby w stomatologii i w trudnych warunkach jamy ustnej. Ale możliwe, że dzięki wynalazkowi naukowców z Sichuan University w Chinach jesteśmy o krok bliżej w tym kierunku. Opracowali oni żel przeciwbakteryjny, który cechuje się nadzwyczajną miękkością, rozciągliwością i adhezyjnością, a jego lepkość kontrolowana jest przez zwykłą wodę.
Długa lista zalet nowego żelu przeciwbakteryjnego
Hydrożel jest:
- przeciwbakteryjny – może być wykorzystany jako powłoka antybakteryjna;
- superrozciągliwy – wydłuża się aż o 1600%;
- skręcalny i odzyskiwalny;
- fluorescencyjny – wystarczy go podświetlić promieniami UV, aby stał się widoczny;
- samonaprawiający się – jeśli jego kawałki umieści się w wodzie, scalą się w jeden fragment – tak dobrze, że nie widać śladu po połączeniu; nowemu kawałkowi można nadać pożądany kształt;
- posiadający odwracalną przyczepność do różnych podłoży – znakomicie trzyma się zarówno na gładkich, jak i na chropowatych powierzchniach (od szkła po liście), a w razie potrzeby można go bez problemu oderwać; jego adhezyjność można kontrolować przez zwykłą wodę – dodatek H2O powoduje, że hydrożel traci swoją lepkość; wraca ona po odparowaniu wody;
- inspirowany roślinami i fotosieciowany – tworzy go pochodna kumaryny i monomeru, które zmieszane są z wodą. Do otrzymania struktury hydrożelu potrzeba tylko dawki promieniowania UV – pod jego wpływem rozpoczyna się reakcja sieciowania, która przypomina wzrost roślin w naturze. Dzięki fotosieciowaniu ten innowacyjny materiał jest wolny od dodatków chemicznych, których zadaniem byłoby inicjowanie procesu sieciowania.
Kadr z filmu Flubber, naukowiec z jego magiczną masą
Naukowcy mają wiele możliwych zastosowań innowacyjnego hydrożelu przeciwbakteryjnego. Możliwe, że stomatolodzy już niebawem będą mogli wykorzystać ich pomysły w praktyce i z korzyścią dla zdrowia jamy ustnej.
Źródło: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsami.0c15364#