SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Superrozciągliwy żel przeciwbakteryjny kontrolowany przez wodę – idealny dla stomatologii
28 grudnia 2020 --- Drukuj

Nie udało się dotychczas wynaleźć idealnego materiału, który cechowałby się wieloma zupełnie różnymi właściwościami – taki potrzebny byłby w stomatologii i w trudnych warunkach jamy ustnej. Ale możliwe, że dzięki wynalazkowi naukowców z Sichuan University w Chinach jesteśmy o krok bliżej w tym kierunku. Opracowali oni żel przeciwbakteryjny, który cechuje się nadzwyczajną miękkością, rozciągliwością i adhezyjnością, a jego lepkość kontrolowana jest przez zwykłą wodę.

Długa lista zalet nowego żelu przeciwbakteryjnego

Hydrożel jest:

  • przeciwbakteryjny – może być wykorzystany jako powłoka antybakteryjna;
  • superrozciągliwy – wydłuża się aż o 1600%;
  • skręcalny i odzyskiwalny;
  • fluorescencyjny – wystarczy go podświetlić promieniami UV, aby stał się widoczny;
  • samonaprawiający się – jeśli jego kawałki umieści się w wodzie, scalą się w jeden fragment – tak dobrze, że nie widać śladu po połączeniu; nowemu kawałkowi można nadać pożądany kształt;
  • posiadający odwracalną przyczepność do różnych podłoży – znakomicie trzyma się zarówno na gładkich, jak i na chropowatych powierzchniach (od szkła po liście), a w razie potrzeby można go bez problemu oderwać; jego adhezyjność można kontrolować przez zwykłą wodę – dodatek H2O powoduje, że hydrożel traci swoją lepkość; wraca ona po odparowaniu wody;
  • inspirowany roślinami i fotosieciowany – tworzy go pochodna kumaryny i monomeru, które zmieszane są z wodą. Do otrzymania struktury hydrożelu potrzeba tylko dawki promieniowania UV – pod jego wpływem rozpoczyna się reakcja sieciowania, która przypomina wzrost roślin w naturze. Dzięki fotosieciowaniu ten innowacyjny materiał jest wolny od dodatków chemicznych, których zadaniem byłoby inicjowanie procesu sieciowania.

Kadr z filmu Flubber Kadr z filmu Flubber, naukowiec z jego magiczną masą

Naukowcy mają wiele możliwych zastosowań innowacyjnego hydrożelu przeciwbakteryjnego. Możliwe, że stomatolodzy już niebawem będą mogli wykorzystać ich pomysły w praktyce i z korzyścią dla zdrowia jamy ustnej.

Źródło: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acsami.0c15364#

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w ciele człowieka.
  • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X