SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Bakterie z jamy ustnej to dokładne wskaźniki ryzyka zgonu na COVID-19
13 stycznia 2021 --- Drukuj

Ryzyko zgonu na COVID-19 i ciężkość przebiegu choroby najdokładniej można oszacować, biorąc pod lupę nie tylko stan kliniczny pacjenta i jego cechy osobnicze, ale także skład mikrobiomu kału lub mikroflory jamy ustnej. Dokładność szacunków uwzględniająca bakterie z jamy ustnej oraz jelitowe jest wyższa, niż precyzja oceny opartej tylko na objawach chorobowych i stanie pacjenta.

Od wielu miesięcy próbowano oszacować, które wskaźniki biologiczne mogą okazać się najbardziej dokładne do szacowania ryzyka zgonu w przypadku COVID-19. Na pewno istotne znaczenie mają cechy osobnicze i stan kliniczny pacjenta: wiek, płeć, istniejące wcześniej choroby, poziom świadomości, wysycenie krwi obwodowej tlenem i poziom białka C-reaktywnego. Jednak analiza tych predyktorów umożliwiła wyznaczyć ryzyko zgonu na poziomie zaledwie 79%. W trakcie badań okazało się, że pozostałe prawie 30% niepewności można zamienić na bardziej pewne szacunki, jeśli weźmie się pod uwagę skład mikrobiomu jamy ustnej oraz mikrobiomu jelitowego i liczebność określonych gatunków bakterii. Co więcej – analiza mikrobiomu jamy ustnej lub jelita daje pewniejsze szacunki przebiegu ciężkości zakażenia wirusem SARS-CoV-2 od analizy jedynie stanu klinicznego pacjenta.

Porphyromonas i Enterococcus – najbardziej trafne wskaźniki ryzyka zgonu na COVID-19

Zespół naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Massachusetts w USA przyjrzał się 69 pacjentom z COVID-19. U badanych osób choroba przebiegała z objawami od umiarkowanych do ciężkich. Badacze oszacowali uwarunkowania osobnicze i stan kliniczny każdego pacjenta, a także przyjrzeli się składowi gatunkowemu bakterii jamy ustnej i bakterii zasiedlających jelita. Na pomysł oceny mikrobiomów tych obszarów wpadli, ponieważ znana im była zasada, że wirusowe zakażenie płuc ma długotrwały wpływ na mikrobiom jelitowy.

Badacze przyjrzeli się ciężkości przebiegu COVID-19 w odniesieniu do 5. parametrów:

  • wyłącznie uwarunkowań klinicznych;
  • tylko składu mikrobiomu jelitowego;
  • tylko składu mikrobiomu jamy ustnej;
  • uwarunkowań klinicznych oraz składu mikrobiomu jelitowego;
  • uwarunkowań klinicznych oraz składu mikrobiomu jamy ustnej.

Okazało się, że trafność szacunków ryzyka zgonu na COVID-19 jedynie w oparciu o dane kliniczne konkretnego pacjenta wyniosła około 76%. Kiedy jednak oceniano skład mikrobiomu jamy ustnej lub skład mikroflory jelitowej, przewidywania przebiegu ciężkości COVID-19 i ryzyka zgonu z powodu tej choroby stały się znacznie bardziej precyzyjne i wynosiły odpowiednio 84% i 92%. Natomiast najdokładniejsze wskazania uzyskano, kiedy oprócz parametrów klinicznych brano pod uwagę jeszcze choroby współistniejące i skład mikroflory jelitowej. Trafność prognoz czy pacjent przeżyje, czy umrze i z jaką ciężkością będzie przebiegał COVID-19 wynosiła w tym przypadku aż 96%.

W jamie ustnej najbardziej dokładnymi wskaźnikami do prognozowania nasilenia COVID-19 okazały się trzy gatunki bakterii: Porphyromonas endodontalis, Veillonella tobetsuensis i Bifidobacterium breve – na czele z gatunkiem pierwszym. Natomiast w jelitach najważniejszym predyktorem okazał się szczep Enterococcus faecalis – zamieszkuje on również jamę ustną.

Źródło: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.05.20249061v1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Co dwa zęby to nie jeden ?
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X