Z 6 miesięcy do 6 tygodni – o tyle możliwe jest skrócenie procesu zakładania korony dzięki wykorzystaniu implantów beleczkowych, zamiast implantów klasycznych. Co więcej, w niektórych przypadkach założenie korony tymczasowej możliwe jest nawet bezpośrednio po zamocowaniu implantu. W czym tkwi sekret nowoczesnych implantów beleczkowych?
Aby zrozumieć działanie implantu beleczkowego, warto poznać jak przebiega proces zakładania korony przy wykorzystaniu zwykłych implantów. Otóż rozpoczyna się on od wkręcenia implantu w kość szczękową. Następnie, przez okres od 3 do 6 miesięcy trwa proces tzw. osteointegracji. Polega on na stopniowym zrastaniu się implantu z kością. Najpopularniejsze implanty – tytanowe – wchodzą wówczas w reakcję z tlenem zawartym w komórkach tkanki kostnej, tworząc warstwę dwutlenku tytanu. Warstwa ta współtworzy nową tkankę kostną, dzięki czemu umacnia implant. We wspomnianym okresie stomatolog obserwuje postępy procesu osteointegracji. Dopiero, gdy wskazują one na możliwość bezpiecznego zamocowania na implancie śruby gojącej i korony, stomatolog przystępuje do działania.
Implanty beleczkowe, oprócz tytanowego korpusu, posiadają również tantalowy cylinder, który umiejscowiony jest w ich środkowej części. Cylinder ten charakteryzuje się budową siateczkową, zbliżoną do struktury kości. Sprawia to, że komórki kostne pacjenta dużo szybciej wnikają pomiędzy beleczki implantu, powodując jego stabilizację. Zjawisko to określane jest jako osseoinkorporacja.
W niektórych przypadkach założenie korony tymczasowej możliwe jest tuż po zabiegu zamocowania implantu. Jedynym warunkiem jest to, aby kość pacjenta cechowała się odpowiednią twardością. Dla potwierdzenia stopnia gęstości kości wykonuje się trójwymiarowe badanie radiologiczne, czyli tzw. tomografię stożkową. Badanie to dostarcza także komplet informacji, które niezbędne są do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu implantologicznego.
Warto jednak wiedzieć, że implanty beleczkowe wcale nie przyspieszą procesu zrastania się implantu z kością w przypadku pacjentów, u których kość jest wyjątkowo miękka lub występuje konieczność przeprowadzenia dodatkowych zabiegów. Wówczas zrastanie może zająć standardowy czas kilku miesięcy.