Możemy spotkać się z opiniami, że ekstrakcja zębów mądrości powoduje pogorszenie funkcjonowania kubków smakowych. Najnowsze badania naukowców nie tylko zaprzeczają tej teorii, ale donoszą, że po usunięciu ósemek nasz zmysł smaku może nawet ulec poprawie. Poznajmy szczegóły eksperymentu.
Zależności pomiędzy ekstrakcją ósemek, a funkcjonowaniem zmysłu smaku, postanowił przyjrzeć się zespół naukowców z University of Pennsylvania. Analizie poddano 1255 pacjentów, spośród których 891 osób miało usunięty ząb mądrości na przestrzeni ostatnich 20 lat. Osoby te stanowiły grupę badawczą. Z kolei pozostali uczestnicy nie przechodzili zabiegu ekstrakcji ósemek i stanowili grupę kontrolną.
Wszyscy uczestnicy badania zostali poddani tzw. testowi chemosensorycznemu. Polegał on na podaniu próbek roztworu sacharozy, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i kofeiny w pięciu różnych stężeniach. Każdą z próbek należało wziąć do ust, a następnie wypluć i określić, jaki był jej smak – kwaśny, słony, słodki czy gorzki.
Z eksperymentu wynikło, że osoby z grupy badawczej są bardziej wrażliwe na smak niż osoby z grupy kontrolnej. Warto przy tym zwrócić uwagę, że zmiany we wrażliwości smakowej obserwowane są nawet 20 lat po zabiegu ekstrakcji ósemek. Zaobserwowano także, że wyczulenie kubków smakowych zależne jest od płci – w obydwu grupach kobiety wykazywały większą wrażliwość na smaki.
Specjaliści wysuwają dwie możliwe przyczyny zaobserwowanej zależności. Pierwsza z nich mówi o tym, że podczas zabiegu usuwania ósemek dochodzi do uszkodzenia nerwów w kubkach smakowych zlokalizowanych z przodu jamy ustnej, co prowadzi do wzrostu aktywności nerwów w kubkach smakowych w tylnej części jamy ustnej, a w konsekwencji do zwiększonej wrażliwości na smaki.
Druga z teorii donosi, że zmiana we wrażliwości kubków smakowych to nadwrażliwość spowodowana uszkodzeniem nerwów obwodowych. Do uszkodzenia tego może dojść na skutek zabiegu ekstrakcji.
Przeprowadzone badanie było jednym z pierwszych, które wzięły pod lupę długofalowy wpływ ekstrakcji na funkcjonowanie zmysłu smaku, dlatego istnieje konieczność podjęcia dalszych badań w celu dokładniejszego poznania zaobserwowanej zależności.