Nowoczesne implanty dentystyczne są bardzo trwałe i odsetek niepowodzeń po zabiegu implantacji jest niewielki. Jednak u około 4-5% pacjentów notuje się dość szybko pogorszenie stabilności implantu. Przyczyną takiej sytuacji może być zmiana dominującej strony żucia.
Do takiego wniosku doszedł zespół stomatologów z rosyjskiego Uniwersytetu RUDN.
Badacze przeanalizowali przebieg rehabilitacji 64 pacjentów z implantami zębowymi zainstalowanymi tylko po jednej stronie szczęki. Wykonano zdjęcie rentgenowskie zębów, zmierzono siły mięśni żyjących, a w niektórych przypadkach wykonano również badanie szczęk tomografem komputerowym. Wspomniane badania były przeprowadzane przed zabiegiem i 2 razy po nim – w ciągu jednego roku od zabiegu. Następnie uczestników poproszono o wypełnienie ankiet.
Okazało się, że ponad 60% pacjentów zgłosiło, iż po wszczepieniu implantu dentystycznego doszło u nich do zmiany w dominującej stronie żucia. Badacze uznali, że mogło do tego dojść, ponieważ pacjenci po posadzeniu wszczepu w kości szczęki lub żuchwy powrócili do schematu żucia, do którego byli przyzwyczajeni wcześniej – zanim utracili ząb, który zastąpiony został implantem stomatologicznym.
Dlaczego przed zabiegiem osadzenia wszczepu żuli na niedominującej stronie? Powodem prawdopodobnie był ból zęba – tego zęba, który ostatecznie został usunięty i luka po nim wypełniona została implantem. Pacjent, chcąc uniknąć bólu, przerzucał żucie na stronę niedominującą, a wracał do starych nawyków, mając już osadzony implant.
Porównanie wyników tej grupy z pozostałymi pacjentami, którzy nie zgłaszali, że doszło u nich do zmiany w nawykach żucia, ukazało, że, u tych pierwszych notowano większą liczbę patologii tworzenia tkanki kostnej. Co więcej – w ciągu pół roku po zabiegu implantacji pacjenci ci wskazywali na 22% mniejsze przystosowanie do implantów niż pacjenci, u których nie zaszła zmiana w dominującej stronie żucia.
Większość ludzi nie żuje pokarmu symetrycznie po obu stronach szczęki, ale wykorzystuje częściej lewą albo prawą część łuku zębowego. Staje się ona dominującą stroną żucia – odbywa się tam 75% ruchów i nacisków związanych z procesem żucia. Strona taka może zostać zmieniona na drugą – na przykład z powodu dyskomfortu odczuwanego wskutek wspomnianego bólu zęba.
Ponieważ przyzwyczajenie się do implantu dentystycznego zajmuje około 3-4 miesiące, w tym czasie może dojść do zmian w obciążeniu zębów. W efekcie przełoży się to na obciążenia implantu większe niż te, które były brane pod uwagę podczas doboru wszczepu i planowania zabiegu. I konsekwencją tego może być uszkodzenie implantu.
Źródło: https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/249248.php