Witaferyna A – składnik pochodzący z rośliny witania ospała, znanej jako ashwagandha – podana w skojarzeniu z napromienianiem tkanek promieniami UVC pomaga w leczeniu raka jamy ustnej. Co najważniejsze – wystarczą niskie dawki zarówno promieniowania UVC, jak i witaferyny, aby można było selektywnie zabijać komórki tego niebezpiecznego i coraz częściej notowanego nowotworu.
Odkrycia dokonali naukowcy z tajwańskich szkół i uniwersytetów medycznych. Badaczy zaintrygowało, że w leczeniu raka jamy ustnej z wykorzystaniem skojarzonego działania witaferyny A i promieniowania UVC wystarczy zastosować niskie dawki każdego czynnika, aby bardzo skutecznie zabijać komórki rakowe. Doszli do wniosku, że skoro już niskie dawki promieniowania UVC w obecności witaferyny A dobrze radzą sobie z hamowaniem aktywności komórek nowotworowych, to witaferyna działa jak fotouczulacz.
Zahamowanie rozwoju raka jamy ustnej jest konsekwencją uszkodzeń DNA, do jakich dochodzi pod wpływem działania wielu wysoce reaktywnych wolnych rodników. Pojawiają się one po napromienianiu nowotworu promieniowaniem UVC. Dzięki fotouczulającej witaferynie efekt ten można osiągnąć bardzo szybko. Co ciekawe, witaferyna A z ashwagandhy wspomaga działanie promieni UVC, gdyż sama wykazuje działanie przeciwnowotworowe, jest cytotoksyczna i aktywuje apoptozę (programowaną śmierć) komórek raka jamy ustnej.
Terapia niskimi dawkami tego związku z napromienianiem UVC oznacza więc wiele korzyści dla chorych: