SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Nowe implanty bioceramiczne stymulują regenerację naturalnej kości
1 grudnia 2020 --- Drukuj

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu, we współpracy z zespołami z Karolinska Institutet w Sztokholmie i Uniwersytetu w Uppsali opracowali nowatorski implant bioceramiczny, dzięki któremu możliwe będzie zregenerowanie nawet dużych obszarów naturalnej kości.

Udowodniono już, że nowy implant stymuluje regenerację kości czaszki. Wiadomo, że będzie można go wykorzystywać do rekonstrukcji tkanek twardych i miękkich, które zostały uszkodzone w wyniku poważnych, rozległych urazów bądź wskutek chorób (np. nowotworów jamy ustnej czy kości twarzoczaszki).

Implanty bioceramiczne lepsze od tytanowych

Implanty bioceramiczne będzie można również stosować do regeneracji ubytków kostnych w jamie ustnej. W szpitalu uniwersyteckim w Uppsali zastosowano taki implant do augmentacji zatoki w celu przywrócenia odpowiedniej ilości masy kostnej w szczęce. Po 6 miesiącach od wszczepienia wykazano odtworzenie się kości i mocne zakotwiczenie implantów zębowych, które zostały umieszczone w tkankach przyzębia podczas wspomnianej operacji.

Standardową metodą stosowaną obecnie w rekonstrukcji ubytków kostnych w obszarze szczęk jest przeszczepianie kości lub stosowanie implantów plastikowych czy metalowych. Jednak możliwość pozyskania dużej kości autologicznej jest ograniczona. Ponadto implanty sztuczne nie są pozbawione ryzyka powikłań po zabiegu, a ich osteointegracja jest gorsza niż w przypadku przeszczepienia kości.

Jak działa implant bioceramiczny?

Szwedzcy naukowcy wykazali, że implant bioceramiczny przekształca się w kość o morfologii, ultrastrukturze i składzie podobnych do naturalnej kości czaszki. Dzieje się tak, ponieważ główny składnik implantu ceramicznego – związek zwany monetytem – przekształca się materiał, który naturalnie występuje w organizmie i buduje krystaliczną strukturę elementów kostnych w organizmie – w apatyt.

W eksperymentach z wykorzystaniem implantów zawierających czysty tytan również wykształca się kość, ale tylko i wyłącznie w warstwie przylegającej do kości gospodarza.

Naukowcy są przekonani, że innowacyjna metoda wykorzystująca implanty bioceramiczne będzie konkurować z istniejącymi dotychczas procedurami leczenia ubytku w kości, a także z implantami z polimerów i metalowymi.

Źródło: https://www.pnas.org/content/117/43/26660

Czytaj więcej o: implanty | jama ustna | utrata zęba |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X