Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu, we współpracy z zespołami z Karolinska Institutet w Sztokholmie i Uniwersytetu w Uppsali opracowali nowatorski implant bioceramiczny, dzięki któremu możliwe będzie zregenerowanie nawet dużych obszarów naturalnej kości.
Udowodniono już, że nowy implant stymuluje regenerację kości czaszki. Wiadomo, że będzie można go wykorzystywać do rekonstrukcji tkanek twardych i miękkich, które zostały uszkodzone w wyniku poważnych, rozległych urazów bądź wskutek chorób (np. nowotworów jamy ustnej czy kości twarzoczaszki).
Implanty bioceramiczne będzie można również stosować do regeneracji ubytków kostnych w jamie ustnej. W szpitalu uniwersyteckim w Uppsali zastosowano taki implant do augmentacji zatoki w celu przywrócenia odpowiedniej ilości masy kostnej w szczęce. Po 6 miesiącach od wszczepienia wykazano odtworzenie się kości i mocne zakotwiczenie implantów zębowych, które zostały umieszczone w tkankach przyzębia podczas wspomnianej operacji.
Standardową metodą stosowaną obecnie w rekonstrukcji ubytków kostnych w obszarze szczęk jest przeszczepianie kości lub stosowanie implantów plastikowych czy metalowych. Jednak możliwość pozyskania dużej kości autologicznej jest ograniczona. Ponadto implanty sztuczne nie są pozbawione ryzyka powikłań po zabiegu, a ich osteointegracja jest gorsza niż w przypadku przeszczepienia kości.
Szwedzcy naukowcy wykazali, że implant bioceramiczny przekształca się w kość o morfologii, ultrastrukturze i składzie podobnych do naturalnej kości czaszki. Dzieje się tak, ponieważ główny składnik implantu ceramicznego – związek zwany monetytem – przekształca się materiał, który naturalnie występuje w organizmie i buduje krystaliczną strukturę elementów kostnych w organizmie – w apatyt.
W eksperymentach z wykorzystaniem implantów zawierających czysty tytan również wykształca się kość, ale tylko i wyłącznie w warstwie przylegającej do kości gospodarza.
Naukowcy są przekonani, że innowacyjna metoda wykorzystująca implanty bioceramiczne będzie konkurować z istniejącymi dotychczas procedurami leczenia ubytku w kości, a także z implantami z polimerów i metalowymi.