Uzębienie bobrów zaskakuje wytrzymałością i siłą. Supermocne siekacze tych gryzoni są w stanie ściąć twarde drzewo o średnicy nawet 70 centymetrów. Wykazują również wyjątkową odporność na próchnicę. Dlaczego ludzkie zęby są o wiele słabsze, mimo iż ich szkliwo praktycznie nie różni się pod względem składu chemicznego od szkliwa bobrów?
Śnieżnobiałe zęby bobrów to fikcja, kreowana na potrzeby reklam producentów past do zębów. W rzeczywistości uzębienie tych gryzoni ma odcień żółty, który czasem przechodzi nawet w brunatno-czerwony. Wspomniane zabawienie szkliwa wynika z tego, że w jego składzie znajdują się domieszki żelaza. To właśnie ono sprawia, że uzębienie bobrów jest niezwykle mocne, a także odporne na działanie bakterii powodujących próchnicę. Żelazo stanowi także ochronę dla zębów przed kwasową erozją szkliwa.
Ludzkie zęby zawierają w sobie zdecydowanie mniej żelaza niż zęby bobrów, ale posiadają za to więcej jonów magnezu. Niestety, pierwiastek ten nie zapewnia naszemu uzębieniu takich właściwości, jak żelazo. Wiedza na temat składu chemicznego zębów bobrów jest jednak cenna, gdyż wskazuje na pewien kierunek, który nauka powinna obrać celem udoskonalenia ludzkiego szkliwa.
Skoro żelazo obecne w składzie szkliwa czyni je mocniejszym, pojawiają się domysły dotyczące dobroczynnego wpływu na zdrowie zębów żelaza dostarczanego z zewnątrz. Domysły te potwierdzają badania przeprowadzone na Uniwersytetach w Szwecji i Arabii Saudyjskiej. Wykazały one bowiem, że żelazo może spowalniać rozwój próchnicy. Z kolei badania naukowców z USA i Brazylii dowiodły, że pierwiastek ten znacząco ogranicza liczbę bakterii Streptococcus mutans, czyli bakterii, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju próchnicy.
Ryc. 1. Czaszka bobra z widocznymi siekaczami
Powyższe informacje mogą natchnąć wiele osób na pomysł doustnego przyjmowania preparatów z żelazem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że przyjmowanie żelaza w postaci płynnej bądź produktów do ssania może powodować powstawanie na zębach nieestetycznych przebarwień, a w przypadku osób z zaawansowaną próchnicą zębów, nadmiar żelaza może być niebezpieczny dla zdrowia.