SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Zęby bobrów pod lupą naukowców
4 marca 2021 --- Drukuj

Uzębienie bobrów zaskakuje wytrzymałością i siłą. Supermocne siekacze tych gryzoni są w stanie ściąć twarde drzewo o średnicy nawet 70 centymetrów. Wykazują również wyjątkową odporność na próchnicę. Dlaczego ludzkie zęby są o wiele słabsze, mimo iż ich szkliwo praktycznie nie różni się pod względem składu chemicznego od szkliwa bobrów?

Sekret niezwykłego uzębienia bobrów

Śnieżnobiałe zęby bobrów to fikcja, kreowana na potrzeby reklam producentów past do zębów. W rzeczywistości uzębienie tych gryzoni ma odcień żółty, który czasem przechodzi nawet w brunatno-czerwony. Wspomniane zabawienie szkliwa wynika z tego, że w jego składzie znajdują się domieszki żelaza. To właśnie ono sprawia, że uzębienie bobrów jest niezwykle mocne, a także odporne na działanie bakterii powodujących próchnicę. Żelazo stanowi także ochronę dla zębów przed kwasową erozją szkliwa.

Ludzkie zęby zawierają w sobie zdecydowanie mniej żelaza niż zęby bobrów, ale posiadają za to więcej jonów magnezu. Niestety, pierwiastek ten nie zapewnia naszemu uzębieniu takich właściwości, jak żelazo. Wiedza na temat składu chemicznego zębów bobrów jest jednak cenna, gdyż wskazuje na pewien kierunek, który nauka powinna obrać celem udoskonalenia ludzkiego szkliwa.

Badania nad wpływem żelaza na zęby

Skoro żelazo obecne w składzie szkliwa czyni je mocniejszym, pojawiają się domysły dotyczące dobroczynnego wpływu na zdrowie zębów żelaza dostarczanego z zewnątrz. Domysły te potwierdzają badania przeprowadzone na Uniwersytetach w Szwecji i Arabii Saudyjskiej. Wykazały one bowiem, że żelazo może spowalniać rozwój próchnicy. Z kolei badania naukowców z USA i Brazylii dowiodły, że pierwiastek ten znacząco ogranicza liczbę bakterii Streptococcus mutans, czyli bakterii, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju próchnicy.

czaszka bobra Ryc. 1. Czaszka bobra z widocznymi siekaczami

Powyższe informacje mogą natchnąć wiele osób na pomysł doustnego przyjmowania preparatów z żelazem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że przyjmowanie żelaza w postaci płynnej bądź produktów do ssania może powodować powstawanie na zębach nieestetycznych przebarwień, a w przypadku osób z zaawansowaną próchnicą zębów, nadmiar żelaza może być niebezpieczny dla zdrowia.

Czytaj więcej o: mocne zęby | zęby bobrów | zęby zwierząt |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
  • Ludzie, którzy są praworęczny zazwyczaj żują pokarm na prawej stronie ust. Leworęczni - po lewej stronie.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X