SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
3
Wpływ żelaza na zęby i jamę ustną
29 stycznia 2018 --- Drukuj

Żelazo pełni w organizmie wiele doniosłych ról: uczestniczy w transporcie tlenu, oddychaniu komórkowym, bierze udział w zwalczaniu bakterii, wspomaga pracę układu immunologicznego i syntezę DNA. O związku tego pierwiastka ze zdrowiem jamy ustnej mówi się zazwyczaj jednostronnie i negatywnie: że żelazo niszczy zęby i powoduje ich ciemnienie. Prawda wygląda inaczej.

Żelazo a zdrowie jamy ustnej

Żelazo wpływa na zdrowie jamy ustnej na kilka sposobów:

 • Stanowi niezbędny element wzrostu, rozwoju i funkcjonowania wszystkich elementów miękkich oraz twardych w jamie ustnej poprzez zapewnienie odpowiedniego dotlenienia tkanek – pierwiastek ten wchodzi w skład hemu, cząsteczki nadającej krwi czerwony kolor i zdolnej do wiązania tlenu. Hem znajduje się w hemoglobinie – głównym białku erytrocytów (krwinek czerwonych), odpowiedzialnym za transport związanego w hemie tlenu od płuc do każdej komórki ciała. Tlen to pierwiastek życia: jest niezbędnym elementem oddychania komórkowego – procesu dostarczającego energii do wzrostu, rozwoju i funkcjonowania każdej komórki organizmu, również zębów i tkanek miękkich jamy ustnej. Niedostatek żelaza we krwi wiąże się zatem z niedotlenieniem tkanek i komórek, a co za tym idzie – ze zdecydowanym pogorszeniem warunków biologicznych w organizmie. W ten pośredni sposób deficyt żelaza może negatywnie odbić się na rozwoju i jakości szkliwa oraz zdrowiu innych tkanek jamy ustnej.
 • Wchodzi w skład enzymów układu oddychania komórkowego. Niedobór enzymów zawierających żelazo skutkuje zanikiem śluzówki jamy ustnej i języka, mogą pojawiać się zajady przy ustach.
 • Niedobór żelaza objawia się zmniejszoną produkcją krwinek, w tym składników biorących udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu (np. limfocyty T). W efekcie spada odporność, bo zmniejsza się potencjał rozpoznawania zagrożeń mikrobiologicznych i szybkość reakcji układu immunologicznego.
 • Nadmiar żelaza w organizmie może być bardzo groźny, gdyż sprzyja wzrostowi bakterii i może dojść do pojawienia się bakteriemii (obecność bakterii we krwi) lub nawet rozwoju posocznicy. Nadmiar żelaza jest szczególnie niebezpieczny dla osób z zaawansowaną próchnicą zębów czy infekcyjnymi schorzeniami dziąseł i przyzębia, w tym – z paradontozą.
 • Żelazo może hamować rozwój próchnicy – potwierdziły to badania prowadzone od drugiej połowy XX w. m.in. na uniwersytetach w Arabii Saudyjskiej i Szwecji. Z kolei naukowcy z Brazylii i USA odkryli, że żelazo znacząco zmniejsza liczbę Streptococcus mutans w biofilmie nazębnym – bakterii w największym stopniu odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.
 • Żelazo w formie nanocząstek może aktywować i przyspieszać regenerację kości przeprowadzaną z wykorzystaniem sztucznych rusztowań i komórek macierzystych. Potwierdziły to badania z 2018 r. przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowy z USA i Chin. Dzięki temu odkryciu mogą pojawić się nowe możliwości dla implantologii stomatologicznej, protetyki i chirurgii stomatologicznej.

Żelazo a ciemnienie zębów i dziąseł

Żelazo może doprowadzić do powstania przebarwień:

 • zębów, jeśli jest przyjmowane doustnie – głownie w postaci płynnej lub produktów do ssania; na szkliwie tworzy się wtedy osad, który gasi naturalny jasny kolor zębów i nadaje mu sinawy odcień;
 • dziąseł – przy częstych transfuzjach krwi. Jest o tzw. hemosyderoza – nie ma ona wpływu na funkcjonowanie dziąseł, ale na pewno negatywnie odbija się na estetyce tkanek jamy ustnej.

Suplementacja żelaza – jak uniknąć ciemnienia zębów?

 • Przyjmować preparat płynny przez słomkę i nie omywać nim jamy ustnej.
 • Unikać produktów do ssania i wybierać suplementy do połknięcia.
 • Po każdej przyjętej dawce suplementu żelaza przepłukać jamę ustną wodą, a jeszcze lepiej wyszczotkować zęby z użyciem pasty o właściwościach wybielających i usuwających przebarwienia ze szkliwa.
 • Po uprzedniej konsultacji z dentystą przeprowadzić profesjonalne wybielanie zębów.

Ważne: żelazo może być podawane także dożylnie lub domięśniowo. Niezależnie od tego, w jakiej formie pierwiastek ten będzie aplikowany (doustnie lub przez iniekcje), może wywołać niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego, w tym wymioty. Wymioty z uwagi na swój kwaśny charakter rozmiękczają szkliwo i czynią je bardziej podatnym na przebarwienia. Dlatego żelaza w formie doustnej (szczególnie płynnej) nie powinno się podawać bezpośrednio po wymiotach, a jeśli negatywne reakcje ze strony układu pokarmowego są silne i częste, należy rozważyć zmianę sposobu suplementacji tego pierwiastka.

Wchłanianie żelaza – co poprawia, a co blokuje ten proces?

Wchłanianie żelaza poprawia obecność:

 • witaminy C;
 • witaminy B12;
 • kwasów organicznych zawartych w owocach (jabłkowego, cytrynowego, winowego);
 • niektórych białek (np. kazeiny), aminokwasów (np. cysteiny, lizyny, histydyny), cukrów (np. występujących w owocach fruktozy, sorbitolu czy mlecznej laktozy).

Równolegle do doustnej suplementacji żelazem warto zjadać owoce – ponieważ zawierają one wiele składników wspomagających wchłanianie tego mikroelementu.

Wchłanianie żelaza hamowane jest przez:

 • wapń;
 • fosforany;
 • fityniany zawarte w roślinach strączkowych;
 • polifenole;
 • taniny;

Żelazo a zęby dzieci

Dzieci przychodzą na świat naturalnie zaopatrzone w zasoby żelaza. Zmagazynowane ono jest w hemoglobinie i mioglobinie. Karmione piersią, mają duże szanse, aby uniknąć konieczności suplementacji żelaza, gdyż w mleku kobiecym mikroelement ten jest obecny, a na dodatek jego przyswajalność jest bardzo wysoka, bo szacowana na ok. 70% (dla mleka syntetycznego to zaledwie 21%). Tak wysoką przyswajalność zapewniają zawarte w mleku laktoferyna i laktoza. Podawanie w tym czasie dziecku preparatów żelaza szybko mogłoby doprowadzić do przedawkowania. Z uwagi jednak na to, że w czasie laktacji zawartość żelaza w kobiecym mleku maleje i po ok. 6 miesiącach od urodzenia dziecka jest tego mikroelementu o połowę mniej niż było, kilkumiesięczne niemowlęta mogą być zagrożone niedoborem żelaza. Suplementacja żelaza musi być jednak skonsultowana z pediatrą i – jeśli to możliwe – ze stomatologiem, gdyż czas, w którym należałoby ją rozpocząć i prowadzić, zbiega się z wyrzynaniem się zębów mlecznych. Stosowanie preparatów doustnych żelaza w przypadku niemowląt, które nie potrafią pić przez słomkę i przełykać na zawołanie, może odbić się niekorzystnie na kolorze szkliwa. Konsultacja ze stomatologiem odnośnie suplementacji żelaza jest też wysoce wskazana w przypadku wcześniaków – gdyż dzieci te, urodzone przed czasem, mając mniejsze zapasy żelaza powstałe w życiu płodowym, większe tempo rozwoju w ciągu pierwszych miesięcy niż dzieci urodzone o czasie, a na dodatek tracąc zapasy żelaza w wyniku częstego pobierania krwi do analiz, powinny otrzymywać żelazo od narodzin.

Komentarzy: 3

Dodano 07.08.2018

Nadmiar żelaza faktycznie jest niebezpieczny i może być spowodowany hemochromatozą. Nie wolno go ignorować!

Dodano 24.06.2019

Szkoda, że nikt nie wspomni że niedobór żelaza jest o wiele częstszym zjawiskiem u kobiet przez wzgląd na miesiączkowanie i doprowadza do chorób tarczycy.

blank
Dodano 26.02.2020

od miesiąca dokucza mi gorzki/metaliczny posmak w ustach, uczucie suchosci w jamie ustnej. Odebralam dzis wynik badań- za wysokie zelazo.
Czy to wysokie zelazo wywoluje wlasnie te objawy w jamiw ustnej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
 • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
 • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
 • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X