Zdjęcie rentgenowskie uwidacznia tkankę kostną żuchwy i szczęki, pozwala określić stan kości twarzoczaszki, staw skroniowo-żuchwowy, oraz zęby i otaczające je tkanki kostne. Wprawne oko stomatologa „wypatrzy” ze zdjęcia RTG wczesne ogniska próchnicy, zęby zatrzymane, wszelakie zmiany przy korzeniach, ropnie, torbiele oraz zmiany nowotworowe.
Badanie: Do wykonania zdjęć RTG pacjent ubierany jest w „kubraczek ochronny”, którego celem jest ochrona przed promieniowaniem. W dobie stale rozwijających się technologii oczekiwanie na wywołanie zdjęcia trwa zaledwie kilka minut, a cały zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.
• wewnątrzustne (przylegające i zgryzowe)
• zewnątrzustne (pantomograficzne i warstwowe)
Zwane także rentgenem panoramicznym umożliwiają ocenę stanu uzębienia wraz ze stawami skroniowo-żuchwowymi i zatokami. RTG pantomograficzne umożliwia także obserwacje stopnia mineralizacji zębów, nieprawidłowości w budowie korzeni, umiejscowienie zębów zatrzymanych i dokładną ocenę stanu przyzębia. Zdjęcia te pozwalają na wykrycie nawet tych najwcześniejszych zmian patologicznych, uwidaczniają wszystkie zęby, dlatego też są bardzo przydatne przy planowaniu leczenia w tym leczenia zachowawczego, ortodontycznego czy implantologicznego.
Stosowane do badań czaszki i kości twarzy. Umożliwiają diagnostykę wad ortodontycznych, wykrywają urazy i nieprawidłowości rozwojowe oraz uwidaczniają zatoki przynosowe, podniebienie twarde i tkanki miękkie. Zdjęcia cefalometryczne są z powodzeniem stosowane w chirurgii stomatologicznej, ortodoncji i w protetyce.
Najczęściej wykonywane zdjęcia RTG w stomatologii. Umożliwiają ocenę stanu tkanek okołowierzchołkowych i długość kanałów (endodoncja). Ponadto pomagają w precyzyjnej lokalizacji wszelkich występujących w obrębie korony złamań, wykorzystywane są w diagnostyce próchnicy i stanów zapalnych miazgi zęba.
Zdjęcia obrazujące korony zębów górnych oraz dolnych, najczęściej w diagnostyce próchnicy na powierzchniach stycznych. Nie zobaczymy tu obrazu korzeni.
Wykonywanie tomografii komputerowej zazwyczaj stosowane jest przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego oraz w przebiegu nieprawidłowości tudzież chorób zlokalizowanych w kościach górnej i dolnej szczęki czy stawów skroniowo-żuchwowych. Czytaj więcej tutaj o: CBCT w stomatologi