SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
3
Resekcja korzenia, hemisekcja i radisekcja
23 października 2009 --- Drukuj

Resekcja korzenia zęba jest chirurgiczną metodą leczenia stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych. Sprawnie przeprowadzony zabieg pozwala uniknąć ekstrakcji zęba.

Zazwyczaj zabieg wykonywany jest na zębach jednokorzeniowych (kły, siekacze) wówczas, kiedy leczenie endodontyczne kończy się niepowodzeniem. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, że resekcja korzenia wykonywana jest również na zębach trzonowych. Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG (pantomograficzne), aby stomatolog mógł jak najlepiej ocenić sytuacje. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a poprzedza go oczyszczenie i poszerzenie kanału korzeniowego. Stomatolog nacina śluzówkę w okolicy wierzchołka korzenia poczym wycina okienko kostne i wiertłem resekuje zmieniony chorobowo wierzchołek korzenia zęba. Na samym końcu kanał zostaje wypełniony i są zakładane szwy. Powstały otwór po wyciętym okienku kostnym można także uzupełnić preparatami kościozastępczymi. Resekcja korzenia jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym również w znieczuleniu ogólnym, dlatego trzeba się liczyć z obrzękiem i bólem. Postępowanie pozabiegowe jest poniekąd podobne jak w przypadku ekstrakcji zęba – okładanie policzka kostkami lodu celem zmniejszenia opuchlizny oraz stosowanie środków przeciwbólowych. Szwy zdejmowane są zazwyczaj tydzień po zabiegu – do tego czasu wszelkie dolegliwości bólowe powinny ustąpić.  

Wskazania 
• zapalenie tkanek okołowierzchołkowych
• leczenie endodontyczne: niemożność usunięcia poprzedniego wypełnienia jak również złamanego narzędzia (błąd lekarza)
• zwężenie/zakrzywienie kanału
• złamanie korzenia
• zębiniaki

Przeciwwskazania 
• nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku
• ostry stan zapalny
• zęby mleczne
• stany zapalne gardła
• opryszczka
• I trymestr ciąży
• podłużne złamanie korzeni

 

HEMISEKCJA I RADISEKCJA (RADEKTOMIA)

Redisekcja zwana również radektomią jest to usunięcie (amputacja) jednego z korzeni zęba trzonowego trifurkacji lub bifurkacji, niemniej zabieg ten odbywa się bez naruszenia korony. Zabieg ten wykonywany jest przeważnie na zębach trzonowych górnej szczęki wówczas, gdy pozostawienie korzenia nie jest możliwe – jest on przyczyną zmian okołowierzchołkowych i nie rokuje wyleczenia albo, kiedy pozostawienie korzenia nie jest możliwe, a ząb jest niezbędny ze względów protetycznych. Z kolei zabieg hemisekcji polega na separacji i usunięciu części korony zęba wielokorzeniowego. Zabieg ten pozwala na zachowanie części zęba, którego korzeń może posłużyć do odbudowy protetycznej.

Wskazania 
• endodontyczne
     o zmiany okołowierzchołkowe
     o obliteracja kanału
     o złamane narzędzie w kanale 
     o próchnica w rozwidleniu korzeni
     o resorpcja wewnętrzna i zewnętrzna korzenia 
• periodontologiczne 
     o proces chorobowy w obrębie rozwidlenia korzeni
     o pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego 
• złamania pionowe zęba i/lub korzeni

Przeciwwskazania
• zbyt krótkie korzenie
• niekorzystny stosunek długości korony do korzenia 
• powikłania w leczeniu endodontycznym 
• choroby przyzębia
• zły stan zdrowia 

Odbudowa protetyczna
Po przeprowadzonym zabiegu hemisekcji, odbudowa protetyczna zęba nie jest prosta i zabiera dużo czasu. Na samym początku kontrolowane są wypełnienia kanałów (szczelność) oraz głębokość kieszonki dziąsłowej. Do odbudowy zębów stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe, które wzmacniają zachowane tkanki korony i chronią przed złamaniem. Formowanie się kości wyrostka zębodołowego trwa dosyć długo (6-8 miesięcy). W tym okresie nie jest możliwe zastosowanie uzupełnienia protetycznego. Podobnie dzieje się wówczas, gdy w kieszonce dziąsłowej zostają pozostałości po usuniętym korzeniu lub też są stwierdzone nierówności w okolicy szyjki zęba.

Komentarzy: 3

Dodano 05.10.2010

Przepraszam. To zdanie: leczenie endodontyczne: niemożność usunięcia poprzedniego wypełnienia jak również złamanego narzędzia (błąd lekarza) to kompletna bzdura.

Nie zawsze zlamanie narzedzia to blad lekarza. Zawsze o takiej mozliwosci nalzey pacjneta wczesniej poinformowac. Zlamaniom narzedzi mozna zapobiegac, ale zawsze moze zdarzyc sie taki wypadek nawet przy najlepszej technice.

Wmawianie pacjnetomze to blad lekarza jest niestosowne

Dodano 02.06.2011

witam.
Jestem zapisana do chirurga na zabieg usuniecia szostki dolnej z korzeniami poniewaz po leczeniu kanalowym zab sie zlamal…. nie stac mnie na leczenie protetyczne bo wyceniaja na 1000zl…
slyszalam ze ten zabieg niesie powazne komplikacje za soba tego typu ze przy uszkodzeniu nerwu twarzowego moze dojsc w najgorszym przypadku nawet do smierci:(:( to prawda?
blagam powiedzcie,wole wiedziec. ps.dr szmuło z siedlcec co mozecie powiedziec? to on bedzie wykonywal mi zabieg i chcialabym wiedziec czego sie spodziewc:* prosze odpiszcie;/;/

Dodano 10.04.2016

Dentysta.eu- określenia „górna szczęka” bym się nie spodziewała po specjalistycznej (rzekomo) stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Czas może zabrać zęby, ale nie zabierze uśmiechu.
  • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
  • Dzieci śmieją się około 400 razy dziennie. Dorośli ... tylko 15.

lipiec, 2019

(+) Dodaj wydarzenie  

06lip(lip 6)10:0007(lip 7)18:00Ortodoncja cz. I wprowadzenie do ortodoncji i leczenia ortodontycznego10:00 - 18:00 (7)

08lip(lip 8)10:0009(lip 9)18:00Ortodoncja cz. II Planowanie leczenia i diagnostyka10:00 - 18:00 (9)

12lip10:0018:00Medycyna regeneracyjna - zastosowanie osocza bogatopłytkowego (prp) i fibryny bogatopłytkowej (prf) w zabiegach estetycznych i dermatologii estetycznej10:00 - 18:00 Klinika Lekarska MyMed, ul. Wolność 2, Warszawa

26lip(lip 26)10:0028(lip 28)18:00Kompendium ENDODONTYCZNE Kompendium endodontyczne połączone z praktycznym wykorzystaniem leczenia mikroskopowego – szkolenie połączone z ćwiczeniami na modelach10:00 - 18:00 (28)

FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X