SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
66
Afty i pleśniawki
10 października 2009 --- Drukuj

Afty są owalnymi wykwitami z żółtawym nalotem o wielkości od 1-2 mm do 2 cm średnicy. Te bolesne owrzodzenia jamy ustnej najczęściej występują na wewnętrznej stronie policzków, ale również na podniebieniu miękkim, wargach oraz brzegach i końcu języka. Pod wykwitami tudzież żółtym nalotem znajduje się nadżerka.

Na samym początku afty przybierają postać niewielkich, czerwonych plamek – dopiero po około dwóch dniach pojawia się żółto-biały nalot i ból, który w wielu przypadkach doprowadza do problemów z wymową. Podwyższona temperatura ciała i powiększone węzły chłonne również mogą towarzyszyć aftom, niemniej jednak takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Ból utrzymuje się nie dłużej niż 4-7 dni, poczym zanika, jednak w praktyce nie oznacza to całkowitego wyleczenia, ponieważ choroba ta może ciągnąć się wiele lat w przeciągu, których będzie wielokrotnie nawracać – może również sama ustąpić. Rodzaje aft to: afty mniejsze (przewlekle nawrotowe) i afty duże.

Afty- jak pomóc?

Przyczyny

Afty najczęściej powstają w przypadku, gdy osłabiony jest układ immunologiczny organizmu jak również przy szczotkowaniu zębów, kiedy dochodzi do zranienia jamy ustnej. Mogą je także wywołać zabiegi stomatologiczne, stres, miesiączka, niedożywienie czy przeziębienia. W przypadku aftozy nawrotowej (występująca głównie u osób dorosłych) przyczyną mogą być także uwarunkowania genetyczne – dla przykładu, kiedy oboje rodziców boryka się z aftami istnieje aż 90% prawdopodobieństwa, że dziecko również odziedziczy tą bolesną przypadłość. Uwaga! Afty występują dosyć często u osób seropozytywnych lub tych, u których został zdiagnozowany pełnoobjawowy AIDS. Niestety, przyczyny powstawania aft nie zostały do końca poznane.

Implanty Gliwice – czy możesz mieć implanty?

Pypeć na języku

Leczenie

Niewielkie afty zwykle goją się samoistnie. Przy niewielkim bólu można zastosować „domowe metody” mające na celu szybsze ich wygojenie. Warto wówczas płukać jamę ustną mieszankami antyseptycznymi np. Dentosept, Septosan, szałwia lekarska i rumianek lub w miejsce nadżerki wyjałowionym gazikiem przykładać gencjanę (potocznie zwaną fioletem). Jeżeli jednak ból jest duży lub, co gorsza, pojawi się kilka aft, trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa, który zastosuje środki koagulacyjne i przyżegające, a nawet wdroży antybiotykoterapie lub leczenie sterydami.

Pleśniawki-drożdżyca (kandydoza)

Pleśniawkami określane są białym nalotem występującym na błonie śluzowej jamy ustnej. Powstają one na wskutek zakażenia drożdżycą (grzyby Candida albicans), kiedy w organizmie brakuje witamin (głównie z grupy B12), żelaza, jest obniżona sprawność układu immunologicznego, oraz wówczas, gdy dana osoba jest diabetykiem, ma stwierdzoną chorobę nowotworową lub gruźlicę. Drożdżyca może się również rozwinąć u kobiet stosujących doustną antykoncepcję, osób po przebytych antybiotykoterapiach, które nie przyjmowały leków tzw. osłonowych (np. Lacidofil), oraz w przypadku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, palaczy papierosów i wszystkich, co noszą protezy zębowe.

Białe wykwity pojawiają się najczęściej na języku i podniebieniu. W ostrej odmianie drożdżycy ów biały nalot może nawet krwawić np. w przypadku kontaktu z twardym pożywieniem.
Leczenie jest najczęściej miejscowe poprzez podawanie leków przeciwgrzybiczych – rzadziej stosuje się leczenie doustne (antybiotykoterapia).

Typowe pleśniawki występują u malutkich dzieci, najczęściej noworodków (5-7 doba życia), które zakażeniu uległy podczas porodu bakteriami z pochwy matki. W przypadku dzieci powierzchowny nalot zazwyczaj obejmuje całe wnętrze jamy ustnej (podniebienie, policzki, język, dziąsła, a nawet gardło, przełyk, a w ciężkich przypadkach oskrzela).

Leczenie pleśniawek u noworodków polega najczęściej na pędzlowaniu jamy ustnej dziecka płynem przeciwgrzybiczym (np. nystatyna, gencjana). Matki karmiące bardzo często smarują ów płynem również swoje sutki. Leczone pleśniawki zazwyczaj ustępują po około 5-10 dniach.

Czytaj więcej o: afta | aftoza | afty | drożdżyca | kandydoza | pleśniawka |

Komentarzy: 66

blank
Dodano 05.03.2010

Tak , ja mam też pleśniawki na dziąsłach >:( od 2 dni stosuje Aphin . Jutro wijeżdżam i nie wiem co robić chciałabym żeby jakoś do niedzieli znikneły. :'( Czy jest to możliwe ? Czy są jakieś domowe metody na tą chorobę ? proszę o szybko odpowiedz.! ;D

blank
Dodano 16.03.2010

🙂 hej no szybko to one nie znikaja,ja mialam afte przez prawie 2 tygodnie nie mogalam przez nia jesc bo mnie bolala buzia;( teraz juz jejj nie mam ale moj synek ma::( wiec powodzenia,jedz duzo witamin a szczegolnie witamine b pomagaja.

blank
Dodano 03.05.2010

mam od 2 lat te p.. afty;/ sa niewyleczalne ;9

blank
Dodano 04.08.2010

No to dali czadu z tym Hivem, zaczyna mnie to dobijać …chyba sie z tej rozpaczy zbadam…i ta Głupia pleśń …chyba to cholerstwo wyrwe:/

blank
Dodano 27.08.2010

Hej.. Ja od kilku dni walcze z tymi zakichanymi pleśniawkai.. nie mam zielonego pojęcia skąd się wzięły.. Moja lekarka kazała pójść do apteki i poprosić o jakąć maść.. niestety ta nic nie pomogła i wylądowałam u następnej, bo ból nie do wytrzymania ;/ Teraz używam od 2 dni nystatyny, ale jak narazie bez postępu i ciągle piecze :((( Znacie moze jakies sposoby na szybką walke z tym cholerstwem? :((

blank
Dodano 30.08.2010

Hej Witajcie w klubie pleśniakowców , ja też się do nich zaliczam . Jak jedna mi się zagoji to niebawem wychodzi druga . I tak też od dłuższego czasu , też stosuje Aphin ale nic nie pomaga . Nie wiem też już co robić , chyba przestane brać pigułki bo przeczytałam że to może być też od tego . I boje się jeszcze że wyląduje u stomatologa na leczeniu sterydami bo zrobił mi się chyba jakiś stan zapalny i cała pleśniawka jest dookoła czerwona

blank
Dodano 22.10.2010

też mam afty >:(

blank
Dodano 31.10.2010

ja stosowalam kiedys domowym sposobem ,tz zlalam caly jezyk wodą utlenioną.bardzo sie pienił język ale pomodło!

blank
Dodano 02.11.2010

Kupiłam ostatnio plasterki na afty After i jestem z nich bardzo zadowolona bo nie myślałam że będzie coś naprawdę skutecznego na tą przypadłość. Plasterki przykleja się bezpośrednio na ranę i przestaje boleć i piec, a po jakimś czasie plasterek sam sie rozpuści.

blank
Dodano 19.11.2010

ja mam pomiedzy górnymi przednimi zębami, i nie mogę „ugryźć” czegokolwiek używam aphtin’a od 2 dni i nie czuję żadnej poprawy, czeka mnie wizyta u stomatologa.

blank
Dodano 13.03.2011

jogurty sa wybawieniem;D;);)

blank
Dodano 02.04.2011

Ja używam cyknu, pokruszona tabletka (z jakiegoś suplementu diety) na pleśniwakę, przez parę minut, co kilka godzin. Trochę piecze ale przechodzi po jednym dniu.

blank
Dodano 07.04.2011

ja tez mam i to strasznie duza boli i boli

blank
Dodano 07.08.2011

ja też to mam i nystatyna na początku pomagała a teraz już kilka dni biorę i nie mam poprawy – są jakieś może inne mocniejsze leki?

blank
Dodano 03.09.2011

Tez mam to dziadostwo. Zaczolem brac multiwitamine sklad witamina b6-142% dziennego spozycia witamina b2-127 % dziennego spozycia i witamina b1-110&#xdz;iennego spozycia plukam dentosepnetm i roztworem z wody utlenionej ciekawe czy pomoze ?

blank
Dodano 13.09.2011

Ja też je dostałam. Leczę od dziś Aphtin i płukanką ziołową. Dlaczego to u mnie wyskoczyło? Poprzez mycie zębów! Głupie, ale to wina wody z kranu, która ma jakieś drobnoustroje w sobie. Wcześniej była bakteria Coli, ale później się jej pozbyli, to za jakiś czas te drobnoustroje w wodzie. Wkurzające!

blank
Dodano 13.09.2011

;););););););););););):D[url][url][url][url][url][url][url][url][url][url][url][url][url][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s][u][u][u][u][u][u][u][i][i][i][i][i][i][i][i][i][i][i][i][i][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][b][img][img][img][img][img][quote][quote][quote][quote][quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/quote][/img][/img][/img][/img][/img][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/i][/i][/i][/i][/i][/i][/i][/i][/i][/i][/i][/i][/i][/u][/u][/u][/u][/u][/u][/u][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/s][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url][/url]:):););):D

blank
Dodano 27.10.2011

terz mam Afty

blank
Dodano 19.11.2011

Polecam wszystkim cierpiącym na afty poczytanie na temat drożdżycy( zwanej również kandydozą, prawdopodobnie większość ludzi ma już ją rozwiniętą w swoim organizmie, tylko u niektórych nie przekroczyła jeszcze stanu krytycznego i nie objawia się różnymi stanami chorobowymi, jak np aftami). Baaaardzo pomaga ograniczenie praktycznie do zera spożywania jakichkolwiek cukrów prostych (ZERO słodyczy to podstawa, odstawić cukier, miód, winogrona i wszelkie suszone owoce: rodzynki, śliwki, morele itp, ziemniaki i makarony) – po 2ch tygodniach powinny się pojawić efekty dzięki zmianie diety.
Kilka zaleceń, które zastosowałam w zeszłym roku i „utłukłam” drożdżaka, no i afty oczywiście też 🙂
W etapie pierwszym nie można jeść:

owoców,
wszelkich produktów mącznych (ze względu na nietolerancję glutenu, zwykle towarzyszącą drożdżycy jelita grubego),
ziemniaków.

Z warzyw nie można jeść: pomidorów, czerwonej rzodkwi, czerwonej cebuli i czerwonej papryki, długo gotowanej marchwi i długo gotowanych czerwonych buraków. Nie można jeść kukurydzy i grzybów (oprócz pieczarek). Ponadto należy wykluczyć cukier oraz miód.

Poniżej napiszę, co można jeść.

Można jeść produkty zwierzęce:

wszystkie gatunki mięsa i ryb, ale w postaci przyrządzonych w domu świeżych potraw (u mnie to odpadło, bo ja mięsa od 20 lat nie jem)
smalec,
z produktów mlecznych tylko masło i tłustą śmietanę,
jajka, najlepiej chowu gospodarskiego (od szczęśliwych kur), a jeśli nie ma możliwości ich nabycia, to mogą być także jajka kupowane w sklepie, prócz tych oznaczonych „3” – pochodzących z wynaturzonego chowu klatkowego, których raczej należy unikać.

Jako dodatek do produktów mięsnych można jeść trzy rodzaje kaszy – gryczaną, jaglaną i kukurydzianą.

Można też jeść całe bogactwo warzyw:

botwinę,
brokuły,
brukiew,
brukselkę,
buraki czerwone surowe,
bób,
cebulę (prócz czerwonej),
chrzan (najlepiej surowy jako korzeń, ale może też być tarty, konserwowany),
czosnek (jeśli nam nie szkodzi i mamy nań ochotę),
dynię (wszystkie gatunki – kabaczki, patisony, cukinię),
fasolkę szparagową,
kalafiory,
kalarepę,
kapustę (różne gatunki, również kiszoną)

karczochy,
lebiodę,
marchew surową,
ogórki (także kiszone),
paprykę (oprócz czerwonej),
pietruszkę,
pokrzywę,
por,
rzepę czarną,
rzodkiew białą,
rzeżuchę,
seler,
szparagi,
szczypior,
szpinak,
zieloną sałatę,
zielony groszek (nie z puszki)

Osoby odczuwające niestrawności po zjedzeniu surowych warzyw powinny na początku jeść warzywa gotowane, następnie gotowane z blanszowanymi* (w dowolnej proporcji), następnie blanszowane z surowymi, a w końcu surowe.

Z grzybów można jeść tylko pieczarki. Można też używać musztardę oraz ostre przyprawy, prócz sproszkowanej czerwonej papryki (np. przyprawy zwanej chili). Można pić słabą kawę parzoną i czarną herbatę, ale bez cukru.

Produktem ułatwiającym bakteriom acidofilnym zasiedlenie środowiska jelita grubego jest kiszona kapusta. Dlatego w trakcie diety, a także w ogóle należy często, nawet codziennie jeść surówkę z dodatkiem kiszonej kapusty.

Ograniczenie substancji odżywczych dla drożdżaków jest równocześnie ograniczeniem tych substancji dla nas, toteż cała sztuka polega na tym, by po zagłodzeniu drożdżaka nie okazało się, że przy okazji osłabiliśmy własną odporność. Dlatego pierwszy etap diety powinien trwać tylko tak długo, jak to jest konieczne do osiągnięcia równowagi drobnoustrojów jelita grubego, czyli 3 tygodnie.

U mnie już po tygodniu pojawiły się istotne zmiany, oczywiście na korzyść.

blank
Dodano 29.12.2011

Odróżnić trzeba pleśniawki od aft… Niektóre metody na leczenie pleśniawek powodują stan pogorszenia aft (oczywiście jeśli ktoś nie wie jakie ma cholerstwo w buzi).
Biorę tabletki antykoncepcyjne i sterydy (astma) i ani razu Nastatyna mi nie pomogła:( Podobno hormony pogarszają stan, ale z sterydów zrezygnować nie mogę i problem z pleśniawkami dokucza mi notorycznie… Pojawiają się od jakiś trzech lat, więc mam doświadczenie z tym paskudztwem, dlatego mogę powiedzieć: NIE POMAGA NIC!!!
Roztwór wit. C i B, Nastatyna, szałwia… Tak naprawde to samo przechodzi. Jednak pamiętajcie o diecie.

blank
Dodano 31.01.2012

:DHej spruboj swoim moczem,srodkowym strumieniem,niech troszke zleci,wez gazik i palce tym gazikiem przemyj cala jame ustna,po pierwszym razie przestanie piec,i bardzo szybko sie goi.

blank
Dodano 06.02.2012

I ja również męczę się z nimi myślę że je mam przez wodę ponieważ mieszkam w UK i jak jadę do polski na jakiś okres to ich nie mam a jak wracam to pojawiają się po kilku dniach ból okropny teraz już jak wyskakują to po kilka mam już tego dość 🙂 pójdę do lekarza może coś pomoże

blank
Dodano 19.02.2012

też mam afty, bolą niemiłosiernie, najgorzej jak zrobią się w miejscu gdzie ocierają się o zęby. smaruję ją fioletem, próbowałem aftinem, ale i tak są kilka dni, czasem tak dadzą popalić że szok. muszę chyba jeszcze brać jakieś witaminy. Jak macie jeszcze jakiś sposób to podrzuććcie. pozdrawiam

blank
Dodano 24.03.2012

Hej. też mam to cholerstwo, bardzo często obecnie tez. Juz wiem ze nic nie pomaga. samo musi przejsc, ani aftin ani witaminy…..

blank
Dodano 29.03.2012

polecam dentosept do płukania jamy ustnej.

blank
Dodano 18.05.2012

od wczoraj boli mnie niemilosciernie jezyk i mam takie jakby bilae krosty na nim. boli bardzo i to mi utrudnia mowe typu zaczynam lekko seplenic. czy to moze byc to cholerstwo co bylo opisane wyzej ???

blank
Dodano 18.05.2012

w gardle drapie mnie tak az w prawym uchu mnie ”gilga” (drazni mnie cos tam)

blank
Dodano 11.06.2012

ja na to dziadostwo stosuje SACHOL -żel, albo MUCOSIT maść żel ziołowa pomaga załagodzić ból;-)

blank
Dodano 26.08.2012

Mi się pojawiły wczoraj , objawiło się to lekkim dziwnym uczuciem w gardle. Dziś wieczorem jest już masakra po zajrzeniu w głąb gardła widzę 3 po prawej i 4 po lewej. Te ostatnie są nie do wytrzymania bolą jak cholera, przełykanie śliny sprawia mi trudność nie mówiąc o jedzeniu. Płuczę sodą oczyszczona ( nie wiem czy to dobrze czy źle w każdym razie soda dobrze odkaża ) , szałwią i rumiankiem, próbowałem Amolem, ale zaraz potem było jeszcze gorzej :(. Mam nadzieję że to nie będzie trwać dwóch tygodni, to na prawdę uciążliwe i dokuczliwe dziadostwo. Acha no i gorączka 37.8 węzły chłonne jak małe piłeczki. Także pozdrawiam aktualnych i przyszłych Aftowaczów i życzę wytrwałości. Mnie najbardziej pomaga ciągłe mówienie w myślach ” przecież nic nie boli… przecież nic nie czuć 😉

blank
Dodano 15.09.2012

ja mialem w sierpniu wzialem aftin +nystatyne do tego pedzlowalem jezyk fioletem-gencjana i przeszlo po 3tyg znow to mam:( ehh jem co sie da zwlaszcza te wys kaloryczne poki znow nie bd mial tak okaleczonego jezyka jak w sierpniu przez tydz nic nie jadlem i spadlem 4kg;/

blank
Dodano 06.10.2012

na plesniawki pomogl mi Tantum Verde plus antybiotyk, sama jestem sobie winna, jadlam suchy chleb i piłam wode z kranu, no coz, nie mialam pieniedzy, chcialam zaoszczedzic, do tego doszedl stres i plesniawki gotowe, balam sie, ze to hiv, ale zrobilam sobie badanie i nie mam hiva, z cukru nie zrezygnuje, ale jem roznorodnie

blank
Dodano 17.10.2012

hej tez mam plesniawki pojawiaja mi sie co jakis czas sa duze i bardzo bolsne najgorsze ze sa i na jezyku i na wargach. Wargi mam cale spuchniete probowalam juz chyba wszystkieg moczu amol rumianek woda utleniona nawet wodka bylam z tym u lekarza dostalam masc po ktorej nie mozna jesc ani pic przez 8 godzin nawet to nie pomoglo. Juz mam tego dosyc nie wytrzymuje juz tego bolu czasami.prosze pomozcie co jeszcze moze zadzialac:(

blank
Dodano 01.11.2012

Afty miewam średnio raz-dwa razy na miesiąc. Jak już się pojawiają to 2 albo 3. Lekarze nic nie wiedzą co zrobić, leku na to nie ma. Jedyne co zauważyłem, to gojenie BARDZO przyśpiesza woda mocno chlorowana z basenu. Ból łagodzi jakiś płyn do płukania po myciu zębów ale to i tak tylko na chwilę.

blank
Dodano 03.12.2012

a u mnie najpierw spóchło dziąsło, a potem pojawiły sie jakieś otarcia. a na koniec biała pleśniawka.

blank
Dodano 25.12.2012

Hej nie wiem co robić od 3 dni mam afte bardzo boli nie mogę spać robiłam sobie rumiankiem ale ból na dal jest przy tym miałam gorączkę wszystko mnie bolało brałam leki przeciw bólowe i też nic tylko na chwile przestało boleć pomocy 🙁

blank
Dodano 09.02.2013

Cześć, przyłączam się do klubu Aftinowców ;), też mam z tym problem od kilku lat i niestety nie ma na to mocnych, można tylko uśmierzać ból i dobrze się odżywiać. Stosowałam wszystkie podane wyżej sposoby, działały na chwilę ( to jeszcze zależy na które z nich byłam już odporna ), ale nie pozostaje mi nic innego jak stosować te sposoby na zmianę. wszystkim też tak polecam bo nasze Afty są cwane i jak częściej stosujemy daną metodę to się uodparniają. 🙁

blank
Dodano 03.04.2013

Hej ja z aftami walczę od dzieciństwa czyli średnio 27 lat tylko raz udało się lekarce mnie na 2 lata wyleczyć jakaś szczepionką ale to było bardzo dawno i lek pewnie już nie praktykuje i męczę się z tym cholerstwem znowu. Właśnie odstawiłam antykoncepcje ustna każdy tak pisze ze to z tego może coś pomoże. W obecnej chwili mam 10 aft idzie oszaleć jeść się nie da nawet śliny przełknąć mam je ok 2 razy w miesiącu pomaga mi w łagodzeniu płyn do płukania jamy ustnej listerin ,najgorzej boje się tego że może się to przerodzic w poważna chorobę wiem co wszyscy czujecie znam ten ból bardzo dobrze

blank
Dodano 09.04.2013

Przy okazji wycięcia zatrzymanej ósemki, chirurg stomatologii powiedział mi, że przyczyną powstawania pleśniawek w jamie ustnej może być niedobór witamin (z różnych powodów: osłabienie, stres itp). Można zrobić test, który wskaże której/których witamin brakuje w organizmie i będzie można ją/je uzupełniać.
Ja się nie rozdrabniam i biorę zwykły pełny zestaw witamin, co mi pomaga, żadna plaeśniawka mi nie wyskakuje. Jak tylko odstawię na kilka dni, to jakaś afta/pleśniawka zaraz się pokazuje. Zacznę brać i po kilku dniach znika.
Kiedyś smarowałem aftinem lub takim żółtym proszkiem. Czasem pomagały, ale lepiej zwalczać przyczyny, niż skutki (tym bardziej, że trudno całkowicie zwalczyć wszystkie zarodniki pleśniawki, a łatwo się ich nabawić).

Pozdrawiam

blank
Dodano 28.05.2013

Witam! Chciałabym poradzić coś osobom, które stale zmagają się z aftami. Też miałam ten problem w młodości, co chwilę mi wyskakiwały afty, dopóki nie okazało się, że jest to związane ze złym wchłanianiem pokarmów, a co za tym idzie stałym niedoborem niezbędnych witamin i osłabioną odpornością. A to złe wchłanianie było związane z wrodzoną nietolerancją glutenu. Afty, ciągłe przeziębienia i choroby, anemia, zapalenia migdałków, które były dziurawe i gromadziły w sobie białe ropne „kulki”, to wszystko było tego objawem. Oczywiście u każdego może być inna przyczyna jak choćby nieodpowiednia dieta, jednak polecam sprawdzić, czy nie ma się nietolerancji glutenu i przejść na dietę bezpszenną i ubogą w cukier. Wtedy wiele problemów może zniknąć! Taka moja rada. Pozdrawiam.

blank
Dodano 09.07.2013

ORALMEDIC -ciężko dostac w naszych aptekach ale pleśniawka ginie w kilka sekund

blank
Dodano 20.07.2013

na pleśniawki polecam argol to płyn ziołowy dostępny w aptekach,biorę 15 kropel na mniej niż jedna czwarta szklanki wody letniej i trzymam to w ustach około 4 minut i wypluwam, tak trzy razy dziennie, dodatkowo też szczoteczkę do zębów tym płuczę, pomaga po trzech dniach, do tego witaminę b compleks biorę i na jakiś czas mam spokój

blank
Dodano 04.08.2013

Ja z Aftami męczę się jakieś 3 lata 🙁 Wychodzą mi kilka razy w miesiącu i to niestety kilka na raz. Stosowałam różne leki Aphtin, Tantum verde, ziołowy Lips, antybiotyk Nystatyna i nie zauważyłam żeby któryś z tych leków jakoś super łagodził ból lub przyśpieszał gojenie tych małych drani.Obecnie mam 8 aft i dziś zaczęłam używać nowy lek DezaftanMed jak narazie mogę wymienić tylko jeden plus tego leku a mianowicie przy smarowaniu nim aft nie czuje tego strasznego pieczenia tak jak przy innych lekach które stosowałam. Dostałam też skierowanie od mojej lekarki na badania alergologiczne ponieważ bardzo często zdarza się że afty wychodzą ponieważ jest się na coś uczulonym. Kiedy otrzymam wyniki badań alergologicznych i nic one nie wykażą to udam się na Test obciążeń ponieważ może to być przyczyna jakiejś poważniejszej choroby, a ten test choć drogi to wykryje każdą chorobę w moim organizmie 🙁 Jest to niestety strasznie uciążliwe ale mam nadzieję że kiedyś uda mi się ich pozbyć na dobre 🙁

blank
Dodano 19.08.2013

Afty nie są takie złe – trzeba tylko pilnować co by nie wyschły, wtedy aż tak nie piecze. Ja nawilżam gardło popijając prawie cały czas PEPSI lub COLE (idzie około 4 litry na dzień) na zmianę z np. Dezaftanem i prawdziwym miodem smarowanym bezpośrednio na afty. Jak mnie wysypie na gardle to przeważnie nie daje rady tego policzyć bo ciężko znaleźć miejsca bez afty. Na 100% trzeba uzupełniać witaminy ja biorę B12 i Magnez z B6. Powodzenia

blank
Dodano 27.08.2013

Ja na wakacjach tez myslałem ze mam afty w buzi cala buzia to jedna wielka afta po 4 dniach zaczeły wyskakiwac chrostki na ciele pojechałem do szpitala i okazało sie ze mam Zespół steevena Jonsona. radze z tym nie zwlekac ok 35% jest smiertelne

blank
Dodano 15.09.2013

jak kolega wyżej też słyszałam o przemywaniu własnym moczem – wydaje się być ohydne ale podobno najskuteczniejsze na pleśniawkę.

blank
Dodano 04.10.2013

Mam tą samą przypadłość :)i prawdą jest,że ta afta pojawia się jak organizm jest osłabiony ;i nie można wszystkiego jeść 😮 mnie pojawiają się po pomidorach! nic nie pomoże to musi samo wyjść
😛

blank
Dodano 04.10.2013

dlaczego nie doszedł mój komentarz?

blank
Dodano 06.11.2013

hej mam leki co wmiare pomagaja jest ulga ponich

blank
Dodano 06.11.2013

lek do jamy ustnej do plukania nazywa sie tacyisept

blank
Dodano 06.11.2013

michal tactisepy dobry lek plyn do jamy ustnej

blank
Dodano 02.01.2014

witam!!! ja borykam się z aftami od lat, niestety żaden lekarz nie trafił z lekami…wypróbowałam wszystko i nic…. ale jest jeden lek na który nikt nie wpadł a ulgę przynosi już po 1 zastosowaniu…. to LACIDOFIL ampułkę uzupełnić wodą, wymieszać i potrzymać w ustach w miejscu chorobowo zmienionym chwilę. Naprawdę szybko pomaga. Pozdrawiam

blank
Dodano 07.03.2014

Witam z bolesnymi aftami zmagalam sie przez cale zycie i udalo mi sie wynalezc kilka dobrych sposobow na walke z nimi Wazna jest suplementacja vit B complex w ostrych przypadkach kiedy sluzowka zaczyna robic sie przekrwiona stosuje 2 tabl 2 razy dziennie przez jakies 3/4 dni a potem schodze z dawka do dwoch tabl po posilku kuracja powinna trwac do dwoch dni po zniknieciu objawow Jezeli afta juz sie rozwinela i bol odbiera rozum dobrze jest nia smarowac Dentoseptem A jest to zel zawierajacy skoncentrowane wyciagi roslinne jak szalwia i rumianek plus srodek miejscowo znieczulajacy ktory zalagodzi bol Smarujemy ranki Czystym palcem lub patyczkiem z wacikiem i po aplikacji dobrze jest nic nie jesc i pic przez pare godz zeby lekarstwo dluzej zadzialalo Kiedys dostepny byl na rec Vagothyl ktorym po prostu wypalalo sie afty zabieg byl bolesny ale rana goila sie duzo szybciej Polecam tez naturalna witamine C do ssania na przyklad Acerole idealem byloby gdyby zawierala tez bioflawomoidy Najwazniejszy jest jednak sposob odzywiania Odkad moja dieta oparta jest na 5 porcjach warzyw dziennie i nie mam tu na mysli cebuli z kebaba skonczyl sie moj problem;) Acha i koncentrat pasty do zebow Ajona tez przyspiesza gojenie i zapobiega nawrotom Zycze powodzenia w walce z ta uciazliwa przypadloscia

blank
Dodano 12.04.2014

cos strasznego, mam afty od 2 dni, ale tym razem sa to prawdziwe afty-giganty na dodatek zrobily sie w miejscu gdzie nigdy ich wczesniej nie mialem,na policzkach przy otarciu zębow. uzywam sachol ale tym razem to pomaga jedynie chwilowo(przy malych aftach dzialanie bylo w miare skuteczne)… czytalem o miodzie, tyle ze podobno afty nie mozna karmic cukrem wiec jak to jest z tym miodem, a nie chce ryzywkoac dokarmianiem afty zeby nie wywalilo kilka nastepnych.
ogolnie w moim przypadku cala historia z afta zawsze jest taka sama. dluzsze okresy picia alkoholu, nadgrzyzienie dziasel, mija dzien dwa, zęby robia sie tak ostre ze zaczynam sie co chwile kaleczyc, i pach. sa afty. niestety nigdy nie udalo mi sie ich pozbyc w dzien czy dwa, zawsze to musi potrwac. koszmar.

blank
Dodano 22.04.2014

witajcie ja mam afty co tydzien w tym samym miejscu cholerstwo tak boli ze az mi lzy leca jak smaruje aftinem ale nic nie pomaga mecze sie codziennie z tym bol jest nie do wytrzymania sprobuje woda utleniona moze to cos da poleje na ta afte i zobaczymy czy beda jakies rezultaty bo naprawde bol jest nie do zniesienia

blank
Dodano 18.05.2014

ja mialem wysyp aft, pomogl mi daktarin+plyn eludril (przepisala dermatolog). pomoglo rewelacyjnie. niestety kolejny wysyp maft, zastosowalem to samo i juz nie pomoglo…

blank
Dodano 13.07.2014

Odnotowano wiele doubs około wyleczenia AIDS HIV, ja też nie wątpił, ale teraz mam uwierzyć, że cud otrzymywałem może być również pomocne dla świata. Nazywam się Argenis mój adres e-mail jest mrschaconargenis@ gmail. com żyłem z tą śmiertelną chorobą od ponad roku, mój mąż odkrył, że oboje byliśmy HIV. Staramy się za wszelką cenę żyć nasze życie mimo to coś w naszym organizmie jest tylko wtedy, gdy natknęliśmy się na tego potężnego zielarza, który wcielił się w postać lekarstwo. Na początku, byliśmy bardziej sceptyczny, ale mój mąż nalegał, nadając jej spróbować i zamówiliśmy dla niektórych jej zioła i kilka tygodni po zakończeniu procesu z powodu tego zielarza, poszliśmy na badania, jak również powiedział, że zostali przytłoczeni szczęście kiedy otrzymałem wyniki w klinice.Stawka wirusa w organizmie, a spadła w ciągu kilku tygodni całkowicie zagoiły. Zapytaliśmy również, dlaczego nie przyszedł na świat miał lekarstwo i powiedział, że zrobił w 2011 roku, ale został odrzucony przez międzynarodowy zespół badawczy.Najważniejszą rzeczą jest to, aby się wyleczyć, jeśli chcesz dowiedzieć się o tym zaproszeniu zielarz na +2349032913215 lub e-mail: ODINCURAHIV@ GMAIL. COM. Niech was Bóg błogosławi.
Skontaktuj się teraz na ODINCURAHIV@ OUTLOOK. COM

blank
Dodano 26.03.2015

Witam wszystkich ja mam 3 afty obok siebie z mówieniem ogromny problem z jedzeniem również 🙁 . Używałam Aphtin w żelu i niestety nie pomogło dostałam radę żeby zażywać dużej ilości witaminy B , biorę ją dwa dni i póki co poprawy nie widać zobaczymy co będzie dalej…

blank
Dodano 09.05.2015

Ja z Aftami spotkałem się tylko u córy, ale rozwiązanie problemu jakoś dla mnie było proste. Farmaceuta polecił nam płyn do płukania Lips oraz maść z tej serii (przepraszam nazwy nie pamietam) u córy po 3 dniach prawie było po problemie … przy płynie pozostaliśmy profilaktycznie

blank
Dodano 08.09.2015

Ja zmagam się z aftami od dziecka, mam teraz 40 lat i dalej z nimi walczę 🙂 Stosowałem chyba wszystko czasem pomogło szybciej czasem dłużej ogólnie bez rewelacji. Jestem na etapie jedzenia tartego chrzanu i brania balsamu mineralnego MUMIO. Po jednym dniu duża ulga jak bedzie jutro napiszę. Póki co jedzcie duzo tartego chrzanu a na pewno pomoże.

blank
Dodano 08.09.2015

W razie pytań o afty mój email wilkixxx@wp.pl. Aftomaniacy trzymajcie się

blank
Dodano 19.09.2015

Wiitam

Zmagałem się 10 lat z aftami, co 2 – 3 miesiący uprzykrzały mi życie. Od kiedy zacząłem używać pasty bez SLS (środki pieniące używane w pastach do zębów), problem zniknął od ponad roku ani jednej afty.Osobiście stosuje pastę Elmex

blank
Dodano 26.10.2015

Widzę, że wiele osób ma problemy z aftami.
Przy noszeniu aparatu ortodontycznego niestety afty pojawiały się ciągle i uprzykrzaly codziennie funkcjonowanie.
W takich sytuacjach najlepsze jest dbanie o czystość jamy ustnej – mycie zębów i języka(!!!) nawet 4 razy dziennie.
Co najważniejsze, to dość częsta wymiana szczoteczki do zębów, mówi się, że co 3 miesiące, jednak przy problemie aft musiałem wymieniać częściej (co 1-2msc.)co dało jeden z najlepszych efektów bo kontynuacja mycia zębów ta sama szczoteczka tylko nasilala objawy i po zagojeniu soe wychodziły nowe afty.

stosowałem wiele środków na afty i plesniawki jednak najlepszy okazał się sachol- dzięki niemu mijał ból na kilka godzin i mogłem normalnie jeść.

Jeśli jednak jesteście bardzo zdesperowani i nie potraficie wytrzymać i nic nie pomaga to idźcie do lekarza i poproście o receptę na corhydron.
jest to niestety steryd i nie można stosować jak żelu i temu podobnych jednak po jednorazowym użyciu efekt jest prawie natychmiastowy, ból się zmniejsza ale wielka poprawę widać na ogół w następnych dniach(myślę że ok 2-3 razy w tygodniu można go uzyc).

zawsze stosowałem corhydron 100 mg w ampulkach, do tego będziecie potrzebować wodę do wstrzykiwan, igłę i strzykawke oraz płatki kosmetyczne.

wodę do wstrzykiwan dodajcie do ampułki z corhydronem- mieszacie żeby się dobrze wymieszalo, potem wysuszacie jamę ustna płatki em kosmetycznym a na drugi płatek dajecie corhydron i przykładacie na ok.5 minut na miejsce chorobowe(musi być dość dobrze nasączony), sam stosuje całą ampułke tylko jeśli nic innego nie pomaga i jeśli mam np 3-4 afty. jeśli macie jedna lub dwie to może wam wystarczyć 1 ampulka na 2 razy.

Pamiętajcie, że to już dość poważny lek i trzeba używać go z głową i w ciężkich sytuacjach bez wyjścia. tak jak poprzednicy pisali warto zwrócić uwagę na spożywane posiłki i zadbać o odpornosc i uzupełnienie witamin/minerałów.
Dodatkowo jeszcze warto zwrócić uwagę na używane pasty
– jeśli macie problemy z aftami nie używajcie agresywnych past wybielajacych i mocno odświeżających/miętowych bo tylko będzie wam gorzej.

blank
Dodano 18.07.2017

Co ma wspólnego nystatyna z aftami? Nystatyna leczy grzybicę, a nie afty, które w dużej mierze powstają w wyniku spadku odporności. Na afty najlepszy żel punktowy Septoral z chlorheksydyną. Ważne jest, aby szczególną uwagę przykładać do higieny zębów i jamy ustnej.

blank
Dodano 29.04.2018

Hej! Słuchajcie, udało mi się zlikwidować problem aft po 2latach walki. Trzeba tylko być WYTRWALYM. Ale po kolei:
-Oczyszczamy organizm dieta przeciwgrzybiczna, o której ktoś już tu pisał. 3tyg bez glutenu, przez min. rok bez cukru, także tego ukrytego (czytajcie składy! Zdziwicie się, do czego go pakuja).
-JEDNOCZESNIE wzmacniamy organizm: dużo zielonych warzyw, CZARNUSZKA (do kupienia np w Auchan)
-Codziennie/co 2 dni pijemy napar z świeżego imbiru, kukurkumy, pieprzu cayenne, goździków i cynamonu:
1. 2cm korzenia imbiru obieramy, ścieramy na tarce
2.2cm świeżej kurkumy obieramy, ścieramy na tarce. Nie możesz znaleźć świeżej? Weź suszona bio (1Łyżeczkę).
3. Wrzucamy powyższe do kubka. Dodajemy SZCZYPTE cayenne, cynamonu i 2-3 goździki.
4. Gotujemy wodę. Po zqgotowaniu oczekujemy 15min (nie zalewamy wrzątkiem)
5. Studzimy i pijemy ciepłe, nie gorące. Za Ostre? Dalej wody!

UWAGA: jeśli masz już afte, nie pij naparu dopóki jej nie wyleczyć, cayenne, tylko ja podrażni.

Nie mam aft od 2 lat – czasem jakby coś się pojawiało, ale następnego dnia już znika. To nie jest łatwa dieta, ale jeśli naprawdę chcecie nigdy więcej nie czuć bólu, to spróbujcie.

blank
Dodano 05.10.2020

Po 8 latach od napisania ostatniego komentarza wracam w końcu z działającym lekiem – Solcoseryl pasta do stosowania w jamie ustnej. Nie dość że afty nie bolą to przede wszystkim nie rosną a nawet się zmniejszają. Im szybciej użyty tym lepiej. Jest drogi, ale na prawdę działa.

blank
Dodano 27.02.2021

Afty nawrotowe mam od kilku lat. Wypróbowałam już wszystko, obecnie czekam na sesję laserem biostymulujacym w jamie ustnej. Lekarz w poradni leczenia błoń śluzowych zalecił również suplementacje koenzymem q10. Z moich w miarę działających to: solcoseryl- działa cuda niestety jeśli się ma wysyp 30 aft w całej jamie ustnej to jest problem z aplikacją. Eludril, Alfa Med, Formukal- do płukania. Próbowałam Glimbaxu Ale nie odczulam poprawy, już lepszy jest tantum verde w sprayu – działa na chwilę przeciwbolowo. Może komuś pomoże 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
  • Niektóre serwisy oferują płatne kalendarze online, u nas nie ma za to dodatkowych opłat.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X