SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Zapalenie oczodołu od chorego zęba – możliwa utrata wzroku
28 lutego 2021 --- Drukuj

Choroba odogniskowa najczęściej kojarzy się z niebezpieczeństwem zakażenia stawów, nerek bądź mięśnia sercowego. Tymczasem zakażenie zębopochodne może być również przyczyną zapalenia oczodołu. Wprawdzie powikłanie to występuje rzadko, niemniej może doprowadzić do poważnych, nieodwracalnych szkód w narządzie wzroku, szczególnie jeśli dotyczy dziecka. Tylko szybkie podjęcie zdecydowanej interwencji może zapobiec poważnym komplikacjom, które grożą nawet utratą wzroku.

Klinicyści z Koirala Institute of Health Sciences z Nepalu opisali przypadek 8-letniego chłopca, u którego stwierdzono poważny stan zapalny oczodołu. Zapalenie pojawiło się jako następstwo zakażenia zębopochodnego. Pierwotną przyczyną była tutaj próchnica jednego z trzonowców w garniturze zębów mlecznych szczęki.

Chłopiec trafił na pogotowie stomatologiczne z bólem zęba doskwierającym od tygodnia, miał także gorączkę, leukocytozę, obrzęk prawego policzka i okolicy oczodołowej. Okulista stwierdził wytrzeszcz prawego oka, rozlany obrzęk wokół powiek; ograniczona była także ruchomość gałki ocznej.

Nie tylko utrata wzroku z powodu chorego zęba

W leczeniu wykorzystane zostały dożylne antybiotyki, sterydy, a także zabieg chirurgiczny w narkozie. Usunięto wtedy 8-latkowi chory ząb, a także oczyszczono tkanki z zalegającej ropy. Chłopiec poddany został też endoskopii zatok. Leczenie trwało przez kilka tygodni, ale miesiąc po interwencji chirurgicznej doszedł całkiem do zdrowia, a powikłania okulistyczne nie wystąpiły – na szczęście, ponieważ stan zapalny w oczodole, którego przyczyną jest zakażenie zębopochodne, może doprowadzić do utraty wzroku. Dzieje się tak, gdyż stan zapalny w oczodole, objawiający się poważnym wytrzeszczem, prowadzi do silnego naciągnięcia nerwu wzrokowego, a to zagraża widzeniu.

Strój pirata Oby strój pirata nie zagościł u młodych osób z powodów zębopochodnych.

Warto jeszcze wspomnieć, że do zmian zapalnych w oczodole może doprowadzić każda infekcja tkanek okołowierzchołkowych zęba, która przeniesie się w obszar tkanki łącznej sąsiadującej z oczodołem. Dalszą konsekwencją tego typu zakażeń może być m.in. zagrażający życiu ropień mózgu czy zakażenie zatok.

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ccr3.3942

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X