SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Infekcje dziąseł a rak żołądka
27 lutego 2021 --- Drukuj

Rak żołądka zaliczany jest do grupy najbardziej trudnych w leczeniu nowotworów złośliwych. Okazuje się, że ryzyko zachorowania na niego wzrasta nie tylko przez nieodpowiednią dietę, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu, ale także przez choroby dziąseł.

Zdrowie dziąseł a rak żołądka

Naukowcy z New York University College of Dentistry dowiedli, że choroby dziąseł mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka żołądka. Do takiego wniosku doprowadziły badania przeprowadzone na grupie 35 osób, u których zdiagnozowano stan przedrakowy żołądka. Z kolei grupę kontrolną stanowiło 70 osób, które pozbawione były zmian chorobowych w żołądku.

Głównym przedmiotem badania było krwawienie z dziąseł. Zauważono, że dolegliwość tego typu występuje aż u 32% badanych dotkniętych stanem przedrakowym żołądka. Dla porównania, w grupie zdrowych osób z krwawieniem dziąseł borykało się 22% osób.

Pod lupę wzięto także florę bakteryjną obecną w jamie ustnej badanych. Okazało się, że osoby ze zmianami chorobowymi żołądka posiadają większą ilość bakterii, które prowadzą do rozwoju chorób dziąseł oraz ogólnie mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jamy ustnej, w porównaniu z osobami zdrowymi.

Wszystkiemu winne bakterie w jamie ustnej

Zdaniem naukowców, bakterie zasiedlające jamę ustną mają zdolność do wytwarzania szkodliwych substancji, a te z kolei mogą uszkadzać tkanki, prowadząc do powstania zmian przedrakowych żołądka. Do uszkodzenia tkanek może dochodzić także na skutek reakcji odpornościowej organizmu, wywoływanej przez wspomniane substancje.

Eksperci zwracają również uwagę, że w kieszonkach dziąseł tworzą się skupiska bakterii, które trudno usunąć nawet pomimo regularnego i dokładnego szczotkowania zębów. Nagromadzone drobnoustroje mogą powodować stan zapalny jamy ustnej, a następnie wędrować do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, czyniąc w nim szkody.

Pamiętajmy, aby nie bagatelizować częstego krwawienia dziąseł. Konsultacja problemu ze stomatologiem i zastosowanie się do jego zaleceń może uchronić nas nie tylko od groźnych chorób dziąseł, ale także zminimalizować ryzyko zachorowania na raka żołądka.

Czytaj więcej o: dziąsła | infekcja dziąseł | rak żołądka |

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Jeśli będziesz pocierał zęby wewnętrzną stroną skórki od banana przez ok. 2 minuty, minerały zawarte w skórce banana przenikną do Twoich zębów i w efekcie staną się one bielsze.
  • 80% ludzi nie jest zadowolona ze swojego uśmiechu.
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X