SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Zapalenie dziąseł a choroba Alzheimera
8 kwietnia 2021 --- Drukuj

Przewlekłe zapalenie dziąseł i choroba Alzheimera – dwie z pozoru niezależne od siebie schorzenia okazują się być ściśle powiązane. Do takich wniosków doprowadziły badania przeprowadzone przez naukowców z Chung Shan Medical University w Tajwanie. Ich wyniki opublikowane zostały na łamach czasopisma „Alzheimer’s Research and Therapy”.

Powiązanie między paradontozą a chorobą Alzheimera

Powiązanie pomiędzy wspomnianymi chorobami zostało stwierdzone na podstawie analizy danych z systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Tajwanie. Wyłoniono grupę badawczą, składającą się z 9291 pacjentów powyżej 50. roku życia, u których w latach 1997-2004 zdiagnozowano paradontozę. Z kolei grupę kontrolną stanowiły osoby bez przewlekłej choroby dziąseł, odpowiednio dobrane pod względem wieku, płci i innych schorzeń.

Analiza wykazała, że pacjenci z grupy badawczej częściej dotknięci byli problemem podwyższonego cholesterolu oraz udarami mózgu. Ponadto stwierdzono, że pacjenci chorujący na paradontozę od 10 lat lub dłużej byli o 70% bardziej narażeni na to, że wystąpi u nich choroba Alzheimera. Ryzyko to oszacowano po wzięciu pod uwagę innych schorzeń sprzyjających zachorowalności na chorobę Alzheimera, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Przyczyny współistnienia paradontozy i choroby Alzheimera

Naukowcy podjęli próbę wytłumaczenia powiązania pomiędzy przewlekłymi zapaleniami dziąseł a chorobą Alzheimera. Wskazują oni, że wszystkiemu winne są bakterie. To drobnoustroje wywołują stan zapalny dziąseł, a przedostając się do krwioobiegu są w stanie docierać do różnych narządów wewnętrznych, powodując ich dysfunkcję. Narządami tymi najczęściej są nerki, układ oddechowy oraz układ krążenia, ale może być nim również mózg.

Z koeli naukowcy z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Santiago de Compostela w Hiszpanii przeprowadzili badania potwierdzające przypuszczenie o istnieniu bezpośredniego związku pomiędzy paradontozą a udarem mózgu, określanym jako tzw. zawał lakunarny. Ma on związek z niedrożnością tętnic, które przebiegają w okolicy mózgu bądź z mikrozatorowością naczyń mózgowych, wywołaną przez bakterie. Z kolei udar mózgu to prosta droga do rozwinięcia się choroby Alzheimera.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, warto ograniczyć ryzyko zachorowania na paradontozę. Możemy to zrobić poprzez dbałość o higienę jamy ustnej i regularne usuwanie kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X