SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Jaw training – specjaliści ostrzegają przed nowym trendem
18 kwietnia 2021 --- Drukuj

W dzisiejszych czasach mocno wyrzeźbiona, kanciasta wręcz żuchwa, powoli staje się tak samo pożądana jak wyrzeźbiony „sześciopak” u mężczyzn czy wyrzeźbione pośladki u kobiet. Ci, których natura nie obdarzyła takimi walorami, poszukują sposobów, aby osiągnąć wygląd uchodzący za ideał. Tak właśnie powstał jaw training – nowy trend, przed którym ostrzegają stomatolodzy i fizjoterapeuci.

Jaw training – o co chodzi?

Idea jaw training od pewnego czasu promowana jest na Tik Toku. Miłośnicy nowego trendu nagrywają filmiki, w których instruują, w jaki sposób samodzielnie udoskonalić kontur szczęki. Zgodnie z ich radami wystarczy zaopatrzyć się w tzw. jaw exerciser, czyli silikonową piłeczkę, gryzak bądź inny niewielki przedmiot wykonany z gumy, który należy nagryzać wszystkimi częściami uzębienia codziennie przez 20-30 minut, przez okres 3 miesięcy.

Nie ma wątpliwości co do tego, że jaw training jest skuteczny. Intensywna praca, w którą angażujemy mięśnie kluczowe dla funkcji żucia, pozwala na uzyskanie wcześniej wspomnianych zmian wizualnych w obrębie żuchwy. Jednak specjaliści nie mają również wątpliwości co do tego, że jaw training jest niszczący dla naszych stawów i zębów.

Fatalne skutki uboczne jaw training

Bóle głowy, twarzy, napięciowe bóle szyi, szumy uszne, uczucie zatkania uszu, bruksizm, recesja dziąseł, szczękościsk, a nawet zwichnięcie żuchwy – to najczęstsze skutki uboczne jaw training. Specjaliści ostrzegają, że nadmierne obciążanie stawów skroniowo-żuchwowych, do jakiego dochodzi w wyniku praktykowania jaw training, to prosta droga do rozwoju TMD (temporomandibular disorders), czyli dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Jej efektem jest posiadanie szczęki, która „trzaska”, „chrupie” i „klika” przy codziennych czynnościach takich jak przeżuwanie, ziewanie, śmianie się czy nawet rozmawianie, co niewątpliwie utrudnia normalne funkcjonowanie pacjenta.

Jaw training przyklady Ryc. 1. Jaw training – przykłady

Oprócz wielu przykrych dolegliwości, jakich możemy nabawić się praktykując jaw training, czekają nas także niemałe wydatki na leczenie TMD. W wielomiesięczne leczenie zwykle zaangażowany jest bowiem cały zespół specjalistów – począwszy od ortodonty, przez stomatologa, po rehabilitanta, a niejednokrotnie również eksperta z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej. Zanim więc ulegniemy nowej modzie, warto zastanowić się nad jej konsekwencjami – bruksizmowi na własne życzenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
  • Według niedawnego sondażu amerykańskiej Akademii Stomatologii kosmetycznej, 92% Amerykanów uważa, że atrakcyjny uśmiech jest ważnym atutem życia społecznego.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X