SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Wkłady koronowe - nowoczesne wypełnienia protetyczne
14 stycznia 2021 --- Drukuj

Inlay, onlay, overlay to pojęcia, które coraz częściej przewijają się w gabinetach stomatologicznych. Nic dziwnego – nowoczesne uzupełnienia protetyczne wykazują znacznie większą trwałość w porównaniu do zwykłych plomb, dlatego pacjenci coraz częściej decydują się ich wybór. Dowiedzmy się jednak w jakich przypadkach jest on możliwy.

Wkłady koronowe

Inlay, onlay oraz overlay to rodzaje wkładów koronowych, które wykonuje się głównie w zębach bocznych, czyli trzonowcach i przedtrzonowcach. Faktem jest, że odbudowa zęba z użyciem wkładu koronowego umożliwia znacznie precyzyjniejsze odwzorowanie jego powierzchni, w porównaniu z tradycyjną plombą. Co więcej, wkłady koronowe zapewniają lepsze przenoszenie sił żucia oraz większą wytrzymałość na przeciążenia. Z kolei możliwość dokładniejszego odwzorowania punktów stycznych pomiędzy zębami zapobiega powstawaniu szczelin, w których mógłby zalegać pokarm.

Czym różnią się poszczególne rodzaje wkładów koronowych? Otóż wypełnienia typu inlay stosowane są wtedy, gdy ubytki uzębienia dotyczą jedynie powierzchni żującej zęba. Jeśli konieczna jest także odbudowa guzków, stomatolodzy skłaniają się wówczas ku wypełnieniom typu onlay. Z kolei overlay to wypełnienie przydatne przy mocno zniszczonym zębie, w którym zdrowe są jedynie jego ściany, ale cała górna powierzchnia żująca musi zostać odbudowana.

Wkłady inlay, onlay, overlay – kiedy można je stosować?

Wskazanie do wykonania jednego z wymienionych wkładów stanowi zazwyczaj rozległe zniszczenie korony zęba, które jest skutkiem próchnicy. Nie może ono jednak być zbyt duże. Gdy uratowany zostaje jedynie korzeń i niewielka część korony zęba, wskazane jest wykonanie leczenia kanałowego i zastosowanie innego rodzaju odbudowy protetycznej, takiego jak korona protetyczna z wkładem koronowo-korzeniowym lub endokorona. Wkłady koronowe inlay, onlay oraz overlay nie sprawdzą się również w przypadku odbudowy przednich zębów.

inlay Ryc. 1. Inlay

Pacjenci często pytają czy wykonanie wkładów typu inlay albo onlay jest bolesne. Etapem, który może przysparzać ból jest jedynie preparacja, czyli przygotowanie zęba do wykonania nakładu koronowego. Aplikacja znieczulenia miejscowego znacznie ułatwia jednak przejście tego etapu.

Wszystkie wymienione wkłady koronowe wykonywane są za pomocą skanera wewnątrzustnego tzn. bez wycisków.

Czytaj więcej o: inlay | onlay | overlay | wkłady | wkłądy koronowe |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
  • Mamy takie czasy, że prócz śmierci i podatków, pewną masz jeszcze próchnicę.
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X