Z badań wynika, że aż 52% wszystkich przypadków zapalenia przyzębia, jest spowodowanych paleniem – teraz bądź w przeszłości. Czynnikiem, który może znacząco wspomóc zdrowie i regenerację przyzębia, jest witamina D. Może ona zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia przyzębia aż o 39%. Jest jednak jeden warunek: aby udało się tak wydatnie wspomóc zdrowie przyzębia nadwyrężone paleniem, trzeba rzucić nałóg.
Z analizy danych zdrowotnych byłych palaczy i osób niepalących wynika, że zwiększenie ilości witaminy D w diecie znacząco zmniejsza ryzyko zapalenia przyzębia w obu grupach. Co istotne, byli palacze mogą liczyć nawet na bardziej korzystny wpływ witaminy D na zdrowie przyzębia niż osoby, które nie paliły. Witamina D potrafi bowiem obniżyć ryzyko zapalenia przyzębia u byłych palaczy o 15% skuteczniej niż w przypadku osób, które nigdy nie paliły.
Dlaczego tak się dzieje, nie zostało na razie wyjaśnione. Niemniej, wyraźna korzyść, jaką można zapewnić przyzębiu poprzez suplementację witaminy D, może silnie motywować do rzucenia szkodliwego nałogu. Jest to ważne, gdyż palenie jest jednym z najsilniej działających negatywnie na dziąsła i przyzębie czynników zewnętrznych.
Zgubne skutki zapalenia przyzębia
Zapalenie przyzębia jest chorobą wieloczynnikową, w której rozwoju i utrzymywaniu się dużą rolę odgrywają czynniki środowiskowe oraz – w części przypadków – predyspozycje genetyczne. Choroba prowadzi do utraty tkanek miękkich, a następnie twardych. Niszczy także aparat zawieszeniowy, dzięki któremu ząb utrzymywany jest w przyzębiu.
Postępujące zapalenie prowadzi do utraty tkanek, gdyż jest to następstwo immunologicznej odpowiedzi organizmu na stan zapalny.
Proces chorobowy rozpoczyna się od zapalenia dziąseł. Powstają patologiczne kieszonki dziąsłowe i dochodzi do recesji dziąseł. Jeśli zapalenie dziąseł nie jest leczone, dochodzi do stopniowego niszczenia tkanek i przenoszenia się procesów chorobowych w głąb przyzębia – w kierunku kości. Witamina D poprzez swoje zaangażowanie w regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie jest odpowiedzialna za zdrowie kości i szkliwa zębów. Zapewnia również zdrowie przyzębia – co związane jest z istnieniem receptorów dla tej witaminy w komórkach tkanek tej struktury. Właśnie dlatego odpowiednio wysoka ilość witaminy D w organizmie to szansa na ochronę przed rozwojem zapalenia dziąseł i przyzębia.
Źródło: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.02.21249149v1.full