SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Witamina D3 i jej wpływ na uzębienie
19 grudnia 2020 --- Drukuj

Szacuje się, że nawet 90% osób zamieszkujących naszą strefę klimatyczną boryka się z niedoborami witaminy D3. Jego skutki widoczne są m.in. w stanie uzębienia. Podpowiadamy jak rozpoznać u siebie braki witaminy D3, jak potwierdzić te przypuszczenia i w jaki sposób uzupełnić ewentualne niedobory.

Zależność pomiędzy witaminą D3 a stanem zębów

Od dawna wiadomym było, że witamina D3 (cholekalcyferol ) sprzyja utrzymaniu mocnych kości i zdrowych zębów. Badania naukowców University of Manitoba w Kanadzie z lat 2007-2009 wykazały także zależność pomiędzy zaniżonym stężeniem 25-hydroksywitaminy D w osoczu krwi, a chorobami przyzębia. Z kolei inne badania dowiodły, że niedobór witaminy D3 w organizmie i jednoczesne zapalenie przyzębia może wpływać na rozwój cukrzycy typu 2.

Objawy braku witaminy D3 widoczne w uzębieniu

Niedobór witaminy D3 objawia się m.in. w formie osłabionych oraz odwapnionych zębów. Uzębienie osoby, w organizmie której brakuje cholekalcyferolu, dużo bardziej narażone jest na próchnicę, a nawet na uszkodzenia mechaniczne. Dbałość o dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości witaminy D3 szczególnie ważna jest w przypadku dzieci, gdyż trwający u nich proces mineralizacji zębów i kości powoduje wzmożone zapotrzebowanie na wapń, a jego braki mogą prowadzić do złamań, krzywicy oraz próchnicy.

Niedobór witaminy D3 w organizmie

Jeśli podejrzewamy u siebie niedobór witaminy D3, w łatwy sposób możemy to zweryfikować. Wystarczy wykonać zwykłe badanie krwi, w ramach którego ocenione zostanie stężenie 25(OH)D w surowicy krwi. Na podstawie wyników lekarz będzie w stanie zadecydować czy istnieje konieczność zastosowania suplementów z witaminą D3. Warto także wiedzieć, że rekomendowana dzienna dawka witaminy D3, która zapewnia bezpieczeństwo suplementacji oraz utrzymanie właściwego stężenia 25(OH)D we krwi, to 800-2000 j.m.

Skąd czerpać witaminę D3?

Istnieje na to kilka sposób. Pierwszym z nich jest wspomniana wcześniej suplementacja specjalnymi preparatami, takimi jak np. Vitrum D3. Drugim sposobem jest wzbogacenie naszej diety w produkty bogate w witaminę D3, czyli takie jak jaja, mleko, przetwory mleczne czy też ryby morskie. Nie należy zapominać, że witaminę D możemy dostarczać do organizmu także poprzez zwykłe opalanie. Szacuje się, że w słoneczne, letnie dni nawet 15 minut przebywania na słońcu zapewni nam dawkę pokrywającą dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3.

Witaminę D3 z pewnością możemy uznać jako jedną z najważniejszych witamin dla naszego organizmu. Jej poziom warto mieć pod stałą kontrolą, aby nie dopuścić do niekorzystnych zmian w stanie zębów i kości.

Czytaj więcej o: D3 | krzywica | wit D | witamina D | witamina D3 |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 82% badanych informuje, że nie jest zadowolona nie jest zadowolona do końca ze swojego uśmiechu, 60% jako przyczynę niezadowolenia podaje barwę zębów
  • Trzeba cieszyć się dniem dzisiejszym, bo jutro mogą Cię boleć zęby.
  • Dentofobia w Polsce sięga 80%, z czego około 16% badanych określa strach jako paraliżujący.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X