SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Jak jeść owoce, aby nie szkodziły zębom?
20 stycznia 2021 --- Drukuj

Mówi się, że owoce to samo zdrowie. Czy oby na pewno? Stomatolodzy wskazują, że kwasy zawarte w owocach mogą prowadzić do nadwrażliwości zębów, a nawet do kwasowej erozji szkliwa. Poznajmy jakie owoce najbardziej zagrażają zdrowiu naszych zębów oraz jakich zasad się trzymać, aby ograniczyć ich szkodliwość.

Dlaczego owoce szkodzą zębom?

Wszystko przez obecne w owocach kwasy. Znacząco obniżają one poziom pH w jamie ustnej. Następstwem tego jest demineralizacja i erozja szkliwa, a te z kolei prowadzą do nadwrażliwości zębów oraz do ich zwiększonej podatności na działanie bakterii.  Warto mieć świadomość, że owoce oddziałują na nasze zęby nie tylko w momencie ich spożywania. Obniżony poziom pH utrzymuje się bowiem jeszcze przez około pół godziny po zjedzeniu.

Owoce najbardziej bogate w kwasy to cytrusy. Zanim więc następnym razem sięgniemy po cytrynę, pomarańcz, grejpfruta, limonkę, ale także wiśnie, czereśnie, śliwki, maliny czy porzeczki, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach.

Złote zasady jedzenia owoców

Chyba każdemu z nas obiło się o uszy, że należy myć zęby po każdym posiłku. Jeśli posiłkiem tym są owoce, warto jednak zaczekać. Dlaczego? Bezpośrednio po spożyciu kwaśnych owoców szkliwo jest rozmiękczone. Szczotkowanie łatwo mogłoby je wówczas uszkodzić i wetrzeć kwasy w głębsze warstwy zęba. Zatem zamiast sięgania po szczoteczkę, lepiej sięgnąć po szklankę ze zwykłą, przegotowaną wodą. Przepłukanie nią ust pomoże zneutralizować kwasy i szybciej przywrócić prawidłowy poziom pH w jamie ustnej.

Kwaśny odczyn owoców można neutralizować także zanim trafią one do naszych ust. Mowa tutaj o miksowaniu owoców z jogurtem naturalnym, który wykazuje odczyn zasadowy. Takie połączenie doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku drobnych owoców, np. malin czy porzeczek.

Aby owoce nie miały sposobności do niszczenia naszego szkliwa, warto także maksymalnie ograniczyć ich kontakt z zębami. Można to zrobić pijąc soki owocowe przez słomkę. Pamiętajmy również o unikaniu jedzenia owoców w odstępach czasu, gdyż niski poziom pH w jamie ustnej za każdym razem będzie wówczas odnawiany na kolejne 30 minut.

Owoce to cenne źródło witamin, minerałów i błonnika. Zdecydowanie warto zatem je spożywać, ale trzeba wiedzieć, jak robić to z najmniejszą szkodliwością dla zębów.

Czytaj więcej o: erozja | kwaśne ph | owoce | szkodliwe owoce |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • W Japonii "yaeba" czyli "krzywe zęby" są uważane za urocze i atrakcyjne. Nastolatki często poddają się operacji wykrzywienia zębów, by wyglądać bardziej atrakcyjnie.
  • Jedną z zalet starości to możliwość śpiewania i mycia zębów jednocześnie.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X