SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Wady zgryzu u dziecka – jak zapobiegać w okresie niemowlęcym i żłobkowym?
14 marca 2021 --- Drukuj

Pierwsze lata życia dziecka to czas intensywnego wzrostu i rozwoju. Stymulowanie rozwoju kości, w tym także kości szczęki, bywa niezwykle ważne dla prawidłowego wykształtowania się narządu żucia i uniknięcia tym samym wad zgryzu. Dowiedzmy się, jak dbać o prawidłowy zgryz dziecka w pierwszych 3 latach jego życia.

Jak dbać o zgryz dziecka w okresie niemowlęcym?

Okres niemowlęcy to czas od urodzenia dziecka do uzyskania przez niego 12 miesiąca życia. Profilaktyka wad zgryzu opiera się wówczas na odpowiednim dobieraniu posiłków oraz na prawidłowym układaniu dziecka podczas podawania pokarmów i podczas snu.

Pierwsze siekacze pojawiają się u dziecka około 6 miesiąca życia. Aby wspomagać ich prawidłowe funkcjonowanie, zaleca się stopniowe wprowadzanie do diety dziecka produktów coraz mniej rozdrobnionych, których konsystencja jest twarda lub przynajmniej grudkowata.

Karmienie powinno odbywać się w pozycji skośnej, czyli pod kątem przynajmniej 45°. Umożliwi ona maluchowi swobodne poruszanie żuchwą, co istotne jest dla jej prawidłowego rozwoju. Z kolei podczas snu pamiętajmy o tym, aby głowa dziecka była lekko uniesiona, dzięki czemu zapobiegniemy oddychaniu przez usta.

Dbałość o zgryz w okresie żłobkowym

Okres żłobkowy rozpoczyna się, gdy dziecko osiąga wiek 12 miesięcy i trwa aż do ukończenia przez niego 3 roku życia. W tym czasie duże znaczenie ma sposób odżywiania dziecka. Ważne jest zastąpienie papkowatych pokarmów potrawami wymagającymi gryzienia i żucia. W przeciwnym razie dziecko utrwali niemowlęcy sposób połykania, który może stać się przyczyną późniejszych wad zgryzu oraz utrudnionej naturalnej rozbudowy łuków zębowych, co może prowadzić do stłoczenia zębów.

Drugą ważną kwestią jest sposób oddychania dziecka. Początkowo dziecko może wykazywać naturalne skłonności do oddychania przez usta, jednak jeśli będą one występowały dłużej niż rok, może dojść do upośledzenia rozwoju części twarzowej czaszki, w tym również narządu żucia. Problem w tym zakresie powinien zostać skonsultowany z lekarzem laryngologiem.

Pamiętajmy też, że wszelkie nawyki, takie jak ssanie palca, policzków, warg lub późne odstawienie smoczka również może być przyczyną nabytych wad zgryzu u dziecka.

Diagnostyka wad zgryzu to szczególnie pomocny poradnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X