SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Utrata zębów zwiększa ryzyko demencji i choroby Alzheimera
8 czerwca 2021 --- Drukuj

Wydaje się, że braki w zębach trzonowych, powodujące trudności z prawidłowym przeżuwaniem, odbijają się jedynie na zdrowiu układu pokarmowego, gdyż trafiają do niego niewystarczająco pogryzione kawałki pokarmów. Badania pokazują jednak, że upośledzenie funkcji żucia rzutuje także na funkcjonowanie naszego mózgu. Dowiedzmy się, z czego wynika ta zależność.

Proces żucia wpływa na funkcje poznawcze

Naukowcy twierdzą, że podczas przeżuwania pokarmu dochodzi do zmiany przepływu krwi w tętnicy szyjnej wewnętrznej. Powoduje to zwiększony korowy przepływ krwi w kilku układach – motorycznym, somatosensorycznym oraz wyspowym, a także w piramidalnych komórkach hipokampu oraz w okolicach móżdżku i wzgórza.

Skoro do mózgu dociera więcej krwi, zostaje on lepiej dotleniony, co w dalszej perspektywie pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze. Analogicznie, zaburzone procesy żucia, wynikające z braków zębowych, negatywnie oddziałują na funkcje poznawcze, mogąc prowadzić nawet do rozwoju takich chorób neurodegeneracyjnych jak demencja czy choroba Alzheimera.

Zapobieganie i uzupełnianie braków zębowych

Do przedstawionych wyżej wniosków doprowadził przeprowadzony przez naukowców przegląd dowodów klinicznych wskazujących na zależność pomiędzy upośledzoną funkcją żucia, a występowaniem zaburzeń poznawczych. Co więcej, taka sama zależność została potwierdzona w badaniach przeprowadzonych na szczurach. Gryzonie pozbawione kompletu zębów trzonowych wykazywały ograniczone zdolności uczenia się oraz postępującą utratę pamięci.

Fot. 1. Chore zęby a zdrowie układu nerwowego Fot. 1. Chore zęby a zdrowie układu nerwowego

Warto zwrócić uwagę, że pierwotną przyczyną utraty zębów bywa nie tylko próchnica, ale także przewlekłe choroby przyzębia. Aby więc uchronić się przed takimi schorzeniami jak demencja czy choroba Alzheimera, warto reagować już w momencie wykrycia pierwszych symptomów choroby przyzębia, którymi najczęściej jest nadwrażliwość, zaczerwienienie lub krwawienie dziąseł.

Przedstawiona zależność pokazuje, jak duża jest rola implantologii oraz protetyki w zapobieganiu chorobom związanym z zaburzeniami funkcji poznawczych. Pamiętajmy, aby nie dopuszczać do utraty zębów, a w razie konieczności ekstrakcji, jak najszybciej po jej dokonaniu uzupełnić braki zębowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Według Akademii Stomatologii Ogólnej, przeciętny człowiek szczotkuje zęby tylko 45 do 70 sekund. Zalecana ilość czasu wynosi 2-3 minuty.
  • Szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w ciele człowieka.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X