Opracowano nowy bioaktywny kompozyt stomatologiczny, który hamuje rozwój próchnicy przy brzegach opracowanego zęba i dodatkowo remineralizuje szkliwo. Tym samym biopolimer zabezpiecza przed próchnicą wtórną.
Nowy kompozyt otwiera drogę do skutecznej profilaktyki próchnicy wtórnej zębów, ponieważ jest materiałem bioaktywnym – nie tylko służy odbudowie części zęba utraconej wskutek działania bakterii próchnicy pierwotnej, ale także uwalnia wapń i fosfor, które służą mineralizacji szkliwa, oraz zawiera metakrylan dimetyloaminoheksadecylu (DMAHDM) – żywicę polimerową o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. Dwukierunkowe działanie biokompozytu idealnie wpisuje się w strategię walki z próchnicą wtórną.
Próchnica wtórna jest zmorą towarzyszącą stomatologii od zawsze. Tworzy się na brzegu zęba między szkliwem a wypełnieniem. W krótkim czasie potrafi doprowadzić do rozszczelnienia styku tych dwóch warstw i szybkiego dalszego niszczenia tkanek zęba. W rezultacie plombowany ząb trzeba otworzyć i poddać ponownemu opracowaniu, likwidując w ten sposób zniszczoną tkankę. Problem polega na tym, że każde opracowanie zęba wiąże się z częściową utratą jego tkanek, zatem tej metody leczenia próchnicy wtórnej nie można stosować w nieskończoność.
Nowatorska strategia opiera się na założeniu, że najważniejsza jest profilaktyka próchnicy wtórnej. Najlepiej, aby zapobieganie zaczynało się bezpośrednio po osadzeniu w zębie wypełnienia, które będzie hamować rozwój bakterii oraz służyć remineralizacji szkliwa stykającego się z plombą kompozytową. Mineralizacja jest tutaj bardzo ważna, gdyż może zatrzymać demineralizację, jaka pojawia się w początkowym stadium próchnicy wtórnej i wydłużyć czas, w którym wypełnienie pozostanie szczelne.
Pomimo że dzięki bioaktywnej plombie czas ten może być na pewno znacznie dłuższy niż dotychczas, to warto mieć na uwadze, że szybkość demineralizacji szkliwa jest ściśle związana z czynnikami sprzyjającymi rozwojowi próchnicy – dietą, jakością mycia zębów i czasem, w którym bakterie próchnicy mogą działać bezkarnie i niszczyć szkliwo wydzielanymi przez siebie kwasami. Z tego powodu zachowania i wybory posiadacza plombowanego zęba zawsze mają decydujący wpływ na to, jak długo ów ząb będzie wolny od próchnicy wtórnej.