SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Płyn do płukania ust i pasta do zębów w walce z COVID-19
28 grudnia 2020 --- Drukuj

Rękawiczki czy płyny do dezynfekcji rąk to ważne elementy ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wędrówkę cząsteczek SARS-CoV-2 warto jednak starać się zatrzymać jeszcze na początku tej drogi, czyli w jamie ustnej osoby zakażonej. Badania przeprowadzone przez Colgate pokazują, że produkty do higieny jamy ustnej mogą okazać się w tym względzie istotnymi sprzymierzeńcami.

Produkty do higieny jamy ustnej a koronawirus

Jak wykazały badania laboratoryjne Colgate, płyny do płukania jamy ustnej z dodatkiem chlorku cetolopirydyny (CPC) oraz pasty do zębów z cyną bądź cynkiem są w stanie zneutralizować wirus wywołujący COVID-19 nawet w 99,9%. Wystarczą zaledwie dwie minuty kontaktu cząsteczek wirusa z pastą Colgate Total i meridol albo 30 sekund kontaktu z płynem do zębów Colgate Plax, aby ilość wirusa w jamie ustnej została znacznie zmniejszona. Podobne działanie zwalczające wirusa SARS-CoV-2 wykazały także płyny Colgate Peroxyl oraz Cogate PerioGard. Warto jednak zaznaczyć, że są to wstępne wyniki laboratoryjne, a badania w tym kierunku cały czas są kontynuowane na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill Adams School of Dentistry, Rutgers oraz w Instytucie Alberta Einsteina w Sao Paulo w Brazylii. Bierze w nich udział około 260 osób chorujących na COVID-19.

Wsparcie w walce z SARS-CoV-2

Wyniki badań Colgate wydają się obiecujące dla walki z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Cząsteczki wirusa, które wydostają się z dróg oddechowych człowieka podczas kaszlu, kichania, mówienia czy choćby samego oddychania, mogą być neutralizowane w jamie ustnej, właśnie dzięki aktywności wcześniej wspomnianych produktów do pielęgnacji. Tym samym przerwana zostaje dalsza droga cząsteczek wirusa mogących doprowadzić do zakażenia innych osób. Jak wskazuje dr David Alland – kierownik działu Chorób Zakaźnych i dyrektor Centrum Reagowania i Gotowości Pandemicznej COVID-19 – liczba cząsteczek wirusa w ślinie może być podobna do ilości, które znajdują się w gardle czy w nosie, a zatem stosowanie produktów do higieny jamy ustnej wydaje się mieć istotne znaczenie dla przeciwdziałania zakażaniu. Ich stosowanie przez osoby przechodzące zarażenie bezobjawowo również może istotnie wspomóc strategię redukcji ryzyka zakażenia.

Warto pamiętać, że same produkty do pielęgnacji jamy ustnej nie zapewnią pełnej ochrony przed infekcją. Mogą jednak stanowić istotne wsparcie w ograniczaniu przenoszenia wirusa, stanowiąc dodatkową linię obrony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X