Nie od dziś wiadomo, że stres negatywnie wpływa zarówno na organizm dorosłego człowieka, jak i na organizm dziecka. Ostatnie badania dowiodły, że u małych pacjentów stres może być przyczyną wcześniejszego wyrzynania się stałych zębów trzonowych. Dowiedzmy się, co może się z tym wiązać.
Zależnościom pomiędzy stresem a momentem wyrzynania stałych zębów trzonowych przyjrzała się neurobiolog z Wydziału Psychologii University of Pennsylvania – dr Allyson Mackey. We współpracy m.in. z prof. Muralidharem Mupparapu, przeprowadziła ona badania, w których wzięło udział 117 dzieci w wieku 4-7 lat. Fazy rozwoju ich zębów obserwowano w oparciu o zobrazowanie T2 uzyskane w wyniku badania rezonansem magnetycznym.
Na potrzeby badania przyjęto 4-stopniową skalę, gdzie stopień 1 oznaczał zęba w ogóle nierozwiniętego, a stopień 4 – zęba w pełni rozwiniętego i widocznego w jamie ustnej na równi z pozostałymi zębami. Ocenie poddano każdego z czterech trzonowców, a następnie uśredniono wyniki dla każdego dziecka. Po uwzględnieniu takich czynników jak płeć i wiek, przeanalizowano powiązanie otrzymanych wyników ze stresem, jaki dziecko może odczuwać w związku z wychowywaniem się w ubogiej rodzinie.
Badanie wykazało, że wcześniejsze pojawienie się stałych zębów trzonowych może mieć związek ze stresem. Wnioski te potwierdziło także późniejsze rozszerzenie badania o analizę danych pochodzących z National Health and Nutrition Examination Survey.
Warto wspomnieć, że moment wyrzynania zębów stanowi podstawę dla określenia wieku biologicznego dziecka. Przypuszcza się, że przyspieszone wyrzynanie może wskazywać na przyspieszone dojrzewanie, a to pociąga za sobą m.in. zmiany w obrębie mózgu, które mogą skutkować gorszym radzeniem sobie z nauką w szkole, szybszą utratą plastyczności mózgu oraz większym ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym w dorosłym życiu. Wciąż jednak nie ma twardych dowodów na potwierdzenie tej hipotezy.
Naukowcy podkreślają, że wczesne wyrzynanie się zębów trzonowych nie powinno być dla rodziców powodem do niepokoju, a w celu dokładniejszego zbadania tego zjawiska konieczne jest przeprowadzenie szerszych badań.