SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Kurkuma – sprzymierzeniec w walce z paradontozą
7 lipca 2021 --- Drukuj

Kiedyś wspominaliśmy o tym, że kurkuma może być skutecznym domowym sposobem na wybielanie zębów, pod warunkiem, że zachowamy umiar w jej stosowaniu. Najnowsze badania donoszą, że przyprawa ta może być także pomocna dla osób borykających się z zapaleniem przyzębia, czyli paradontozą.

Kurkuma na zapalenie przyzębia

Szacuje się, że co dziesiąta osoba na świecie cierpi na przewlekłe zapalenie przyzębia. Tym, którzy nie chcą uciekać się do leczenia farmakologicznego lub chcą uzupełnić go o dodatkowe, naturalne środki, specjaliści polecają stosowanie kurkumy. To popularna przyprawa, która znana jest również ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Wciąż możemy spotkać się z różnymi opiniami na temat stosowania kurkumy przez osoby z chorymi dziąsłami. Niektórzy twierdzą nawet, że przyprawa ta podrażnia dziąsła. Jednak badania przeprowadzone najpierw na szczurach, a następnie na ludziach, wyraźnie wskazują na dobroczynne właściwości kurkumy w zwalczaniu zapalenia przyzębia.

Badania dotyczące działania kurkumy

Jednym z objawów postępującej paradontozy jest pogłębianie się kieszonek dziąsłowych, w których gromadzą się chorobotwórcze bakterie. Drobnoustroje nie tylko niszczą dziąsła, ale wytwarzają także lotne związki siarki, które mogą być przyczyną problemów z halitozą. W celu oczyszczenia kieszonek dziąsłowych wykonuje się zabieg kiretażu lub skallingu poddziąsłowego. Badania wykazały, że po tego typu zabiegach dobrze jest płukać jamę ustną jednoprocentowym roztworem kurkuminy. Dzięki temu przedłużamy efekty zabiegów i zapobiegamy nawrotom zapalenia przyzębia. Z kolei osobom, które wzmagają się już z tym schorzeniem, płukanki z kurkumą pomogą hamować postęp choroby.

Inne badania donoszą, że u pacjentów, którzy przez miesiąc stosowali płukanki z kurkumą, głębokość kieszonek dziąsłowych uległa zmniejszeniu. W sposób znaczny poprawiły się również wskaźniki płytki nazębnej oraz kliniczny poziom przyczepu.

Zdaniem dr Yongli Li z Hospital of Stomatology w Jilin University w Chinach, kurkuma to łatwo dostępny i tani środek do walki z paradontozą, choć wciąż istnieje potrzeba przeprowadzenia szerszych badań w celu dogłębnego poznania jej mechanizmu  działania farmakologicznego.

Odnośnie właściwości wybielających kurkumy lepiej zachować ostrożność.

Czytaj więcej o: kurkuma | leczenie parodontozy | parodontoza |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X