Ortognatyką, inaczej chirurgią ortognatyczną, nazywane jest interdyscyplinarne leczenie, realizowane pod czujnym okiem wielu specjalistów medycyny i stomatologii. Dzięki ortognatyce pacjenci, którzy mają poważne deformacje lub rozległe wady w obszarze twarzoczaszki i wymagają wysokospecjalistycznego, wieloetapowego leczenia, mogą uzyskać lub odzyskać możliwość normalnego życia i – nieraz – żucia.
Istnieją wady i deformacje twarzoczaszki, których nie da się wyleczyć jedynie metodami oferowanymi przez współczesną ortodoncję. Wtedy wykorzystuje się możliwości ortognatyki, inaczej chirurgii ortognatycznej. W skład zespołu wielospecjalistycznego wchodzą m.in. stomatolodzy, w tym specjaliści z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej, ortodonci, periodontolodzy, protetycy, a również lekarze medycyny, tacy jak laryngolodzy, anestezjolodzy, interniści, pediatrzy oraz psycholodzy czy logopedzi. Skład zespołu dobierany jest zawsze pod potrzeby konkretnego pacjenta.
W przypadku poważnych wad bądź deformacji twarzoczaszki trzeba podjąć nieraz bardzo skomplikowane leczenie chirurgiczne, które prowadzić będzie między innymi do zmiany położenia elementów kostnych w górnej i dolnej szczęce czy do korekty położenia i ułożenia struktur znajdujących się w środkowej i górnej części twarzoczaszki, takich jak nos, oczodoły czy pokrywa czaszki.
Terapie opracowywane są wspólnie przez specjalistów wchodzących w skład zespołu interdyscyplinarnego, a wszystkie zabiegi są precyzyjnie planowane i monitorowane. Dzięki nowoczesnym systemom do obrazowania trójwymiarowego możliwe jest również korygowanie planów na bieżąco już w trakcie operacji. Powoduje to, że leczenie ortognatyczne cechuje obecnie bardzo wysoki współczynnik powodzenia, a jednocześnie ryzyko powikłań jest bardzo małe.
Podczas zabiegów ortognatycznych wykorzystuje się niezwykle precyzyjne, wysoko zaawansowane technologicznie narzędzia, takie jak na przykład piły ultradźwiękowe, biomateriały do odtwarzania kości czy skomplikowane algorytmy i aplikacje, które umożliwiają automatyczną, opartą na sztucznej inteligencji ocenę planu i przebiegu zabiegu ortognatycznego.
Ortognatyka umożliwia przywrócenie estetycznego wyglądu twarzy, a w wielu przypadkach przywraca także funkcję struktur położonych w obrębie twarzoczaszki, np. przywraca zdolność mówienia, jedzenia.
Po leczeniu chirurgicznym pacjenta czeka długotrwały nieraz proces rehabilitacyjny, w którym uczestniczą specjaliści z określonych dziedzin medycyny i stomatologii. Natomiast po zakończeniu rehabilitacji pacjent powinien pozostawać pod stałą kontrolą stomatologa i/lub ortodonty.
Źródła:
http://repo.bg.pw.edu.pl/index.php/pl/r#/info/master/WUT309cfea9d7a242c990b3d4cb6fc5a319/
http://31.186.81.235:8080/api/files/view/48199.pdf