Jeden z ostatnich artykułów dotyczył jeżyn, jako owoców, które są w stanie zmniejszać aktywność bakterii odpowiadających za powstawanie próchnicy i chorób przyzębia. Jak wynika z badań naukowców, do grona prozdrowotnych owoców możemy zaliczyć także borówkę. Dowiedzmy się, dlaczego warto wprowadzić ją na stałe do swojej diety.
Badania naukowców z kanadyjskiego Université Laval dotyczyły borówek półwysokich Vaccinium angustifolium. Otóż okazało się, że zawarte w nich polifenole mogą okazać się pomocne przy problemach natury stomatologicznej. Badania wykazały bowiem, że wspomniane owoce, oprócz znanych już wcześniej właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych, zapobiegają także tworzeniu biofilmu. Co to takiego?
Biofilm nazębny to przylegająca do zębów warstwa składająca się z bakterii i wytwarzanych przez nie substancji organicznych oraz nieorganicznych. Biofilm uznawany jest jako główny czynnik powstawania chorób dziąseł, próchnicy oraz zapalenia przyzębia. Nie tylko negatywnie wpływa on na zdrowie i wygląd naszych zębów, ale także na zdrowie całego organizmu, gdyż bakterie krwioobiegiem mogą przedostawać się do narządów wewnętrznych. W wyniku niedostatecznej higieny zębów, biofilm szybko przekształca się w płytkę nazębną, a ta twardniejąc, przechodzi w kamień nazębny.
Wspomniane badania wykazały, że wyciąg z borówek Vaccinium angustifolium w sposób szczególny hamuje rozrost Fusobacterium nucleatum – bakterii zaliczanej do beztlenowych. To właśnie grupa bakterii beztlenowych czyni najwięcej szkód dla naszych zębów i intensywnie namnaża się zwłaszcza wtedy, gdy płytka nazębna jest już bardziej dojrzała.
Możemy zatem stwierdzić, że wyciąg z borówek Vaccinium angustifolium nie tylko zabezpiecza przed powstawaniem płytki nazębnej, ale może być również pomocny w jej zwalczaniu. Tym samym stanowi naturalny środek przeciwbakteryjny, mogący uchronić nas od konieczności poddawania się zabiegowi mechanicznego usuwania kamienia nazębnego, a niekiedy także przyjmowania antybiotyków.
Wyniki badań skłoniły naukowców do podjęcia analizy dotyczącej wykorzystania wyciągu z borówki w stomatologii. Opracowywany jest projekt urządzenia, którego zadaniem ma być powolne uwalnianie ekstraktu.