Wskazania do wykonania klasycznej operacji zatoki szczękowej metodą Caldwella-Luca (łac. operatio modo Caldwell-Luc) zostały istotnie ograniczone. Wielu autorów przyznaje pierwszeństwo intensywnej farmakoterapii i technikom czynnościowo-endoskopowym chirurgii zatok przynosowych. W przypadku ich niepowodzenia i wielokrotnych nawrotów rozważa się klasyczną operację doszczętną zatoki szczękowej lub (zależnie od zmian patologicznych w zatoce szczękowej) wersję zmodyfikowaną z usunięciem tkanek zmienionych chorobowo i częściowym zachowaniem (zdrowej) błony śluzowej w zatoce szczękowej.
Wykonanie operacji zatoki szczękowej metodą Caldwella–Luca rozważa się w przypadkach:
Obecnie, ze względu na intensywny rozwój technik endoskopowych, chirurgię Caldwella-Luca stosuje się głównie jako metodę leczenia złożonych urazów masywu szczękowo-twarzowego, uzyskania dostępu przezzatokowego do dołu skrzydłowo-podniebiennego i usuwania ciał obcych z zatoki szczękowej.[1]
Operacja zatoki szczękowej metodą Caldwella-Luca najczęściej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym lub innym, dożylnym krótkotrwałym. W przypadku znieczulenia miejscowego – podawany jest środek znieczulający z dodatkiem epinefryny.
Cięcie tkanek miękkich wykonuje się w górnej części przedsionka jamy ustnej (po stronie operowanej) i prowadzi je od guza szczęki do wędzidełka wargi górnej; niektórzy autorzy preferują cięcie pionowe na wysokości pierwszego zęba trzonowego. Naciętą śluzówkę i okostną odwarstwia się i odsłania kość przedniej ściany zatoki. Nerw podoczodołowy należy chronić przed uszkodzeniem, delikatnie odciągając tkanki i unikając zbyt wysokiego odsłaniania kości.
W okolicy dołu nadkłowego, gdzie cienka blaszka kostna przedniej ściany zatoki ma niebieskawe zabarwienie, otwiera się zatokę. Przednia ściana zatoki jest usuwana w kierunku jamy nosowej (co ułatwia późniejsze wykonanie połączenia nosowo-zatokowego) oraz ku dołowi (by umożliwić dojście do przedniego zachyłka zatoki). Następnie przystępuje się do usuwania błony śluzowej z zatoki (usuwa się śluzówkę zmienioną chorobowo i inne twory z zatoki).
Następny etap operacji polega na wytworzeniu połączenia zatoki szczękowej z jamą nosową i wyłożeniu dna zatoki szczękowej wytworzonym, uszypułowanym płatem błony śluzowej.
Rana w przedsionku jamy ustnej zamykana jest szwami katgutowymi.
Opieka pooperacyjna obejmuje:
Po operacji przez ok. 8 dni pacjent powinien spożywać miękkie pokarmy i unikać wydmuchiwania nosa. Zaleca się stosowanie zimnych okładów (redukcja obrzęku). Należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich i zgłaszać się na zaplanowane wizyty kontrolne.
Wśród zagrożeń i powikłań związanych z operacją zatoki szczękowej metodą Caldwella-Luca wymienia się:
[1] Datta RK, Viswanatha B, Shree Harsha M. Caldwell Luc Surgery: Revisited. Indian J Otolaryngol Head Neck Surg. 2016;68(1):90-93.