Prawidłowo oddychanie powinno odbywać się torem nosowym. Kiedy z przyczyn organicznych lub jako nawyk pojawia się oddychanie przez usta, może ono poważnie zaburzyć zdrowie jamy ustnej – bezpośrednio lub w sposób pośredni.
Ustalenie toru oddychania u pacjenta – przez usta lub przez nos – to kwestia bardzo istotna zarówno dla stomatologa ogólnego, jak i specjalistów, na przykład ortodontów. Dostarcza bowiem wiele ważnych wskazówek, na bazie których postawiona zostanie diagnoza przyczyny powodującej pogorszenie się stanu zdrowia jamy ustnej i wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.
Oddychanie przez usta – pośredni wpływ na zdrowie jamy ustnej
Oddychanie przez usta może powodować choroby jamy ustnej pośrednio poprzez krew. Ponieważ oddychanie torem ustnym jest dość płytkie, doprowadza to do słabego natlenienia krwi. Konsekwencją jest słabe zaopatrzenie tkanek w tlen, co z kolei prowadzi do zaburzeń metabolizmu na poziomie komórkowym. Dotyczy to również tkanek obszaru oralnego, gdzie dochodzi do niedotlenienia śluzówki jamy ustnej, przyzębia i zębów. Niedotlenienie sprzyja także zakwaszeniu środowiska tkankowego – zjawisko to wynika ze wzrostu stężenia dwutlenku węgla we krwi. W takich warunkach lepiej rozwijają się bakterie patogenne, w tym bakterie próchnicy. Kwaśne środowisko sprzyja również rozwojowi nowotworów – także raka jamy ustnej.
Bezpośredni wpływ oddychania przez usta na zdrowie jamy ustnej
Może objawiać się w postaci:
Ponieważ oddychanie przez usta zawsze wywiera negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, konieczne jest przejście na tor oddychania nosowego. To z kolei oznacza walkę ze szkodliwymi nawykami i eliminowanie parafunkcji lub usunięcie organicznej przyczyny nieprawidłowego toru oddychania poprzez wdrożenie leczenia ortodontycznego czy zabiegowego.
Źródła:
https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/download/262/228
http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-2c54ed63-32bc-48f9-9e70-7f9dc96d45ba