SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Oddychanie przez usta – jak i dlaczego szkodzi zdrowiu jamy ustnej?
30 maja 2021 --- Drukuj

Prawidłowo oddychanie powinno odbywać się torem nosowym. Kiedy z przyczyn organicznych lub jako nawyk pojawia się oddychanie przez usta, może ono poważnie zaburzyć zdrowie jamy ustnej – bezpośrednio lub w sposób pośredni.

Ustalenie toru oddychania u pacjenta – przez usta lub przez nos – to kwestia bardzo istotna zarówno dla stomatologa ogólnego, jak i specjalistów, na przykład ortodontów. Dostarcza bowiem wiele ważnych wskazówek, na bazie których postawiona zostanie diagnoza przyczyny powodującej pogorszenie się stanu zdrowia jamy ustnej i wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.

Oddychanie przez usta – pośredni wpływ na zdrowie jamy ustnej

Oddychanie przez usta może powodować choroby jamy ustnej pośrednio poprzez krew. Ponieważ oddychanie torem ustnym jest dość płytkie, doprowadza to do słabego natlenienia krwi. Konsekwencją jest słabe zaopatrzenie tkanek w tlen, co z kolei prowadzi do zaburzeń metabolizmu na poziomie komórkowym. Dotyczy to również tkanek obszaru oralnego, gdzie dochodzi do niedotlenienia śluzówki jamy ustnej, przyzębia i zębów. Niedotlenienie sprzyja także zakwaszeniu środowiska tkankowego – zjawisko to wynika ze wzrostu stężenia dwutlenku węgla we krwi. W takich warunkach lepiej rozwijają się bakterie patogenne, w tym bakterie próchnicy. Kwaśne środowisko sprzyja również rozwojowi nowotworów – także raka jamy ustnej.

Bezpośredni wpływ oddychania przez usta na zdrowie jamy ustnej

Może objawiać się w postaci:

  • wad zgryzu, takich jak między innymi zgryzy otwarte, krzyżowe, gotyckie podniebienie, zwężenia górnego łuku zębowego – do tych nieprawidłowości zgryzowych dochodzi wskutek zachwiania równowagi w napięciu mięśni zaangażowanych w motorykę jamy ustnej, a szczególnie podatne są na ich powstanie niemowlęta i małe dzieci;
  • spadku nawilżenia jamy ustnej i wysuszenia pokrywającej ten obszar błony śluzowej – suchość jamy ustnej, a także mniejsza ilość śliny omywającej zęby i śluzówkę powodują powstanie warunków, w których szybciej może rozwijać się próchnica oraz częściej dochodzi do uszkodzenia delikatnych tkanek miękkich i rozwoju stanów zapalnych; szybciej odkłada się również kamień nazębny, którego konsekwencją są – znowu – stany zapalne i choroby dziąseł i przyzębia;
  • nasilenia dolegliwości związanych z zespołem pieczenia jamy ustnej;
  • uszkodzeń szkliwa i nadwrażliwości zębów – to skutki zetknięcia się zimnego/lodowatego, powietrza ze szkliwem zębów, co może doprowadzić do szoku termicznego szkliwa i powstania w nim mikropęknięć.

Ponieważ oddychanie przez usta zawsze wywiera negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, konieczne jest przejście na tor oddychania nosowego. To z kolei oznacza walkę ze szkodliwymi nawykami i eliminowanie parafunkcji lub usunięcie organicznej przyczyny nieprawidłowego toru oddychania poprzez wdrożenie leczenia ortodontycznego czy zabiegowego.

Źródła:
https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/download/262/228
http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-2c54ed63-32bc-48f9-9e70-7f9dc96d45ba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 60% Polaków deklaruje, że woli zażywać leki przeciwbólowe, w razie bólu zęba i przeczekać go, niż udać się do stomatologa.
  • Dentysta rozpoczyna badania wstępnymi oględzinami, często poprzedzonymi słowami: Proszę powiedzieć "Aaaaa"
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X