SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
0
Dentofobia zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19
26 maja 2021 --- Drukuj

Dentofobia to przypadłość, z którą boryka się wiele osób. W dobie pandemii, strach przed stomatologiem może być potęgowany strachem przed zakażeniem koronawirusem. Z kolei prawdopodobieństwo tego zakażenia w przypadku osób z dentofobią może być większe, niż w przypadku reszty pacjentów. Dlaczego?

Zależność pomiędzy dentofobią a zachorowalnością na COVID-19

Obserwacja otoczenia pozwala zauważyć, że osoby odczuwające strach lub niepokój przejawiają nadpobudliwość. Wykonywanie wielu ruchów to sposób na rozładowanie negatywnych emocji, podyktowany przez naszą podświadomość. Ruchy te często sprowadzają się do spontanicznego dotykania twarzy. Niestety, w dobie pandemii dotykanie twarzy lub maski to prosta droga do zakażenia koronawirusem, stąd uznaje się, że osoby cierpiące na dentofobię stanowią grupę pacjentów stomatologicznych, którzy w największym stopniu narażeni są na wspomniane zakażenie.

Eksperyment w poczekalni

Poczekalnia dentystyczna to miejsce, w którym strach przed stomatologiem osiąga apogeum. Właśnie dlatego zostało ono wybrane do badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców w 2020 roku. Celem ich obserwacji było ustalenie, jak często pacjenci oczekujący na wizytę dotykają swojej twarzy i jaka jest zależność tej częstotliwości względem stopnia odczuwanego lęku.

W badaniu wzięło udział 128 osób w wieku 24-62 lata. Ich ruchy monitorowane były przy wykorzystaniu oprogramowania Microsoft Kinect, natomiast w celu określenia nasilenia lęku poproszono ich o wypełnienie kwestionariusza.

Podczas średnio 10-minutowego przebywania w poczekalni, przeciętny badany dotykał twarzy aż 7 razy, z czego 3 razy dotykał okolic oczu, a 4 razy okolic maseczki. Potwierdziły się przypuszczenia, że pacjenci silniej odczuwający strach przed wizytą u stomatologa, dotykali twarzy częściej i dłużej. Odruch dotykania twarzy w większym stopniu rejestrowany był wśród kobiet, niż wśród mężczyzn.

W wielu przypadkach już samo uświadomienie pacjentom ich zachowań w sytuacjach stresowych może pomóc w ograniczeniu wykonywania ruchów zwiększających ryzyko zachorowalności na COVID-19. Dużą rolę odgrywa także edukacja z zakresu technik relaksacyjnych oraz działania na rzecz walki z dentofobią podejmowane przez gabinety stomatologiczne.

Czytaj więcej o: covid | COVID-19 | Dentofobia | eksperyment |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • 50% osób podczas spotkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na uśmiech drugiej osoby.
  • 32% Amerykanów podaje nieświeży oddech jako najgorszą cechę współpracownika.
  • Pacjenci z woj. dolnośląskiego najczęściej ze wszystkich województw łykają leki na uspokojenie przed wizytą u dentysty aż 8%, wyprzedzają ich tylko obcokrajowcy gdzie po takie środki sięga 12% pacjentów. (Inne woj. ok 4%)
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X