Naukowcy pokiwali z dezaprobatą głowami: okazało się, że rodzice dzieci z wrodzonymi wadami serca nie doceniają znaczenia dobrego zdrowia jamy ustnej na zdrowie wsierdzia ich pociech. Dorośli powinni niezwłocznie uzupełnić luki w swojej wiedzy na temat skuteczności różnych środków wykorzystywanych do poprawy zdrowia jamy ustnej, aby uchronić dzieci przed infekcją zębopochodną.
Świadomość chorobową i wiedzę stomatologiczną rodziców w badaniu ankietowym oceniali badacze z jednostek pediatrycznych zajmujących się zdrowiem jamy ustnej oraz centrum chirurgii serca w Niemczech. Uczestnikami badania byli rodzice dzieci z wadami serca oraz rodzice dzieci z grupie kontrolnej – wszystkie dzieci były w wieku od 2 do 6 lat.
W ankiecie pytano o ogólny stan zdrowia dziecka, jego zachowania dotyczące higieny jamy ustnej, użyte środki zapobiegające chorobom jamy ustnej, odbyte wizyty u stomatologa, spożywanie napojów i produktów żywnościowych o działaniu próchnicotwórczym. Okazało się, że dzieci z wadami serca rzadziej myły zęby i stosowały fluor, a prawie trzykrotnie więcej dzieci z tej grupy – w porównaniu do dzieci z grupy kontrolnej – nie było jeszcze nigdy u dentysty, za to już zdecydowanie częściej dzieci te spożywały produkty żywnościowe i napoje próchnicotwórcze. Niemieccy naukowcy zauważyli też inną – paradoksalną – zależność: rodzice dzieci z chorobami serca zazwyczaj mają doskonałą wiedzę na temat istniejącej choroby serca u pociechy oraz znakomicie orientują się w stosowanym leczeniu, natomiast wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo zaniedbana higiena jamy ustnej może korelować ze zwiększonym ryzykiem zapalenia wsierdzia. Co więcej: rodzice mogą posiadać doskonałą wiedzę na temat zdrowia jamy ustnej i powiązań z zapaleniem wsierdzia, ale pomimo tego ich dzieci nadal mają chore zęby.
Ponieważ ankieta dotyczyła pytań o zdrowie małych dzieci, trudno winić maluchy za to, że zbyt rzadko myją zęby czy nie były jeszcze nigdy u dentysty. To obowiązek rodzica, aby u dziecka w tym wieku zadbać o odpowiednią opiekę stomatologiczną i zachowanie systematycznej higieny jamy ustnej. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci z wrodzonymi chorobami serca są bardziej podatne na rozwój schorzeń jamy ustnej. W jednym z badań naukowcy zaobserwowali, że aż 30% dzieci z wadami serca miało zwiększoną bakteriemię. Wiadomo też, że próchnica pojawia się częściej u dzieci z wadami serca. Ponieważ próchnica jest chorobą bakteryjną, może szybko doprowadzić do rozsiania się bakterii po całym organizmie. Konsekwencją może być infekcyjne zapalenie wsierdzia – bardzo groźne dla dzieci z wrodzonymi wadami serca