SERDECZNIE Zapraszamy do naszego gabinetu: ul. Witkiewicza 75, 44-102 Gliwice, TEL. +48 500 701 500
6
Jak należy myć zęby
19 lutego 2009 --- Drukuj

Aby utrzymać jamę ustną zdrową wszyscy dentyści zalecają skrupulatne przestrzeganie higieny. Jednak wielu z nich nie udziela pacjentom odpowiednich wskazówek.

Jak myć zęby?

Najskuteczniejszą metodą jest pokaz z wyjaśnieniem i próbą czyszczenia wykonaną przez pacjenta, aby dentysta przekonał się, czy dobrze zrozumiał on wyjaśnienia. Do czyszczenia zębów używa się szczoteczki ręcznej i elektrycznej, nici międzyzębowej i superfloss, szczoteczki do czyszczenia protez. Nie wszyscy pacjenci potrzebują wszystkich tych narzędzi. Podstawowym narzędziem w przestrzeganiu higieny jamy ustnej jest zegar. W zasadzie wszyscy są przekonani, że szczotkują odpowiednio długo, ale w rzeczywistości czyszczenie trwa jedną minutę. Wielu dentystów uważa, że w celu prawidłowego czyszczenia zębów trzeba pięć minut, a przy użyciu szczoteczki elektrycznej dwóch.

Zalecaną techniką jest “technika Bassa”. Polega on na oparciu szczoteczki włosiem nachylonym o 45 stopni w stronę dziąseł i dokonywanie bardzo małych, okrężnych ruchów (prawie wibracja), aby poruszać nim bez przesuwania końców: w ten sposób końce włosia czyszczą miejsce między zębami a dziąsłami, a boki włosia czyszczą w bardziej agresywny sposób zęby. Po ustawieniu szczoteczki na zębach trzeba nią poruszać przez 20 sekund, potem należy przejść do wewnętrznej strony zębów i ponownmie czyścić przez 20 sekund.

Wiele osób wybiera szczoteczki elektryczne. W tym przypadku należy przestrzegać odpowiedneigo nachylenia, ponieważ ruch zostaje kierowany przez szczoteczkę.

Należy czyścić cztery strony zęba i miejsca międzyzębowe. Aby wyczyścić miejsca między zębami należy użyć specjalnej nici. Należy to robić przynajmniej raz na dzień. Płytka bakteryjna potrzebuje 48 godzin na osadzanie się i generowanie kamienia nazębnego.Jeśli go usuniemy wcześniej nie trzeba będzie uciekać się do usług dentysty w celu oczyszczenia kamienia.

Płyn do płukania zębów zawierający clorexidinę (czynnik będący w stanie kontrolować płytkę bakteryjną) powinien być używany w razie niemożności użycia szczoteczki. Płyny do płukania ust nadają świeży zapach jamy ustnej, ale są nieskuteczne przeciwko płytce bakteryjnej.

 

Czytaj więcej: Metody szczotkowania zębów

Komentarzy: 6

blank
Dodano 25.04.2010

Bardzo przydatne:D Właśnie tego szukałam8)

blank
Dodano 29.04.2010

beznadziejne tak wgl to zębów sie tak nie myje !!!!! nie wiem kto to pisał ale lepiej tego ie czytajcie !!!!!!!!!!!!!! zaduzo wam to czsu zajmie a nic sie nie dowiecie lepiej wyjdcie z tad i poszukajcie czedoc fajnego pozytecznego na poziomie !!:) pozdrawiam

blank
Dodano 13.01.2011

:'( żaal!>:(

blank
Dodano 24.08.2011

KubA ma pewnie krzywe popsute zęby

blank
Dodano 30.01.2013

ciekawe czy swistakowi niezabrakło sreberek

blank
Dodano 03.04.2014

Metoda wymiatania, systematyczne mycie kilka razy dziennie, to wystarczy. Najlepiej myć 3 razy. To powinno sprawić, że wasze zęby będą w znacznie lepszej kondycji. Pasta to ajona, o ile będziecie systematycznie myły, to wszystko powinno być w porządku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz wynik działania *

Czy
wiesz, że...
  • Co dwa zęby to nie jeden ?
  • 32% Amerykanów podaje nieświeży oddech jako najgorszą cechę współpracownika.
  • Najmniej bolesne podanie znieczulenia przypisują sobie mieszkańcy woj. podlaskiego, gdzie 33% osób skarżyło się na dolegliwości podczas podania znieczulenia. Najbardziej natomiast z lubuskiego – 54% osób podawało ból przy aplikacji znieczulenia.
FAQ
NEWSLETTER
Chcesz być na bieżąco i wiedzieć o najnowszysch zdarzeniach przed innymi? Zapisz się do naszego newslettera!

Menu

Zwiń menu >>
X
X
X